TENİSÇİ DİRSEĞİ

TENİSÇİ DİRSEĞİ NEDİR ?(LATERAL EPİKONDİLİT)

dirsek ağrısıTenisçi dirseği (Lateral epikondilit) yaygın olarak dirseğin dış yanında ağrıya neden olan bir yaralanmadır.İsmine rağmen bu durum sadece tenisçilerde değil aynı zamanda diğer spor,ağır kaldıran ve sık yapılan bazı aktiviteler yapanlarda da görülür.Dirsek etrafındaki kaslara tekrarlayıcı hareket yaptırma sonucu gelişir. Ağrılar sonucu kesin tanı koymak çok önemlidir.Ağrıların uzun süre devam etmesi ve kronik hale gelmesinden sonra tedavi çok zahmetli hale gelir. Tenisçi dirseği aniden gelişebileceği kademeli olarak ilerleyerek(kronik) oluşabilir.

TENİSÇİ DİRSEĞİ BELİRTİLERİ

Temel belirti dirseği belirtisi dirseğin dış kenarının 1-2 cm altında ağrı olmasıdır.Buna ek olarak ön kol ve bilek çevresindeki kaslarda güçsüzlük olabilir.

  • Biriyle el sıkışırken,
  • Kapı kolunu açarken
  • Bir eşya taşırken veya makas kullanırken
  • Birşeyi sıkarken zorluk yaşayabilir ve ağrı hissedilir.Genellikle aşağıdaki resimde kırmızı alanlarda ağrı hissedilir.

dirsek ağrısı

TENİSÇİ DİRSEĞİ NEDİR ? TENİSÇİ DİRSEĞİ NASIL OLUŞUR ?

Tenisçi dirseğinin en yaygın nedeni aşırı kullanım ve zorlamadır.Extansor carpi radialis brevis kasının humerus’a yapışma kavşağında tendonun zorlanması ağrı reseptörlerini bölgede yoğunlaştırır ve ağrı bölgesine dokunma ile hassasiyet fazlalaşır. Akut tenisçi dirseği: aktivite sonrası gelişir.Örneğin teniste ters el vuruşu sonrası veya  sık yapılan dirseği bükülü pozisyondan tamamen açma şeklinde(dirsek flexionundan dirsek extansiyonuna)Önkolun arka yüzeyindeki bilek extansörlerine aşırı yükleme tendonda mikrotravmalara sebep olur.Travma sonucu tendonda iltihaplanma ve ağrı oluşur. Kronik tenisçi dirseği:Gün veya haftalar içinde yapılan aktivite ve egzersiz  sonucu yavaş yavaş gelişir.Örneğin  ev taşırken ağır kutuların taşınması sonucu ağrı kısa süreli olabilir.Bu esnadaki yaralanma sinsi olarak ilerleyerek iltihap ilerlerdiğinde şiddetli ve geçmeyen ağrılara neden olur. Tıbbi olarak lateral epikondilit bilinen yaralanmanın sonundaki itis eki kronik durumda bir yanılgıya sebep olabilir.’itis’ genelde inflamutuar yaralanmalara verilsede kronik lateral epikondilitte inflamutuar süreç tamamlanmış olmasına rağmen itis eki alır.

Tenisçi dirseği nedenleri ve tenisçi dirseği sakatlığının önlenmesi  için tıklayınız.

TENİSÇİ DİRSEĞİ TESTLERİ

Tenisçi dirseği nasıl anlaşılır ?

Aşağıdaki tenisçi dirseği testlerinden herhangi birini 30 saniyede yaparak tenisçi dirseği olup olmadığınızı anlayabilirsiniz.

Cozen’s Testi : Cozen testi hastanın önkolu pronasyona ve el bileği radial deviasyona alınarak yumruk yaptırılır.Hasta bileğini yukarı kaldırıken(bilek extansiyonu) direnç verilir.Bu esnada dirsek dış yanında sert,keskin bir ağrı hissediliyorsa tenisçi dirseğinden şüphelenilir.

Chair Sign Testi :Aşağıdaki videodaki gibi sandalyeye oturulurarak destekler videodaki gibi kavranır.Bu pozisyonda oturmadan kalkarken dirsekte yayılımcı ağrıların oluşması tenisçi dirseği hastalığını doğrular.

Mill’s Testi : Hastanın önkolu nazikçe pronasyona ve el bileğide pronasyon ve flexiona getirilir.Dirsek dışında ve önkola yayılan ağrı tenisçi dirseği testini doğrular.

 TENİSÇİ DİRSEĞİ AĞRISI NASIL GEÇER ? 

Tenisçi dirseği ağrısının şiddetli olduğu dönemde ağrı bölgesine günde en az 3 defa 15 dakikalık buz uygulaması yapılmaldır.Mümkün olduğu kadar dirsekte ağrıyı şiddetlendirecek aktiviteler ve günlük işler yapılmamalıdır.Tenisçi dirseği bandajı veya tenisçi dirseği bantlaması tenisçi dirseği ağrısının hafiflemesini sağlar.Ön kol bölgesine nazik masaj ağrıların hafiflemesini sağlar.

Tenisçi dirseği bantlaması,masajı ve diğer uygulamalar için tıklayın

TENİSÇİ DİRSEĞİ TEDAVİSİ

Tenisçi dirseği tedavisi semptomları,ağrıyı ve inflamasyonu azaltmak için istirahat,soğuk ve tenisçi dirseği buz tedavisini  içerir.Daha sonra ağrı sınırları içerisinde yüklemeler,özel egzersizler ve sağlam extremite(kol) ile eşit duruma gelmesi için yüklemeler arttırılır. Erken dönemde tenisçi dirseği braceler’i önkolu destekleyerek ağrının azaltılmasını ve tendon üzerindeki yükü azaltarak iyileşmeye yardımcı olur . Doktor kontolünde Ibuprofen gibi ilaçların kullanıması ve sporcu masajları dirsek ağrısının azalmasına yardımcıdır. Ek olarak akupunktur,injeksiyonlar(prp,cortikosteroidler)botox’da tenisçi dirseğinde reçete edilir.

Tenişçi dirseğini kendi kendine tedavi etmek,kullanılan ve reçete edilen tedavilerin etkinlikleri ve daha fazlası için tıklayınız….

TENİSÇİ DİRSEĞİ EGZERSİZLER ve REHABİLİTASYON PROGRAMI

Tenisçi dirseği rehabilitasyon programı temel olarak germe ve kuvvetlendirme egzersizleri üzerine kuruludur. Ağrının müsade ettiği  derecede en kısa zamanda egzersizlere başlanmalıdır ve tamamen eski sağlığa kavuşuncaya kadar devam edilmelidir. Bilek extansörlerini germe ve kuvvetlendirme egzersizleri tendon aracılığla kasa geri yükleme ve ağrı reseptörlerinin bölgeden uzaklaşmasını sağlamak için çok önemlidir. Statik egzersiz olarakda bilinen izometrik egzersizleri bilekte hareket oluşturmadan ilk yapılması gerekli egzersizdir tabiki ağrı ve akut inflamasyon geçtikten sonra.

Detaylı tenisçi dirseği egzersizleri ve tenisçi dirseğini kendi kendinize tedavi etmek için tıklayınız.

Tenisçi Dirseği ile ilgili sık sorulan sorular için tıklayın

Tenisçi Dirseği egzersizleri için tıklayın

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir