QUADRICEPS YARALANMALARI TEDAVİLERİ ve EGZERSİZLERİ

Quadriceps Ağrısı , Quadriceps Yaralanması ve Tedavisi

quadriceps

Quadriceps kası bacağın ön üst kısmında bulunan 4 başlı bir kas grubu olup,rectus femoris, vastus intermedius, vastus medialis ve vastus lateris’ten oluşur. Quadriceps alt bacak kemiklerini yukarı doğru çekerek bacağın düzleştirilmesinin yanında (diz extansionu), dizlerimizi karnımıza çekme hareketi ( kalça flexion) hareketini sağlar.

Aşağıda quadriceps yırtılması (quadriceps strain’i), quadriceps ağrısı ve tedavisi, rehabilitasyonu ve quadriceps egzersizleri hakkında herşeyi bulabileceksiniz.

Antalya’da  kas yırtığı tedavisi hakkında bilgi almak için tıklayın 

Quadriceps Ağrısı Neden Oluşur ?

Ön uyluk kası olarak adlandırılan quadriceps kası spor aktvitelerinde ve diz yaralanmalarında en sık hasar gören bölgedir. Spor aktivitelerinde darbe veya düşmeye bağlı kontuzyon (ezilme) ve strain (zorlanma) quadriceps yaralanmasının en sık nedenidir. Bunun dışında sakroiliak eklem, bel bölgesindeki patolojilerde ön üst uyluk( quadriceps ) ağrısına neden olabilir.

Quadriceps Ağrısının Nedeni Nasıl Anlaşılır ?

Ön üst adelede ağrı hissedildiğinde ağrının nedenini bulmak ve teşhisi koymak için olayın nasıl gerçekleştiği ağrının neyin sonucunda oluştuğu belirlenmelidir. Eğer bir spor aktivitesinden sonra quadricepste bir ağrı hissedildiyse, ağrının nedeni muhtemelen kontuzyon veya strain’dir.

Kontuzyon quadriceps’in heryerinde oluşabilirken genelde ön dış (anterolateral) veya vastus medialis kası çevresinde gözlenir. Strain(zorlanma veya kas yırtığı) ise uyluğun orta hattında ağrı hissi oluşturur.

Kontuzyon (kas ezilmesi) genellikle darbe alınması ve düşme sonucu oluşurken, kas zorlanması,yırtığı sporcunun extra çaba göstererek koşması, sprint atması veya şut çekmesi sonucu oluşur.

Eğer her iki quadricepstede ağrı oluşuyorsa bunun nedeni belden kaynaklı olabilir

Ayrıca koşucularda aktiviye ile artan quadriceps ağrısı femur kemiğinde stress kırığı belirtisi olabilir.

Quadriceps Ağrısında Doğru Tanı Nasıl Konur ?

Quadriceps ağrısında veya yaralanmasının doğru tedavisinin yapılması için fizyoterapistiniz veya doktorunuz doğru bir inceleme ve testleri yaparak tedavi planını oluşturmalıdır. Genellikle bir iki soru sorup, birkaç test ve ağrı olup olmadığının sorulup direk tanıyı koyan veya aşağıdaki adımları uygulamadan direk MR’a yönlendiren fizyoterapist ve doktorlar ne yazıkki tanıyı doğru koyamadığından tedaninde kesinlikle doğru uygulanamayacağının habercisidir.

Quadriceps ağrısı ile gittiğiniz doktor veya fizyoterapist aşağıdaki mutlaka size uygulamalıdır. Quadriceps yaralanmasında tanı aşağıdaki yollar izlenerek konur :

quadriceps muayenesi

1.Gözlem

hasta ayakta sabit duruşu , hastanın yürüyüşü ve sırt üstü yatar pozisyonda gözlemlenmeli.

2.Hastadan aşağıdaki hareketleri yapıp yapamadığı istenmeli

Kalça flexionu, diz flexionu, diz extansiyonu

3.Pasif olarak fizyoterapist veya hekim hastaya aşağıdaki hareketleri yaptırarak ağrısının olup olmadığını sormalı

Diz ve kalça hareketleri, quadriceps ve kalça flexion germeleri

4.Aşağıdaki hareketlere direnç uygulanarak kas kuvvetleri incelenmeli

Diz extansionu, düz bacak kaldırma, kalça flexionu

5.Fonksiyonel Testler : Hastadan aşağıdaki hareketleri yapıp yapamadığı veya yaparken ağrısı olup olmadığı gözlenmeli

Squat, zıplama, sıçrama, tekme atma

6.Palpasyon : Hastanın tüm kas grubu elle muayene edilmeli.

7.Özel Testler :

Femoral stres fraktürü, nörodinamik testler, lumbar omurga muayenesi, sakroiliak eklem muayenesi ve diz reflexleri test edilmelidir.

Yukarıdaki testler yapılmadan doğru bir teşhis konamadığı gibi başka hasarlı yapıların olup olmadığı bilinmeden yapılan egzersizler verimli olmayıp başka bir yaralanma geçirmenizi önlemeyebilir.

QUADRICEPS KONTUZYONU

Özellikle spor aktivitelerinde, kazalarda ve biryere çarpma,düşme sonucu gelişen kontuzyon quadriceps ağrısının en yaygın nedenlerinden biridir. Uyluğun ön yüzünde darbe sonucu gelişir. Dokunmayla, kasın aktif kontraksiyonu ve pasif gerilmesiyle ağrı şiddetlenir. Bazı durumlarda uyku esnasında uyluğun ön yüzünde ağru hissedilir. Quadriceps kontüzyonu sonrası tedavi yaralanmanın seyri gözlemlenerek yapılmalıdır. Kontuzyon eğer uluğun alt 1/3 parçasında ise patellofemoral eklemi etkileyerek eklem hareket kısıtlılığına neden olabilir.

Quadriceps kontuzyonu Tedavisi

Quadriceps tedavisi 4 aşamadan oluşur :

1.hemorajın(kanama) kontrolü

2.ağrının azalması ( Dizin ağrısız açılıp tamamen kapanması)

3.fonksiyonel rehabilitasyon

4.aktiviteye geri dönüş

Tedavinin en önemli zamanı ilk 24 saattir. Yaralanmanın ardından 2 gün her iki saatte bir  15 dakika buz,uyluğun sıkıca sarılması,ağrısız yapılabilen aktivitelerin yapılması ağrıya neden olanların yapılmaması ve uyluğun kalp seviyesinden yukarı kaldırılması gerekir.

Eğer yürüyüş esnasında ağrı hissediliyorsa koltuk değnekleri kullanılmalıdır.

Yaralanma sonrası buz uygulaması kasın ağrısız en gergin pozisyonunda uygulanmalıdır.

Dizin ilk 24 saat 120 derece flexionda immobilizasyonu faydalı olabilir.

Eklem hareket açıklığında kısıtlılık ağrısız olmaksızın varsa atletik aktvitelere başlanabilir.

Quadriceps kontuzyonu sonrası ilk 7-10 gün çok dikkatli olunmalıdır. Mutlaka stretching elektroterapi,sıcak tedaviler ve masaj yapılmalıdır. Ancak KESİNLİKLE KAS FAZLA GERİLMEMELİ GERMEDE AĞRI OLMAMALIDIR.

Yaralanmanın ardından ilk 48 saat yumuşak doku tedavisi yapılmamalı 2 gün sonrasında yumuşak doku tedavisine başlanabilir. Yumuşak doku tedavisi ağrısız olmalıdır.

QUADRICEPS ZORLANMASI(QUADRICEPS STRAIN’i) QUADRICEPS YIRTIĞI

Quadriceps zorlanması tıp dilinde quadriceps strain’i olarak bilinmektedir. Kas zorlanması 3 aşama olup 3. aşama kas yırtığıdır.

Quadriceps zorlanması genellikle sprint atma,zıplama veya şut çekme esnasında olabiliceği gibi futblcularda sprint sonrası yavaşlama esnasında meydana gelmektedir. Yorgunluk,quadriceps kasının zayıflığı ve vücuttaki kas gruplarının dengesiz kuvvetlenmesi sonrası quadriceps zorlanması veya yırtığı oluşmaktadır. Quadriceps zorlanması(strain) genelde rectus femoris kasında meydan gelmektedir.

Bir aktivite esnasında üst ön uylukta ani bir ağrı hissi quadriceps zorlanmasının ilk belirtisidir. Uyluğa dokunmayla ağrı ve hassasiyet vardır. Yaralanmanın şiddetine bağlı bölgede şişme ve çürüme oluşabilir.

Grade 1 kas zorlanmasında kasın kasılmasına direnç verilmesinde ve dizin pasif olarak gerilmesinde ağrı vardır. Dokunmayla ağrı kasta ağrı hissedilir.Grade 1 kas zorlanmasında bir aktivite yapılıyorsa yaralanma sonrası ağrı çok olmadığından aktiviteye devam edilebilir.Ağrı genelde aktivite sonrası veya ertesi gün artar.

Grade 2  kas zorlanmasında şiddetli ağrı ile birlikte pasif germede ağrı vardır. Grade 2 kas zorlanmasında kasın hareketine karşı direnç çok fazla direnç verilemez. Ağrı bölgesine dokunmayla ağrı artar ve eğer bir aktivite yapılıyorsa grade 2 kas zorlanması sonrası aktiviteye devam edilemez.

Grade 3 kas zorlanması kas yırtığı olup yukarıdaki anlatılanlar ile aynı belirtilere sahiptir. Dokunmayla kas yapısının birbirinden ayrıldığı anlaşılabilir. Kas yırtılmasıyla birlikte 2-3 saat içinde şişme gözlemlenir ve diz hareketleri yapılamaz.

QUADRICEPS ZORLANMASI, QUADRICEPS YIRTIĞI TEDAVİSİ

Quadriceps zorlanmasında tedavi programı ve süresi yaralanmanın şiddetine bağlı değişir.

Grade 1 zorlanma 10-14 gün içinde kendiliğinden iyileşebilmektedir. Aşağıdaki tedavi yöntemleri günlerine uygun bir biçimde uygulanmalıdır. 2.günden sonra yumuşak doku mobilizasyonları ve masaj yapılabilir.Ancak masaj yapılırken kesinlikle ağrı hissedilmemelidir.

Quadriceps zorlanması(strain’i) veya quadriceps yırtığı sonrası hemen tedaviye başlanmalıdır. Travma sonrası 10 ricedakika içinde etkilenen bacağın 120 derece flexion (yandaki şekilde bükülmesi gerekir) Bu pozisyonlama kas spazmının yanı sıra hemoraj(kanama) ve myositirs ossifikans gelişme riskini en aza indirir.Bu pozisyonlama 15 dakika buz uygulaması ile birlikte yapıldıktan sonra ağrı olmayacak şekilde istenilen pozisyonda kalınılabilir.

Yaralanma sonrası ilk gün her iki saatte bir 2. ve 3. gün 3-4 saatte bir resimdeki pozisyonda 15 dakika buz uygulanması, sıkı bir bandaj ile uygulanmalıdır. Quadriceps zorlanması veya yırtığı tedavisi boyunca ağrısız hareketleri yapmaya en erken dönemde başlanılmalı ve ağrı oluşturan hareketler yapılmayarak erken dönemde kasın kuvvet, dayanıklılık, esnekliğine kavuşturulmasıdır.

İlk 2 gün boyunca buz ve sıkı kompresyon uygulamasının yanında ağrı veren aktivitelerden uzak durmak temel tedavidir. 2 günden sonra ağrı oluşturmayacak(hangi açıda ağrı olmuyorsa o açıda kalınmalı) germe egzersizleri yapılmalıdır. Aşağıdaki germe egzersizleri günde en az 5 defa ve gerilmiş pozisyonda 15-20 saniye kalınarak yapılmalıdır.

kalça flexor germe

quadriceps germe

Güçlendirme Egzersizlerinin amacı  kasın yüklenme kapasitesini kademeli bir şekilde arttırmaktır. Yaralanma sonrası kademeli şekilde kasın kuvvetlendirilmesi hem ileri yaşlarda hem diğer yaralanmalara karşı en önleyici egzersizlerdir. Temel seviyede güçlendirme egzersizlerine 5.gün germe egzersizlerinden sonra başlanılmalıdır. Hem quadriceps germe hem quadriceps kuvvetlendirme egzersizlerinde kesinlikle ağrı hissedilmemeli ağrı hissediliyorsa yapılmamalıdır. Aşağıdaki egzersizler temel seviyeden başlayıp ilerleyici bir şekilde sıralanmıştır. Yaparken ağrı hissedilmeyen egzersizleri yapabilirsiniz.

3. günden itibaren yapılabilicek egzersizler

5 ve 6. güne kadar yukarıdaki egzersizler 10 tekrardan 4 set halinde ağrı oluşmayacak şekilde yapılmalıdır. 6.günden itibaren dirençli egzersizlere geçilmelidir.

ileri seviye diz kuvvetlendirme egzersizleri (10 gün ve sonrası için yapılabilecek egzersizler)

Bunları da sevebilirsiniz

QUADRICEPS YARALANMALARI TEDAVİLERİ ve EGZERSİZLERİ” için 72 yorum

 1. Devlet hastanesine gittin kas kopması var dediler 1 hap 2 jel yazdılar yolladılar.
  İzlediğim videolar ile bilgilendim ayağımda hematom var yumurta kadar büyüklükte baldırım renk renk sararma yeşil oldu. Üzerinden 5 ay geçti hematom inmedi acısını ara çekiyorum.durumum çok yok hastaneye gitmeye bilgisi olan var ise lütfen yardımcı olun. Teşekkürler .

  1. 21 yaşındayım spor aktivitem yok yalnız ayakta com duruyorum devamlı hareket halindeyim ya da sabit duruyorum çok doktora gittim çok yere gözüktüm kimse bir sonuç vermedi kasıktan diz kapağıma kadar olan bölgenin on tarafında kasılma oluyor yürümemi yavaşlatıyor şiddetlenince topallamaya neden oluyor bu ağrı nedir o bölgede neden ağrı olur kasık bölgesinde küçük iyi huylu kist olduğu gözüküyor defalarca ilaçlı mr çektiler birşey yok diyorlar bir bilginiz varsa yardımcı olmanızı isterim teşekkür ederim ?

   1. Salim bey çok ayakta kalmanıza bağlı quadriceps dediğimiz 4 başlı kasınızda aşırı yüklenmeye bağlı yaralanmalar sonucu trigger point dediğimiz gerginleşmeler oluşmuş olabilir. Bu gergin noktalar mrı yada ultrason ile görülmez. Qaudriceps kasınızı öncelikle germe devamında kuvvetlendirmeniz halinde şikayetlerinizden kurtulacağınızı umuyoruz.

     1. Haftada en az 3 gun 2 ay boyunca uygulamanizi tavsiye ediyoruz

     2. Hocam benimde uyluk üst bölümünde diz ile kalca bölümünün on kısım ortasındaki Kas ta bir çukur oluştu ağrı ve sızı 3 5 gün içinde geçti fakat çukur 7 ay oldu gecmiyor . Hareketlerimde hiç bir kısıtlama yok futbol oynayabiliyorum fakat kasta oluşan çukur geçmiyor neden olabilir

     3. Kas liflerinde kopmaya bağlı şekil bozukluğu oluşabilir, bu nedenle kas kuvvetlendirici egzersizler ile kasın hipertrofi (yani hacminin arttırılmasıyla) oluşan şekil bozukluğu düzeltilebilir

   2. Salim bey çok ayakta kalmanıza bağlı quadriceps dediğimiz 4 başlı kasınızda aşırı yüklenmeye bağlı yaralanmalar sonucu trigger point dediğimiz gerginleşmeler oluşmuş olabilir. Bu gergin noktalar mrı yada ultrason ile görülmez. Qaudriceps kasınızı öncelikle germe devamında kuvvetlendirmeniz halinde şikayetlerinizden kurtulacağınızı umuyoruz. Tedavi için sayfamızdaki quadriceps yaralanması egzersizlerini yapmanızı tavsiye ederiz

   3. Ben 3 ay önce dağda düştüm ayağım kaydı sağ ayağım öne sol ayağım arakaya kaydı iki bacağım ayrildi yırtıldı sandım yere düşmeme bir karış kala eşim beni tuttu hayatımda ilk defa bu şekilde düştüm ortopediye fizik Dr sinde gittim herseyim normal denildi iki bacağımın dizlerimin üst kısmı ön tarafı agriyordu ilaç hap felan kullandım eskisi gibi değil ağrılarım geçti ama şimdi sizlama ve ara ara ağrılarım oluyor ne yapacağımı şaşırdım ne olur lütfen ban ayardimci olun ağrılarımin geçmesi için ne yapmalıyım belimde birşey çıkmadı ön uyluk kuadripses injuri çıkmış kas gevşetici ağrı kesici iltihap için bile kremler haar kullandım yalvarırım yardımcı olun ağrılarından nasıl kurtulabilirim

    1. Meral hanım tüm yaralanmalarda kas kuvveti azalır. Ödem ve kanama iyileşsede kas kuvvetinin azalması kasın direncini azalttığı için quadriceps kasını tekrar eski kuvvetine kavuşturmalıyız. Bu nedenle bu sayfadaki germe egzersizlerini ve kuvvet egzersizlerini 1-1.5 ay boyunca haftadan en az 3 gün yaptığınız takdirde ağrılarınızdan inşallah tamamen kurtulabilirsiniz.

  2. Halısahada ısınmadan topa vurdum ve dizin üst kısmında şiddetli ağrı oluştu maça devam edemedim. Sonraki gunler agri gecti sandım ama her topa vurdugumda yani bacagimi savurdugumda agri hissediyorum. Dizimi arkaya dogru bukemiyorum. 3 hafta oldu yeni randevu alabildim mr cektiricem. Yumurta kadar buyuklukte şişlik oluştu ne yapmam gerekiyor hocam?

   1. Büyük ihtimalle kas yırtığı oluştu 3 hafta maç ve antrenmanlara ara vermeli, yırtık bölgesine sıcak su torbası ,masaj yapabilir, bu sayfadaki egzersizleri haftada en az 4 gün yaparak 3 hafta içinde spora geri dönebilirsiniz

    1. Hocam dediğiniz gibi yaptım. 30 gündür dinlendiriyordum ve egzersiz yapıyordum. Bugun oynadiğım macta ısınmama rağmen çektiğim şuttam sonra ağrı saplandı. Aynı problem nüksetti. Oysa gecen hafta top antremani yapmistim. Orda şut cekerken sorun yoktu iyilestigini sandım. Nasıl iyilesir hocam bu kas?

  3. merhaba bende agri yok amma bacagimda yirtik gozukuyor agirlik kaldirdikdan sonra yarandi ne yapabilirim?

   1. Ağrı oluşturmayan aktiviteleri yapmanız, ağrı oluşturan aktivite ve sporları yaparak 14 günlük süreci bu şekilde tamamlamanızı tavsiye ediyoruz

 2. merhaba bundan 1 yıl önce topa vurduğumda üst adelemden bir ses geldi doktora gittim mr çektirdim 5 cm yırtık olduğunu söylediler 2 aya geçeceğini söylediler ama hala geçmedi yardımcı olursanız sevinirirm teşekkürler.

  1. Kas yırtıldığında esnekliğini, kuvvetini ve yırtık ile iliskili kas grupları yirtiktan kotu anlamda etkilenirler.Yirtik iyilesse bile kas kuvvetinin zayifligi,esnekligin azalmasi ve iligili kaslarin etkilenmesi yuzunden agrilar gecmez. Bu nedenle kas kuvveti, esneklik ve cevre dokularin etkilenimi degerlendirilerek uygun mudahaleler yapilarak tedavi olabilirsiniz

 3. Merhaba üç hafta önce halısahada üst ön bacakda hafif bi sızlama hissettim ama buna rağmen futbol oynadım oyundan sonra adım atmakda bile zorlandım üzreinden üç hafta geçdi ağrısı ilk üç günden sonra azaldı ama her koşmaya çalışdığımda ağrı ve devamında gğn boyu yanma ve ağrı karışımı bir his oluyor nedendir bilginizi paylaşırsanız çok sevinirim

  1. Quadriceps kasında,fasyasında veya kastendon kavşağında bir zorlanma, hafif yırtma olmuş olabilir. 3 haftada ödem azalmıştır ancak kas kuvvetinin azalmasına bağlı ağrılar olabilir. Bu sayfadaki kuvvet ve germe egzersizlerini belirtildiği şekilde yaparsanız en kısa sürede şikayetleriniz geçecektir.

  2. bunun nedeni ödem, hematom veya skar dokudan dolayı olabilir. Bunun düzelmesi için kasın normal elastikiyetine ve kuvvetine kavuşturulması gerekir. Bu nedenle bu sayfadaki egzersizleri düzenli yaparsanız şikeyetlerinizden tamamen kurtulabilirsiniz.

 4. İyi akşamlar. 2 gün önce ısınmadan futbol topuyla bir şut çektim ve bacağımın dizden 10 cm üstünde ön kas grubuna bir ağrı girdi. Hala geçmedi, yürürken hafiften sızı hissediyorum. Renk değişimi, şişlik vs yok sadece bir yanma hissi ve sızı var. Kıbrısta asker olduğum için açıkcası hastane imkanımda pek yok. Sizce tam olarak ne olmuş olabilir?
  Eğer bacağımda yırtık varsa dinlenmeyle geçer mi? Ameliyat olunması gerekirmi?

  1. GRADE 1 veya GRADE 2 kas straini yani zorlanması olmuş olabilir.Buna bağlı ödem ve kanama olmuş olabileceğinden bu sayfadaki stretching ve kas kuvvetlendirme egzersizlerini yapmanız (3 hafta boyunca) kas zorlanmasını tedavi edecektir.

  2. bu sayfadaki egzersiz ve germeleri düzenli yaparsanız hızlı bir şekilde ameliyat olmadan iyileşebilirsiniz. Kesinlikle ameliyata gerek yok

 5. Selam aynı durum bende de var çok acı çekiyorum bi çözüm veya tedavi bulabildin mi lütfen görürsen acil cevap ver

  1. Selam ben 30 önce futbol oynarken maç içinde sağ bacagim diz üstü acımaya başladı dizimi bukemiyodum şimdi günden güne acısı geçti ama denemlik olarak topa vursum yine aynı acı oldu sizin verdiğin hareketleri yaparken bacakta acı oldu hala devam etmelimiyim

   1. Hayır, ağrı oluşturan hareketleri mutlaka yapmamalısınız. Yaparken ağrı hissetmediğiniz hareketleri yapıp 3 hafta boyunca kontrollü olarak egzersiz şiddetini arttırmalısınız.

 6. Çok teşekkür ederim videoları bulamadım nerden bulabilirim bana sayfa isminizi yazabilir misiniz çok rica etsem bu sürede uzun yürüyüş ler mesela bir iki kilometre yürümek bana zarar verir mi bu ağrılardan ne zaman kurtulbilirim bana yardımcı olun rica ederim lütfen bak yardımcı olun

   1. iHocam merhaba öncelikle POMEM hazırlığı içerisindeyim 1 hafta önce üst bacak ön tarafa acı ve ağrı girdi eğitim sırasında sonrasında 2 gün içinde düzeldi fakat tekrar eğitim sırasında yine aynı %60-70 koşu hizina çıktığımda ağrı ve acı ortaya çıktı ne yapmam gerekiyor acaba düzeliyor ve sonra eğitim sırasında belirli seviyede acı giriyor teşekkürler şimdiden

    1. öncelikle tekrar ağrı ve acı oluşması inflamasyon ve ödemin tam anlamıyla geçmediğinin belirtisidir. Bu nedenle evde kendi kendinize ilk olarak isokinetic isimli kremi alıp hergün 2-3 kez uygulamanız. Ardından bu sayfada yer alan egzersizleri haftada en az 4 gün boyunca yaparak 3 hafta boyunca düzenli yapmanız.Bu plana uyarsanız 3 hafta içinde hiçbirşeyiniz kalmayacaktır. Kreme bu siteden ulaşabilirsiniz https://www.trendyol.com/sr?mid=715979

 7. Merhabalar aktif olarak futbol oynuyorum idmanların ağırlığından dolayı sanıyorum çok zorladım bacağımı ve mr çekiminde uyluk kemiğinde ön adalemde yırtık olduğunu söyledi doktor. 1 merhem verdi ve buz uygulamamı söyledi bunun dışında hiçbir şey söylemedi. Siz ne önerirsiniz acaba? Örneğin siteler sıcak da uygulanması gerektiğini söylüyor ama bana sadece buz koy dedi. Geçene kadar buz koymaya devam mı etmeliyim. Rahatsızlığımın 3. günündeyim bu arada hala ağrı hissediyorum biraz iç kanamada olmuş sanıyorum kolay atlatmam için bir tavsiyeniz var mıdır

  1. 5.günden sonra buzu bırakıp sıcak koymaya başlamalı ve bu siteye koyduğum egzersizleri düzenli yaptığınız taktirde 2-3 hafta içerisinde takımla çalışmalara başlayabilirsiniz

 8. Yaklaşık iki ay önce çocukla top oynarken şut atma esnasında bacağımın ön uyluk üst kısmında bir kıtlama sesi ile şiddetli bir ağrı oldu. 3 – 4 gün boyunca süren ağrı zamanla azaldı ancak şikayetlerimin devam etmesi nedeniyle özel bir hastanede doktora gittim. Çekilen mr raporunda rektus femoris kasının üst tendon bileşkesinde 2. derece strain ve kalça kasında birinci derece strain olduğu söylendi. Mr görüntüsünü değerlendiren doktor ise tendonun yırtıldığını kenarlarından biraz tutunduğunu, aktif spor yapan kişilerde bu durumda ameliyat önerdiklerini söyledi. Ameliyat fikrine sıcak bakmadığımdan devlet hastanesinde birkaç doktor ile yine özel bir spor hekimine muayene oldum. Bunlardan bazıları tendonun zedelendiğini, bazıları yırtıklar olduğunu ve bir tanesi de koptuğunu söyledi. Ancak hiçbiri ameliyat önermedi. Şu an fizik tedavi görüyorum ve ağrılarım epeyce azaldı. Ancak sağ bacağımdaki güçsüzlüğü ve ön bölgedeki kasın yumuşaklığını hissedebiliyorum. 46 yaşındayım Ameliyat olup olmamak arasında kararsız kaldım. Bu durumun ileriki yaşamımda olumsuz bir etkisi olur mu? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba, kas kuvvetlendirmedi ve esnekliğini sağladığınız takdirde ileride hiçbir sıkıntıya uğramazsınız. Tendondaki yırtık nedeniyle yaklaşık 3-4 ay boyunca düzenli TEDAVİ ve egzersizi yapmalısınız.

 9. Merhaba,
  Bir ay önce halısaha maçında ısınmadan çıktığım için, sağ üst baldırımda ağrı ve sızı oldu. Birkaç güne ağrılar geçince üzerine bir maç daha yaptım. Topa her vurduğumda, yada bacağımı savurduğumda, dizimi kapatamıyorum. Şiddetli ağrı oluyor. Şişlik ve morluk var. Kopma mı olmuştur sizce?

  1. Büyük ihtimalle Grade 2-3 arası kas yırtığı olmuştur. Kas yırtığı ile ilgili yazımızı okumalı orada yazdıklarımı uygulamalı ve aynı zamanda bu sayfadaki egzersizleri ağrısız olacak şekilde 4 hafta boyunca yaparak kendi kendinizi tedavi edebilirsiniz

 10. Selamlar hocam,
  Halisaha maçına isinmadan çıktim ve topa vururken üst baldirıma şiddetli agri girdi. Topa her vurdugumda oldu bu sanci ve koşmami bile engelledi. Doktora gittim. Rontgen temiz cikti. Bir ay oynama duzelir dedi. Bir ay oynamadim. Gecen mac yaptim deneme amacli, şut vurduğum gibi ayni sakatlik oldu. Ben nasil duzelebilirim hocam? Lutfen yardimci olurmusunuz

  1. Bu sayfadaki egzersizleri 1 ay boyunca haftada 5 gün düzenli yaptığınız takdirde, hasarlı bölgedeki damarlanma tekrar oluşup, kas kuvveti yerine gelir. Böylelikle eski durumunuza kavuşabilirsiniz.

 11. Hocam merhaba . Mr sonucuma göre 2. derece yırtık var uyluk kasımda vastus lateralis. 6 gündür elektroterapi uygulaması şimdi de egzersiz başlattı doktor. ancak adım atarken bile zorlanıyorum ayağımı dizden yukarı bükmekte zorlandığım için rahat oturamıyorum bile. Bu nedenle fizik tedavi esnasında epey zorlanıyorum. Videodaki hareketleri ne düzeyde yapmalıyım ne kadar zorlamalıyım? İyileşme sürecim ne kadar sürer? Lütfen yardımcı olun

 12. Hocam merhaba. Nasıl olduğunu anlamadığım bir şekilde 1 buçuk ay önce kas içi enjeksiyon sonrası bölgede git gide çoğalan ağrı nedeniyle Mr çektim. sonucuma göre 2. derece yırtık var uyluk kasımda vastus lateralis. 6 gündür elektroterapi uygulaması şimdi de egzersiz başlattı doktor. ancak adım atarken bile zorlanıyorum ayağımı dizden yukarı bükmekte zorlandığım için rahat oturamıyorum bile. Bu nedenle fizik tedavi esnasında epey zorlanıyorum. Videodaki hareketleri ne düzeyde yapmalıyım ne kadar zorlamalıyım? İyileşme sürecim ne kadar sürer? Lütfen yardımcı olun

  1. Merhaba,iyileşme süresi 4-6hafta sürebilir. Videodaki egzersizleri ağrınız olmayacak şekilde yapmalısınız. Bir harekette ağrı varsa ağrı oluşmayacak şekilde yapmalı maksimum 2/10 ağrı olacak şekilde yapmalısınız.

 13. Rectus femoris Kas ımda bir ağrı var antremanda yüzde seksen koştugumuzda rectus femoris kasım çekti ve karıncaları ve 5 gündür geçmedi sadece koştugumda baldırımda çekme oluyor yürümede hiç bir problem olmuyor bilgi verir misiniz

 14. Antrenmanda sadece rectus femoris kasıma ağrı girdi ve şişlik çok az var morarma yok yırtılmış olma ihtimali varmı cevap verirseniz sevinirim

 15. Merhaba,
  Dun bir arkadasim olmadik bir saka yaparak on uyluk kemigime diz atti. Siddetini ayarlayamadi.

  Fitness yaptigim icin sanirim muthis bir aci oldu. Suan bacagimi duzgun kullanamiyorum. Agri halen devam etmekte. Yurumemi ve tum aktivitemi engellemektedir.
  Doktora gitmedim. Ne tavsiye edersini?

  1. Geçmiş olsun ,darbeye bağlı uyluğunuzda kontüzyon yani kanama olması yüzünden kasınınz dinamik olarak kasılamamakta. Bu nedenle ; Yazıda belirttiğim fotoğrafta dizinizi kırarak buz uygulaması yapmanız hızlı şekilde kanamanın ve ödemin azalmasını sağlayacaktır.

 16. Merhaba dört ay önce sağ diz kapağımın biraz üstü sağ tarafında ödem oluştu. Doktorum çömelip kalkarken ters bi hareket yaptığımı söyledi MR da vs bi sorun çıkmadı kanımda iltihap göründü sadece. Buz masajı, dizlik, antibiyotikler derken beşinci kez nüksetti doktorumu mu değiştirmeliyim, ne önerirsiniz?

 17. merhaba, spor salonunca agır tempolu cycle dersinden sonra ön üst bacagımda şiddetli ağrı oluştu, dizimi bükemiyorum merdiven/yokuş inip çıkamıyorum, doktora gitmeli miyim?

 18. Merhaba doktor bey futbolcuyum 2.5 ay önce grade 2 yırtık vardı üst adelem de tedavi sonrası geçti şimdi maçtan sonra tekrar tekrarladı nasıl bir yol izlemeliyim 2 gün yoğun buz yaptım masaj ve tense başlamalıyım

 19. 2 hafta kadar önce merdivenlerden yuvarlandım vekuadriseps tendon reptur denildi. Tendonlarin koptugu ve ameliyata aldilar beni. Surecim nasil ilerleyecek bilgi alabilirmiyim ? Doktorun soylemi patela ya gelen 4 gemi cekebilecek gucteki tendonu merdivenden duserek nasil koparttin tebrik ederiz seni diyorlar.

  Tedavi sureci hakkknda genel bilgi alabilirmiyim ?

 20. Benim sol üst baldırımın iç tarafında gerilme var tahmini kaç haftaya tekrar ağrısiz şut çekebilirim

 21. Merhaba hocam. 9 gün önce halısaha da maç yaparken uyluk kemiğinin olduğu yer çok ağrıdı. Acile gittim buz ve krem verdi geçer dedi. Bugün de polikliniğe gittim emar istedi yırtık var yüksek ihtimal dedi. Bu durumlar da ömür boyu sakat kalma ihtimali var mı?

 22. Merhaba,
  Bundan 15 gün önce şut çekerken bacağıma bıçak saplanması gibi bir sızı hissettim. Yaklaşık 3 4 saat sonra hafif ağrı ve üst ön adalemde şişme hissiyatı oluştu. 3-5 gün buz tedavisi uyguladım ve sonrasında kas gevşetici + sıcak uygulamasına geçtim.
  Şu anda koşarken hiçbir sıkıntım yok. Sizce futbola geri dönüşüm ne zaman olmalı. (koşarken veya harici durumlarda hiçbir ağrı hissetmiyorum)
  Teşekkür ederim.

 23. Hocam merhabalar benim sıktım top oynarken birşeyin kopması gibi oldu sonra 4 5 gün dinlendikten sonra yene top oynadım ağrım baya çoğalmisti sonra lig macim vardı orada oynadım zorladım baya ve birdaha duzelmedi yılar oldu hastanelerden iyi bir cevap alamadım fizik tedavi oldum geçmedi üs bacağımda boşluk var ve iğne gibi birşey batıyor buda beni çok rahatsız ediyor bide çok gergin açma kabada boşluk oluşuyor ve hareket kisitligi var yardımcı olursanız sevinirim yılardır böyle

  1. Tavsiye olarak sıcak su torbasını o bölgeye 15 dk koyup bekletmeniz, bölgeye ve kasa derin masaj veya foam roller yapmanız, stretching ve kuvvet egzersizlerini en az 6 haftq yaptıgınız sürede sikayetleriniz gececektir

 24. hocam merhabalar, aktif bir şekilde spor hayatım var futbolcuyum.Yaklaşık 5 ay önce grade 2 yırtık yaşadım aynı zamanda kas zedelenmesi ve ödem birikmesi, kas içi kanama.Prp iğnesi yaptırdım daha sonrasında 1 aylık fitness sürecim oldu, 3 ay sonra saha antrenmanlarına başladım zorlamadığım şekilde tekrardan aynı yer çekmeye başladı, buna sebebiyet veren nedir ve neden sürekli tekrarlıyor yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. İpek hanım, yaralanmaya bağlı yırttık bölgesinde scar doku dediğimiz yara dokusu oluşur.yara dokusu kasın efektif bir şekilde kasılmasını engelleyebilir, şikayetlerin nedeni bu olabilir veya Quadriceps kasının kuvvetinin tam olarak eski haline gelmemesi ağrı ve çekmeye neden olabilir. Bu nedenle antrenman öncesi bölgeye foam roller, masaj ile gevşeterek mutlaka kuvvet antrenmanlarına devam etmeniz gerekli.kasın kuvvetlenmesi için gereken süre minimum 6 hafta olup , en az 6 hafta kuvvet egzersizlerine devam etmelisiniz

 25. Hocam merhaba. Polisliğe hazırlanıyorum. 5 Aralıkta Sağ üst adelemde depar atarken bıcak gibi saplanma hissettim. Ardından koşma antremanımı bırakmıştım. 2 gün dinlendim. 2 gün sonunda herhangi bir ağrı hissetmiyordum ama hızlı koşuya başladığımda ufak ufak yine batmalar oluyordu. Koşu harici ufak antremanlara devam ettim. Morarma da olmuştu ama yırtık olabileceği hiç aklıma gelmemişti. 9 Aralıkta yokuş antremanı yaptık. Yokuş yukarıya yavaş tempo koşup indik 2 tur. Bunları yaparken bi ağrı hissetmiyordum ama depar atmaya kalktığımda tekrar o keskin acı beliriyordu. İlçemdeki fizyoterapiste gittim pek muayne etmedi ama bakınca hemen yırtık oluşmuş dinlenmen lazım dedi. 4 gündür dinleniyorum şuan, bi fiziksel aktivite yapmadım. Morarmalar baya geçti. Ama biraz garip hissediyorum adelelerimde. Sizce yırtık varsa bile ciddi midir? Anlattıklarım ışığında ne söyleyebilirsiniz? Polislik sınavıda tam tarih belli değil ama yakında gerçekleşecek. Çok durmamam lazım. Cevabınızı bekliyorum lütfen

 26. Hocam merhaba, aktif bir spor yaşantım yok, 2 adet bel fıtığım var, dün yürürken aniden sağ ve sol uyluk quadricepslerde ağrı meydana geldi, yürürken ve merdicen inerken zorlanmıyorum ancak merdicen inerken çok ağrım oluyor her iki bacaktada. Sebebi nedir acaba, yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi günler dilerim.

  1. hüseyin bey merhaba, merdiven inerken kaslarımız egzantrik olarak kasılarak daha çok efor sarfeder. Bel fıtığınızdan dolayı quadriceps kasınızda zayıflık bu zayıflıkta kasın efektif kasılamamasına neden olabilir. Quadriceps kasınızı kuvvetlendirmeniz, bel kasları ve kalça kaslarınızı germeniz sorunlarınızı çözücektir. Bu nedenle bu sayfadaki kuvvet egzersizlerini ve kalça ve bel germe videolarını arattığınızda ağrısız yapacağınız germe egzersizlerini eklemeniz buna hafta devam etmeniz sorunlarınızı çözücektir.Sevgiler.

 27. Merhabalar 2018 yılında sprint ve ani dönüşler içeren bir koşu aktivitesi yapmaktayken makale başındaki resimde rectus femoris diye isimlendirilen bölgede şiddetli acı hissi yaşadım ve neticesinde bir ortopedi uzmanına muayene oldum ve kas yırtığı tanısı konuldu zamanın tedavisine göre de ilaç, krem ve ağır spor aktivitelerinden 2 ay uzak durmam önerildi. Süreç sonrasında bu rahatsızlığım birkaç ay aralıklarında kendini hatırlattı ama bir şekilde idare ettim. Şu sıralar tekrardan sakatlamama sebep olan spor aktivitesini mesleğim gereği yapmak durumunda kaldım ve bu ağrı ve yanma hissi tekrardan ortaya çıktı. Bu durumu veya rahatsızlığımı bana tanımlayabilir yada ne tür bir tedavi şekli izlemem gerektiği hakkında bilgi verir misiniz?

  1. Merhaba , yırtılan doku tekrar yırtılabilir yada spazm oluşturabilir. Tekrar tekrar hissetmenizin nedeni ödem de olabilir, skar dokuda neden olabilir. Bu nedenle kasınızı acilen kuvvetlendirmelisiniz. Yaralı dokunun iyileşmesİni sağlayacak Karakafes otu içeren kremleri kullanmanız dokunun onarılmasını sağlayarak tekrar sorun oluşmasını önler. Bu nedenle krem ve kuvvet çalışmasıyla bu sorunu aşabilirsiniz

 28. Merhaba
  Quadriceps tendon/kas yırtılması sonrası tüm tedavileri gördüm şuan %100 ulaşan bir amatör futbolcu olarak maç öncesi kasa sıkılaştırıcı biraz baskı uygulayıcı bandaj sardığımda nüksetmeye karşı daha rahat hissediyorum
  maça bu bandaj ile çıkmalı mıyım sizce ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir