KİFOZ (KAMBURLUK)

KİFOZ (KAMBURLUK) NEDİR ?

Kifoz Ne Demek ?

kifoz Duruş bozukluklarından biri olan kifoz(kamburluk)omurganın doğal öne eğriliğinin artması,omuzların öne daha da yuvarlanması sonucu boyun, sırt ve omuzda ağrılı durumdur. Kifoz(kamburluk) derece derece olup omurgada ciddi derecede deformasyona neden olur.Postür(duruş) bozuklukları ve kas dengesizlikleri sonucu oluşan kamburluk(kifoz) ilaç ve iğnelerle düzelmez.
Kifoz (kamburluk) tek tedavisi postural farkındalık ve egzersizdir.Aşağıda kifoz(kamburluk)’un kesin tedavisini,kifoz (kamburluk) egzersizlerini bulabilir kendi kendinizi tedavi etmenin yanında kifoz(kamburluğu) önleyebilirsiniz.

Kifoz(Kamburluk) Neden Olur?

Omurgadaki doğal eğriliği koruyan kasların farklı nedenlerden zayıflaması(mesleki olarak öne eğilerek çalışmak,masa başı(bilgisayar başı) işte çalışmak,düzgün oturmamak,uyku pozisyonunun bozuk olması,aşırı telefon kullanımı sonucu vb) nedenler kuvvet dengesizliklerine neden olarak doğal kifoz ( omurga) eğriliğinin daha da artmasına neden olarak başın,omuzların öne doğru kavisinin artmasıyla sonuçlanır.

Kifoz(Kamburluk) Belirtileri ?

Omurgadaki doğal eğriliğin sırt bölgesinde artması sonucu oluşan kifoz(kamburluk) başta bel,sırt,omuz ve göğüs ağrısına neden olmakla birlikte baş ağrısı(baş zonklaması),omuz hareketlerinde kısıtlılık(tüm omuz hareketlerini yapamama),kol ve parmaklara yayılan ağrı,karıncalanma ve uyuşukluğun yanında kifoz(kamburluk) bel,kalça ve bacakta ağrı,uyuşma ve karıncalanmaya neden olabilir.

Kifoz (kamburluk) tek başına oluşmakla kalmayıp belde düz bel veya lordoz(bel kavsinin artması) yürüme bozukluklarına daha da önemlisi solunum bozukluklarına (nefes alıp vermede zorluk,hızlı nefes alıp verme),yorgunluğa neden olmaktadır.

Kamburluk(Kifoz) Düzelir Mi ?

Kifoz(kamburluk) 2 çeşit olup doğuştan veya sonradan (postural bozukluk) sonucu gelişebilir.Postural olarak sonradan gelişen kifoz egzersiz ile düzelirken konjenital(doğuştan gelen kifoz)’da cerrahi gerekli görülebilir.

Kamburluk (Kifoz) Ameliyatı ?

kifozPostural kifoz(kamburluk)için ameliyat kesinlikle gerekli değildir.Aşağıdaki egzersizleri ve tavsiyeleri yaparak kifoz(kamburluktan) kurtulabilirsiniz. Doktorunuzun reçete ettiği antiinflamatuar,kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçları kullanarak ağrılarınızın hafiflemesini sağlayabilirsiniz ancak bu ilaçların yanında egzersizleri yapmazsanız ağrılarınız ileri zamanda yine şiddetlenecektir.

Kamburluk(kifoz) şiddeti belirlenmek için x-ray(röntgen) görüntülenmesine ihtiyaç duyulur.Röntgen sonucu kifoz açısı 75 derece ve üstüyse buna kontrol edilemeyen ağrı ve nörolojik, kardiyak veya pulmoner şikayetler eşlik ediyorsa kifoz ameliyatına gerek duyulur.

Doğuştan gelen kifoz(kamburluk) büyümeyle birlikte omurgada bozukluklara neden olmaması için en erken dönemde (bebeklik döneminde) ameliyat edilerek semptomların şiddetlenmesinin önüne geçilir.

Yaşlılıkla birlikte omurgadaki kireçlenme ve osteoporoz sonucu oluşan kamburlukta fiziktedavi ve egzersizden yarar görülemezse etkilenen omurga kifoplasti denilen cerrahi yöntem ile omurgadaki yükseklik restore edilir.

Kifoz(Kamburluk) Ameliyatı Riskleri

Kifoz(kamburluk) cerrahisinde en sık karşılaşılan komplikasyonlar enfeksiyon ve kemiklerin iyileşmemesidir (füzyon başarısızlığı, ayrıca psödoartroz olarak da bilinir). Diğer ciddi komplikasyonlar, sinir ve kan damarlarının, anestezi ile ilgili komplikasyonları olup alt ekstremitelerde(bacak,ayak) veya akciğerlere emboli atmasıdır. Ancak emboli atma riski oldukça düşük olup nadir görülür.

Kifoz(Kamburlukta) Korse Kullanmalı mıyım?

kifoz korsesiKifoz başlangıçta fiziktedavi,egzersiz ve ağrılı durumlarda antiiflamatuar ilaçların kombinasyonu ile tedavi edilir.Eğer hasta genç veya çocuksa(büyümekteyse) büyüme durana kadar kifoz korsesi kullanılması etkili olabilir ayrıca kamburluk korsesi genellikle kifoz açısı 45 derece ve üstü kişilere önerilmektedir.Kamburluk(kifoz) korsesi için öncelikle röntgen çektirilmeli doktorunuz 45 derece ve üstü kifoz derecesine sahipseniz kamburluk korsesini önerebilir ancak yetişkinler için kamburluk(kifoz) korsesi pek önerilmez.

KİFOZ(KAMBURLUK) TEDAVİSİ

Kifoz(kamburluk) ‘un tek tedavisi doğru egzersiz olup kısalmış(overactive) kasların gerilmesi , zayıflamış kasların (underactive) kasların aktifleştirilmesini içerir .Aşağıda kifoz(kamburluk)ta en doğru germe ve kuvvet egzersizlerinin hafta hafta yapılılışlarını bulabileceksiniz.Tüm germe egzersizleri günde 2 kez 10 tekrar ile başlanılmalı ve germe pozisyonunda 10-15 saniye kalınmalı ardından 10-15 saniye dinlenilerek yapılmalıdır.

Gerilicek kaslar                                                       Ateşlenicek kaslar

 • Trapezius(boyun ve omuz kasları)                               Rhomboideus
 • Pectoral(göğüs kasları)                                                  Orta ve Alt Trapez
 • Latissimus Dorsi                                                             Serratus Anterior
 • Psoas                                                                                Rectus Abdominis
 • TFL                                                                                    Internal/External Oblikler
 • Bel kasları                                                                        Transversus Abdominis
 • Iliocostalis Lumborum
 • Quadratus Lumborum

KİFOZ (KAMBURLUK) GERME EGZERSİZLERİ

ÜST TRAPEZ GERME

BOYUN KASLARINI GERME

GÖĞÜS KASLARINI GERME(PECTORAL GERME)

LATİSSUMUS DORSİ GERME-GEVŞETME

KALÇA FLEXORLERİ-PSOAS GERME EGZERSİZİ

BEL KASLARINI GERME EGZERSİZİ

QUADRATUS LUMBORUM GERME EGZERSİZİ

KİFOZ(KAMBURLUK) KUVVETLENDİRME EGZERSİZLERİ

RHOMBOID KUVVETLENDİRME

İLK HAFTA 

İLK HAFTA SONRASI EGZERSİZLER

SERRATUS ANTERİOR KUVVETLENDİRME EGZERSİZİ

EK OLARAK KARIN VE CORE EGZERSİZLERİ MUTLAKA YAPILMALIDIR. KARIN VE CORE EGZERSİZLERİ İÇİN TIKLAYIN.

Bunları da sevebilirsiniz

KİFOZ (KAMBURLUK)” için 5 yorum

 1. Merhaba ben 42 yaşındayım.Bende hafif bir kamburluk oluşmuş bu kamburluk 5 ay oldu mu olmadı mı bilmiyorum.Yalnız bundan önceki yıllarda da tam dik duramıyordum.Bu gösterdiğiniz hareketlerle kamburluğum düzelir mi? Normal bir insan gibi dimdik olur muyum?Cevabını mail adresime de resimli anlatımlarala beraber gönderin.Her hocanın söylediği egzersizler farklı mı olur aynı mı olur?/Mail adresim:mustafaozcan_11@hotmail.com

  1. iyi günler mustafa bey, sayfamızdaki egzersizler sonradan oluşan kamburluk için olup düzenli yaptığınız takdirde ve günlük işlerinizde kendinizi düzeltmeniz halinde kamburluğunuzu kesinlikle düzelticektir.

 2. Merhaba mesajınızı yeni gördüm yalnız bir daha soracağım.Videolarınızda ki her bir hareketi kaç defa ya da kaç dakika yapacağım?Birde bu hareketleri günde yani sabah,öğle,akşam olarak kaç defa yapacağım?Ayrıca bu hareketleri her gün mü ya da haftada kaç defa yapmam gerekiyor?Birde hareketleri yaparken mat,minder,çember veya ona benzer eşyaların olmasının ne gibi avantajları var?

  1. merhabalar egzersizleri 3 set 1o tekrar şeklinde haftada en az 4 gün boyunca günde 1 kez yapmanız yeterli. Kaslarımızın kuvvetlenmesini için kasa giderek artan yükleme yapmamız gerekli bu nedenle direncin kademeli şekilde arttırılması gereklidir. Pilates çemberi,theraband ve minibandlar direnç oluşturduğu için kasın gelişmesini ve kuvvetlenmesine yardımcı olur.

  2. hareketler haftada en az 3-4 gün yapılmalı. 10 tekrar 3 set ile başlanıp set ve tekrar sayısını kendinize göre ayarlayabilirsiniz. çember ve lastikler bir direnç oluşturduğu için kas kuvvetinin daha da artmasını sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir