CORE EGZERSİZLERİ & CORE STABİLİTE

NEDEN CORE EGZERSİZİ YAPMALISINIZ ?

core egzersizleri

Yürüme veya kısa süreli bir aktivite sonrası hemen yoruluyor bazı aktiviteleri güçsüzlükten yapamıyorsanız veya yürüme veya koşmanıza rağmen formunuzu koruyamıyorsanız bunun en önemli nedeni core kaslarınızın zayıflığıdır.

Bir hareket oluşturacağımız zaman kas gruplarının o hareket için çalışmasından daha çok doğru zamanda çalışması önemlidir. Eğer kaslarımız aynı anda veya aynı sıraya göre ateşlenemiyorsa(aktifleşemiyorsa) vücudumuz doğru bir biçimde yük aktarımını yapamaz ve dengesiz yük aktarımı sonucu vücutta yaralanmalar ve sakatlıklar oluşur.Neden bel,boyun veya diz ağrısı çektiğinizin en basit yanıtı budur.

Aşağıda core egzersizlerinin neden önenmli olduğu,core egzersizlerinin mekanizması,core egzersizlerinin ne zaman ve nasıl yapılacağı,core egzersizlerinin aşama aşama yapılış videolarını bulabileceksiniz.

CORE KASLARI NEDEN ÖNEMLİ ?

Core yada diğer adıyla çekirdek kasları omurganının stabilizasyonunu sağlayan kas grubudur.Core kas grubu omurga ve pelvis(kalça kemiği)nin stabilizasyonunu sağlayan 29 kastan oluşur.

Core egzersizleri normal egzersizlerden farklı olarak hızlı ve yavaş kasılan,derin ve yüzeyel olan kas gruplarında aynı anda kontraxion(kasılma) yaratarak bölgesel değil intersegmental alanların aktifleşmesini sağlar. Bu aktifleşme kaslarınınızın orjinal kasılma sırasını uyararak kas kasılmasını düzenler.

CORE EGZERSİZİ NEDİR ?

Genel olarak core kasları olarak nitelenen omuragayı önden,arkadan ve yanlardan çevreleyerek vücut stabilitesini sağlayan kaslara core kasları denir.
Bu kaslar omurganın yanında tüm vücudun (karın içindeki organların bile) stabilizasyonu sağlar. Bu amaçla core kasları stabilizasyonu gelişitirmek ve kuvvetlendirmek için yapılan egzersizler bütününe core egzersizi denir.
Core kaslarından herhangi biri zayıflarsa bel ağrısına,bel fıtığına yada başka bir sakatlanma riskiniz çok yüksektir.Core kaslarınız yeteri kadar kuvvetliyse koşma ve yürüme egzersizleriyle daha fazla ve hızlı güç kazanabilirsiniz.

Genel olarak masa başı işlerde günde 8-9 saat arası çalışılmakta.Buna işe gidiş-geliş sırasındaki sürede eklenince günün yarısını oturarak geçiriyoruz.Bu anlamda gövde kaslarının güçlü tutulması gerekiyor. Gövde kaslarının güçlü tutulması omurgaya eşit yük dağılımını sağlayarak vücudun simetrisini sağlar.

KİMLER CORE EGZERSİZİ YAPMALI ?

Core egzersizlerini heryaştaki kişiler mutlaka yapmalıdır.Eğer günlük aktiviteleriniz esnasında yaralanmamak için (eğilirken belim ağrıdı,yürürken kasım çekti,yatakten kalkarken tutuldum,tv izlerken boynum tutuldu gibi) core kaslarınızı kuvvetlendirmelisiniz.

CORE EGZERSİZLERİNİN FAYDALARI ?

  • Denge ve koordinasyonunuzu geliştirir.(daha hızlı ve kontrollü yürüyebilir,daha rahat merdiven çıkabilirsiniz),
  • Ağır bir sakatlık geçirdiyseniz hızla iyileşmeyi destekler.
  • Omurga ve pelvis(kalça kemiği) stabilitesini sağlayarak omurgadaki dizilim bozukluklarını önler
  • Baş,kol,bacak yaralanmalarında sinerjist kasların kuvvetlendirilmesini sağlayarak iyileşmeyi ve fonksiyonel olarak geri dönmeyi hızlandırır.
  • Kronik(uzun zamandır) bel,sırt ve boyun ağrısı durumlarında en az 3 aylık core egzersizi yapmak ağrıların önemli oranda azalmasını sağlar.

CORE EGZERSİZLERİ

Core egzersizlerine aşağıdaki ilk 2 egzersiz mutlaka eklenerek başlanılmalı daha sonrasındaki core egzersiz video serisinde yapıldığında ağrı olmayan egzersizler seçilerek yapılma süresi giderek arttırılmalıdır. Egzesizler 10-15-20-30 saniye şeklinde zorlaştırılarak 10 tekrardan başlanarak set sayısı arttırılmalıdır.

Core egzersizleri ayrıca theraband ve swissball ile şekilledirilerek etkisi ve zorluğu arttırılabilir

1-

2-

CORE EGZERSİZ VİDEO SERİSİ

 

 

 

 

 

 

Bunları da sevebilirsiniz

CORE EGZERSİZLERİ & CORE STABİLİTE” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir