Ayak & Topuk

Ayağa bağlı yaralanmalar akut (ani başlangıçlı) veya aşırı kullanımla yavaş yavaş ortaya çıkan kronik olabilir. Ayak ağrısı yaralanması topuk ağrısı, orta ayak ağrısı, ayak ayağı altındaki ağrı da dahil olmak üzere ön ayağı ağrısı, ayak parmağı yaralanmaları ve sporcuların ayağı ve kabarcıkları gibi cilt koşullarını kategorize ettik. Yakın zamanda bir ayak yaralanmanız durumunda ayak ağrısı için acil ilk yardım uygulamanız gerekir . Hangi koşullar altında bir doktora görünmeniz gerektiğini de açıklıyoruz .

Topuk yaralanmaları aniden ortaya çıkabilir (akut) veya zamanla kademeli olarak ortaya çıkabilir. Topuk altındaki ağrıları da içeren topuk ağrısının en yaygın nedenleri Plantar Fasiti ve Yıkanmış Topuk olup, çocuklardaki topuğun arkasındaki ağrı çoğunlukla Sever’in hastalığıdır. Aşağıdaki yaralanmalardan birini seçin ya da yaranızın ne olduğunu bilmiyorsanız, semptom kontrol aracımızı ziyaret edin ya da yaralanmaları belirli semptomlarla görüntülemek için aşağıdaki semptomlardanherhangi birini tıklayın .

Midfoot ağrısı, küçük tarsal kemiklerin bulunduğu ayağın ortası ile ilgilidir. Orta ayak ağrısı burkulmuş ayak bileği izlemenin dışındaki en yaygın nedeni orta tarsal eklem burkulmasıdır. Bir Naviküler stres kırığı kemik de yaygındır ve kaçırılmaması gerekir. Yaralanmayı takiben beş günden fazla midfoot bölgesinde ağrı, daha sonra bir Lisfranc eklem burkulması düşünülmelidir.

Ön ayak ağrısı genellikle ayağındaki uzun metatars kemiklerinden ve ayağın ayak altındaki ağrı kadar ayak parmaklarına doğru oluşur. Daha aşamalı başlangıçlı yaralanmalar arasında metatarsal stres fraksiyonları, bunyonlar ve morton nöroması sayılabilir. Ani başlayan veya akut yaralanmalar doğrudan travma veya çarpma ve inlükse kırıklar ve ligament burkulmaları sonucu oluşur.

Ayağın cilt koşulları spor dallarında sık görülmektedir ve çoğu kolaylıkla önlenebilir. Bunlar arasında atletler ayağı, kabarcıklar, mısırlar, kalluslar ve veruccalar bulunur. Çoğu tezgah üstü muayenehanelerle tedavi edilebilir, ancak bir şeylerin yanlış olduğunu düşünüyorsanız , ayaklarınızın yaralanması veya cilt durumu hakkında bir doktor görüp görmeyeceğiniz konusunda tavsiyemizi inceleyin .

Ayak parmak yaralanmaları, içe dönük ayak tırnağı, siyah ayak tırnağı, kırılmış veya kırık ayak, çıkık ayak parmak, halluks rigidus ve çekiç parmak içerir.

Ayakta yaralanmalar için acil ilk yardım

PRICE ilkeleri (koruma, dinlenme, buz, sıkıştırma ve yükseltme), akut ayak ve topuk yaralanmalarının tedavisinde kullanılan altın standarttır. PRICE en kısa sürede uygulanmalı ve en azından ilk 24-72 saat boyunca devam ettirilmelidir.

Zarar görmüş dokunun korunması , daha fazla hasarı önlemek ve iyileşme sürecinin etkin ve verimli bir şekilde başlaması için hayati öneme sahiptir. Hasar gören bölgeyi korumanın çeşitli yolları vardır; hepsi aynı amacı, eklem / kas / bağ / tendonun daha fazla hareketi ve kullanımını sınırlamaktır. Bunun sağlanmasının bir yolu bir destek ya da splint kullanmaktır.

Dinlenme – erken safhalarda dinlenme, PRICE ilkesinin en önemli bileşenlerinden biridir ancak genellikle ihmal edilir veya yok sayılır. Sadece sporcunun hareketsiz kaldığı uzun sürelerle değil, yaralanmanın hemen ardından da geçerlidir.

Kriyoterapi olarak da bilinen buz tedavisi, akut spor yaralanmalarında en yaygın olarak bilinen ve kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir. Ucuzdur, kullanımı kolaydır ve hazırlanmak için çok az zaman ya da uzmanlık gerektirir.

Bir yaralanmaya buz uygulaması:

  • Kan damarlarını kapatarak kanama miktarını azaltır (vazokonstriksiyon adı verilir).
  • Ağrıyı azaltır (ağrı kapısı teorisi)
  • Kas spazmını azaltır
  • Metabolizma hızını azaltarak hücre ölümü riskini (nekroz olarak da adlandırılır) azaltır.

Soğuk terapi ve sıkıştırma bandajı soğuk terapiyi uygulamak için uygun bir yoldur. Buz, buzda yanıklara neden olabileceğinden cilde doğrudan uygulanmamalıdır.

Sıkıştırma – bir yaralanmadan sonra oluşan şişme miktarını en aza indirgemek için uygulanır ve yaralanmanın başlangıcından sonraki ilk 24 ila 72 saatte uygulanmalıdır. En etkili yöntem, etkilenen ekstremite etrafına basitçe oturan esnek bandaj olan bir sıkıştırma bandajı kullanmaktır.

Yaralı kolun yükselmesi PRICE’in son ilkesidir ancak diğer 4 kadar önemlidir. Yükseklik, yerçekiminin sıvıyı yaralı bölgeden uzaklaştırmasına izin verir. Bu, ödemle ilişkili ağrıyı (şişme) azaltabilen şişmeyi azaltmaya yardımcı olur.

PRICE ilkeleri hakkında daha fazla bilgi edinin

Ne zaman bir doktor görmeliyim?

Ayağınız ağrısı olan bir doktora ne zaman bakmalısınız? Genellikle insanlar GP’lerini veya A & E departmanını rahatsız etmek istemezler, ancak aşağıdaki semptomlardan herhangi birine sahipseniz, daha fazla tıbbi yardım aramalısınız.

  • Ağır ağrı, özellikle yürüme
  • Şiddetli şişlik (ödem)
  • Ayakta değişen sansasyon – ayakta “iğne ve iğne” hissi (parestezi) veya “his kaybı” (anestezi) gibi.
  • İlk 72 saatten sonra günlük normal etkinlikleri tamamlayamıyor.

Daha fazla tıbbi yardım, ya bir yerel doktorunuz ya da bir podyabir, fizyoterapist, spor terapisti, osteopat ya da chiropractor gibi özel bir klinisyen aracılığıyla aranabilir. PRICE prensiplerini izlediyseniz (aşağıya bakın) ve 72 saat sonra hala yürüyemiyorsanız veya ilk 72 saatten sonra batmayacak kadar şiddetli bir acı çekiyorsanız, ileri değerlendirme için yerel A & E departmanınızı ziyaret etmelisiniz.

İkincisi, PRICE ilkelerine başvurduysanız ve hala uzun süren (2 haftadan fazla) zayıf yönleriniz varsa veya ayağınızı veya topuğunuzda rahatsızlık duyuyorsanız, uzman bir uzmana (podyatrist gibi) başvurmanız kesinlikle önerilir veya fizyoterapist, osteopat veya chiropractor – size tavsiyelerde bulunabilir ve uygun ve etkili kurtarma ve rehabilitasyon programını sağlayabilir.