AKUPUNKTUR İLE ZAYIFLAMA

Akupunktur İle Zayıflama

akupunktur ile zayıflama

Zayıflamak, yani kilo vermek kilo problemi olan herkesin en büyük hayalidir. Fakat ilk başta bu biraz zor gelebilir. Çünkü zayıflamak başlı başına bir sorunken, buna bir de verilen kiloları geri almamak için yapılması gerekenler eklenince zayıflamak isteyenlerin gözü korkabilir. Kimse bin bir zorlukla verdiği kiloları geri almak istemez değil mi? Öyleyse zayıflamaya başlamadan önce dikkat edilmesi gereken nokta verilen kiloları geri almamaktır. Bu nedenle akupunktur tedavisinde uzmanlar, hastayla birlikte bir diyet programı oluştururlar ve hastaya zayıfladıktan sonra da devam edecekleri bir beslenme alışkanlığı kazandırırlar. Tabii bunun için de doktorun kendi yaşantısına dikkat etmesi, hastaya bu konuda örnek olması gerekmektedir.

İnsanlar Neden Zayıflamak İster?

İnsanlar daha genç görünmek, kendilerini iyi hissetmek ve sağlıklı olmak için zayıflamak isterler. Daha rahat uyumak, sürekli terlememek, bedenlerine göre kıyafet bulabilmek de zayıflamak isteyen insanların en büyük hayalidir.

Akupunktur ile Nasıl Zayıflayabilirsiniz?

Akupunkturun amacı, bu zor görünen zayıflama sürecini kontrol altına almak, kolaylaştırmak ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi sağlamaktır. Peki akupunktur tedavisi işe yarıyor mu? Kesinlikle evet.

Haftada Kaç Seans?

Akupunktur zayıflama tedavisi ilk başlarda haftada iki kere uygulanıyor. Daha sonra seanslar haftada bire indiriliyor. Kulaklarda bulunan bazı özel noktalar özel cihazlarla uyarılıyor ve küçük akupunktur iğneleri bu bölgeye uygulanıyor. Daha sonra her hafta bu akupunktur tedavisi yenileniyor.

 

Akupunktur ile Zayıflama Tedavisi Kişiye Neler Kazandırır?

 • akupunktur ile zayıflamaAkupunktur tedavisiyle hastada iştah kontrolü sağlanır. Hasta, zararlı yiyeceklerden uzak durma ve hemen doyma yetisi kazanır.
 • Mide asidi kontrol altına alınır.
 • Hastanın kendini iyi hissetmesi sağlar. Halsizliğe ve bitkinliğe iyi gelir.
 • Metabolizma hızını olması gerektiği seviyeye çıkarır.
 • Akpunktur tedavisi, kilo vermek isteyen hastalara kolay bir zayıflama dönemi sunduğu gibi, yeni bir beslenme alışkanlığı kazandırır. Akupunktur koruma seansları ile de ideal kiloya adaptasyon sağlanır.

Akupunktur Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

 • Akupunktur tedavisi gerçekten kilo verdiriyor mu?

Kesinlikle akupunktur tedavisi hayat enerjinizi kaybetmeden sağlıklı bir şekilde zayıflamanızı sağlıyor.

 • Akupunktur ile zayıfladıktan sonra verilen kilolar geri alınıyormuş. Doğru mu?

Halk arasında akupunktur ile verilen kiloların geri alındığı konusunda bir rivayet vardır. Burada unutulan şey zayıflamanın ve formda kalmanın sadece sağlıklı ve dengeli beslenmeyle mümkün olduğudur. Bu durumda akupunktur tedavisi görmüş bir hasta, akupunktur bittikten sonra beslenmesine dikkat etmez de eskiden yaptığı hataları tekrar yaparsa, tabii ki hızlı bir şekilde kilo alacaktır. Bu nedenle hasta, akupunktur tedavisinden sonra verdiği kiloları geri almak istemiyorsa bu konuda bilinçlenmelidir.

Akupunktur tedavisinde hastalar, diyet yapmaya daha kolay adapte olurlar ve bu dönemde sağlıklı beslenme düzenine alışırlar. Nasıl doğru beslenmeleri gerektiğini öğrenirler. Bu nedenle verdikleri kiloları geri almamaları için eski alışkanlıklarına dönmemeleri gerektiğini bilirler.

Eğer bir hasta akupunktur tedavisi süresince sabreder, diyetini hakkıyla uygular, haftada 4-5 gün spor yapar ve diyete tam anlamıyla uyarlarsa rahatlıkla 10-15 kilo verebilir. Fakat akupunktur tedavisinden sonra “tamam artık istediğim kiloya ulaştım” diyerek sporu ve düzenli beslenmeyi bırakırsa, eski hayatına geri dönüp önüne geleni yemeye başlarsa, ne yazık ki akupunktur ile verdiği kiloları geri alır. Burada sorun akupunkturdan sonra kilo almak değil, akupunkturdan sonra eski alışkanlıklara geri dönmektir.

 • Akupunktur ile ne kadar zayıflayabilirim?

Akupunktur zayıflama tedavisinde her ay kilonuzun %7’si kadar kilo verebilirsiniz. (Örn. 100 kilogramlık bir hasta ilk ay 7 kilo, ikinci ay 6,5 kilo, üçüncü ay 6 kilo verebilir.)

 • Kaç akupunktur seansı ile zayıflayabilirim?

Bu sorunun cevabı şu anki kilonuz ve hedef kilonuzla ilgili olarak değişebilir. Her ay kilonuzun %7’sini verdiğinizi düşünerek tahmini seans sayısını kendiniz hesaplayabilirsiniz.

 • Akupunkturun Sağlığa Zararı Var Mıdır?

Akupunkturda amaç, vücudun kendi iyileştirme mekanizmalarını kullanarak hastalıklarla başa çıkılmasını sağlamaktır. Yani vücudun kendi içinde yer alan farmakolojik maddeleri kullanıldığından, dışarıdan verilen ilaçlar gibi yan etki oluşturmaz. Bu da akupunkturu etkili ve güvenilir yapan en önemli husustur.

 • Akupunktur tedavisi canımı acıtır mı?

Tabii ki hayır… Akupunktur acısız bir tedavi yöntemidir. Eğer iğneden korkuyorsanız iğnesiz, lazerli akupunktur tedavisi görebilirsiniz.

 • Kilomu nasıl koruyabilirim?

Yukarıda da söylediğimiz gibi tedavi süresince kazandığınız alışkanlıklarını devam ederek kilonuzu koruyabilirsiniz. Veya ihtiyaç duyduğunuz durumlarda belirli aralıklarla akupunktur tedavisi yaptırabilirsiniz.

 • Diyetim nasıl olacak?

Size uygun diyet programını doktorunuz hazırlayacaktır. Bu program oldukça doyurucu ve kolay uygulanabilir olacaktır.

 • Nerelerde akupunktur yaptırmalıyım?

Gerekli hijyenin sağlandığı ve sağlık bakanlığı tarafından verilmiş akupunktur uygulama sertifikasına sahip muayenelerde akupunktur tedavisi yaptırabilirsiniz.

Akupunktur tedavisi, zayıflamak isteyen hastalara uygulanan tıbbi bir tedavi yöntemidir. Bu yazımızda; akupunkturun zayıflamaya etkisi var mıdır, gerçekten zayıflatır mı, zayıflamayı nasıl sağlar, zayıflama üzerindeki faydaları nelerdir gibi sorulara cevap vermeyi düşünüyoruz.

akupunktur ile zayıflamaAkupunkturun Zayıflamaya 5 Etkisi

 • Metabolizmayı Hızlandırır

Akupunkturla zayıflama tedavisinde her hastaya uygulayabileceği, amaca yönelik diyet programları verilir. Bu diyet programları yaşa, cinsiyete ve hastalığın şiddetine bağlı olarak hazırlanır. Her hafta başka bir diyet programı uygulanır.

Bu diyet programlarında öncelik kalori hesabındadır. Bunun dışında metabolizmayı hızlandıran, günlük yağ yıkımını arttıran besinler tercih edilir.

 • Stres ve Kaygıyı Azaltır

Akupunktur iğleriyle uyarma işlemi yapıldığında vücut sakinleştirici beta endorfin hormonunu salgılamaya başlar. Bu hormon hastayı sakinleştirerek uyku kalitesinin artmasını sağlar.

 • Enerji Verir

Akupunkturun bir özelliği de hastaya enerji vermesidir. Halsizliğe ve bitkinliğe iyi gelir. Böylece hasta fazla kilonun yan etkisi olan halsizlikten kurtulmuş olur.

 • Mide Yanmasını Engeller

Özellikle midesi kazınan, midesinde yanma veya ekşime hisseden kişilerin diyet yapması çok zordur. Fakat akupunktur tedavisinde mideyle alakalı sinir uçları uyarıldığı için mide asidinin üretimi azaltılır. Yani açlık durumlarında bile mide asidi yükselmez. Bu da kilolu insanların diyet yapmasını, dolayısıyla zayıflamasını kolaylaştırır.

 • İştah Kontrolü Sağlar, Açlığı Azaltır

Akupunkturla zayıflama tedavisinin en önemli özelliği hastada iştah kontrolü sağlamasıdır. Kilolu insanlar, diğer insanlar gibi açlıklarını bastıramazlar. Bu da diyet yapmayı onlar için zorlaştırmaktadır.

Akupunktur tedavisi süresince beyinde noradrenalin ve adrenalin seviyesi düşer. Ayrıca çikolata yedikten sonra oluşan serotonin isimli mutluluk hormonunun seviyesini arttırır. Böylece iştah kontrol altına alınarak, gün boyu tokluk hissi sağlanır.

Akupunktur zayıflama tedavisinin bu etkileri zayıflamayı oldukça kolaylaştıran etkilerdir. Bu etkiler sayesinde kişi kolaylıkla ayda 4-5 kilo verebilir. İdeal kiloya ulaşıncaya kadar akupunktur zayıflama tedavisine devam edilir. İdeal kiloya ulaştıktan sonra da 6 ay boyunca ayda 1 kez manyetik tedavi uygulanır. Böylece kişinin beslenme programına sadık kalması ve bunu alışkanlık haline getirmesi sağlanır.

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir