DÜZ TABANLIK – İÇE BASMA

DÜZ TABANLIK NEDİR ? NASIL ANLAŞILIR ?

düz tabanlık

Düz tabanlık yada içe basma 3-6 yaş cocukların yarısında,erişkin nüfusunda %20 sinde görülen bir bozukluktur.Yaş,cinsiyet,serebral palsi,down sendromu,kötü ayakkabı seçimi,büyüme ile kas-iskelet sistemindeki değişiklikler düz tabanlık için risk faktörüdür.Aşağıda diz tabanlık nedir,düz tabanlık nasıl oluşur,düz tabanlık tedavisi,düz tabanlık egzersizleri ve düz tabanlık ile ilgili herşeyi bulabileceksiniz.

Ayağın medial(iç kemeri) normal olarak 5-6 yaşına kadar gelişir.Bu gelişme esnasnıda bazı çocuklardaki aşil tendonu ve baldır/calf)kaslarındaki sıkılık, kalça ve core kaslarının zayıflığı sonucu ayak bileği medial kemeri gelişmeyebilir.Bu nedenle düz tabanlık sonradan gelişebileceği gibi doğuştandan oluşabilir.

Düz tabanlık zamanla yürüyüşte değişikliklere,uzun süren yürüyüş sonrasında ayak,diz ve kalça ağrılarına yol açar.

Orta yaşlı kadınlarda en çok yaşla birlikte düz tabanlık görülürken hipertansiyon,diabet,tendonlara uygulanan steroid enjeksiyonu,obezite,kireçlenme orta yaşlı kişilerdeki düz tabanlık için risk faktörüdür.

DÜZ TABANLIĞIN NEDENLERİ

1.Düz Tabanlığın Anatomik Nedenleri

 • Sırt kaslarımızın zayıf olması sonucu baş ve gövde öne kifoz(kamburluk) artar.Bunun sonucu ayağın medial kemerine aşırı yük binmesi sonucu medial kemer çöker ve düz tabanlığa neden olabilir.
 • Dizimizi çevreleyen kasların zayıflığı sonucu halk arasında ‘çarpık bacak’ olarak bilinen durum dizlerimizin yükü eşit paylaşamaması sonucu ayağa dengesiz yüklemeleri aktararak düz tabanlığa neden olur.
 • Sıkılaşmış calf kasları ayağın yürüme esnasında dorsiflexionunu önleyerek aynı anda dizin flexionunuda kısıtlar.Bu kısıtlılık ayağın iç kenarı boyunca aşırı yüklemelere neden olur ve ayak kemerinin düşmesine neden olur.
 • Ayak bileği burkulması sonucu talus veya diğer ayak kemiklerinin yönü ve pozisyonun değişmesi sonucu düz tabanlık görülür.

2.Düz Tabanlığın Fizyolojik Nedenleri

 • Sinir sisteminden gelen yanıtların zayıf olması
 • Kaslar arasında orantısız kuvvet dağılımı

DÜZ TABANLIK NASIL ANLAŞILIR ?

Düz tabanlığın anlaşılmasında bir uzman (fizyoterapist,doktor) desteği alarak testler yaptırabilir röntgen,mr görüntülemeler yardımıyla düz tabanlığın analizi yapılarak anlaşılabilir.

Aşağıdaki videoyu izleyerek evde basit bir yöntem ile düz taban olup olmadığınızı anlayabilirsiniz.

DÜZ TABANLIK VÜCUDU NASIL ETKİLER ?

Ayak kemerinin çökmesi sonucu oluşan düz tabanlık ayağın pronasyona gitmesi olarak isimlendirilir.Düz tabanlık sonucu sürekli içe basıldığından kaval kemiği(tibia) içe doğru çöker.Tibia’nın içe doğru çökmesi sonucu dizde ön çapraz bağda aşırı bir stres oluşur.

Dizde vastus lateralis,biceps femoris ve peroneus longus egzantrik olarak kasılır ve bu kaslarda gerginlik yaratır.Bunun sonucuda yürüme,koşma,çömelme veya dik duruşta dizde valgus denilen çarpık bacak sendromuna neden olur.

çarpık bacak

Düz tabanlık (ayağın pronasyonu) sıkça bel ağrısına neden olur. Kalça flexor komplexinin aşırı strese maruz kalması sonrası kalça ve diz eklemleri stabilize edilemez ve belde anterior pelvil tilt yaratarak bel çukurunun artmasına neden olur.

Düz tabanlık görüldüğü gibi sadece ayakları değil tüm vücudu etkileyerek bel ağrılarına bile neden olabilmekte. Bu yüzden düz tabanlığın tedavisinde sadece ayak ve çevresine odaklanılmamalı etkilenen tüm vücut yapılarına yönelik tedaviler yapılmalıdır.

DÜZ TABANLIK TEDAVİSİ

Düz tabanlık derecelerine ve tiplerine göre farklı şekillerde tedavi edilir.Doğuştan gelen düz tabanlık veya sonradan gelişen düz tabanlık tedavi edilerek düzeltilebilmektedir.

Düz tabanlık sonucu ayakbileği ve ayağınızda şiddetli ağrılar oluşuyorsa

 • Ayağınızı 10 dakika soğuk su dolu kovada bekletmelisiniz
 • Mümkün olduğu kadar ayakta durmamalı,dinlenmelisiniz.
 • Düz tabanlık derecesine bağlı 4-8 hafta düz tabanlık botları kullanabilirsiniz.
 • Ayak kemerini destekleyici ekler kullanılmalıdır.

Ayak bileği ve ayaktaki ağrılar hafifledikten sonra uygun ortezler ve ayak bileği destekleri kullanarak germe ve kuvvetlendirme egzersiz programına geçilerek düz tabanlığın tedavisi gerçekleştirilir.

Düz tabanlıklık ameliyatı

Düz tabanlık sonucu genellikle ameliyat önerilmez ancak doğuştan gelen,kemik ve kıkırdaklarda dejenerasyon yaratan durumlarda düz tabanlık ameliyatı gereklidir.

Doktorunuzun muayenesi sonrası mr ve röntgen sonuçları incelenerek calcaneal osteotomi, tendon transferi,subtalar-calvaneocuboid,talonavicular eklemlerde artroskopi veya genel artroskopiye ihtiyaç duyulabilir.

Tüm düztabanlık ameliyatları sonrasında 2 veya 3 ay plaster cast mutlaka kullanılmalıdır.Düz tabanlık ameliyatı sonrası tamamen iyileşme 6 ay-1 yıl sürmektedir.

Düz tabanlık (içe basma) fizik tedavisi

Aşağıdaki aşırı aktif ve sıkılaşmış kaslara yumuşak doku tedavisi ve etkili germe teknikleri uygulanmalıdır.

 • Peronealler,
 • Biceps Femoris,
 • Vastus Lateralis,
 • Addüktörler,
 • Tensor fascia latae
 • Psoas
 • Tibialis Posterior
 • Gastrocnemius(Calf)

Daha sonra aşağıdaki kasların kuvvetlendirilmesi ve uygun ateşlenmesini sağlamak için aktivasyon egzersizleri uygulanır:

 • Gluteus medius
 • Tibialis posterior
 • Gastrocnemius
 • İntrinsik kaslar

DÜZ TABANLIK (İÇE BASMA) EGZERSİZLERİ

-Düz Tabanlık Germe Egzersizleri

*Peroneus yumuşak doku gevşetme egzersizi

DÜZ TABANLIK KUVVETLENDİRME EGZERSİZLERİ

Bunları da sevebilirsiniz

DÜZ TABANLIK – İÇE BASMA” için 19 yorum

 1. merhaba, 5 yaşındaki oğlumun ayak kavisi oluşmadı, düz taban gibi içe doğru basıyor, bu sene cimnastiğe başlatmayı düşünüyoruz, orada esneklik kazanmasının faydası olur mu? cimnastik bu sorun için doğru spor mudur yoksa başka bir şeye mi yönlendirmeliyiz?

  1. iyi günler, 5 yaş ayak arkının (kavisinin) oluşması için erken 7 yaşına kadar kavis oluşabilir, kavis oluşmasada endişelenmenize gerek yok vücut doğal olarak küçüklükten kavisin oluşmamasına alıştığı için gelecekte sıkıntı yaratmaz. Koşabilir zıplayabilir ve tüm sporları başarı ile yapabilir. Şuanda oğlunuzun esnekliğinde herhangi bir sorun mevcut değildir bence eğer esnekliğinde veya duruşunda bir sorun olduğunu düşünüyorsanız bana fotoğraflarını veya hangi hareketlerde sorunu olduğunu yazarsanız yardımcı olabilir. Cimnastik elbette esneklik için iyi bir spor ancak ayak kavisi oluşturması beklenemez.

   Ayrıca https://www.tedavihareketleri.com/duz-tabanlik yazımdaki egzersizleri yaptırarark ayak kavisinin oluşmasını destekleyebilirsiniz

 2. Merhaba ben 13 yaşındayım erkeğim esnek düz tabanlığım var bu yaşıma kadar hiç ağrı çekmemiştim ama 3 hafta önce ağrım oldu doktora gittim egzersiz verdi. Egzersiz yapıyorum ve tabanlık kullanıyorum içe basma da var geçer mi napabilirim

 3. Merhabalar, ayağımda içe basma olduğunu farkettim özel tabanlık yaptırdım ama ayakkabıya takınca iç kısmı biraz daha açılıyor ayakkabının , ne kadar süreyle nasıl bi egzersiz yapmalıyım

 4. Merhaba, 4 yaşındaki kızım için bale öğretmeni hafif içe basma var dedi, konuştuğum ortopedi uzmanı da her iki ayak yan basarak film çekilirse net anlaşılır dedi ama bu yaşta bir çocuğun X ışınlarına maruz kalmasına gerek var mı noktası düşündürüyor. Ortopedik ayakkabı kullanmak 4 yaşındaki çocuk için tedavi edici bir yaklaşım mıdır? teşekkürler…

  1. ortopedik ayakkabı kullanmaktan ziyade kumda çıplak ayak yürüme ve sayfamızdaki egzersizleri yapma içe basmayı düzelticektir.

 5. İyi günle kolay gelsin, ben de esnek düz taban varmıs bunu 24 yaşına gelince öğrendim.O yaşıma kadar her hengi bir ağrı hissetmedim ama işim geregi yaptığım aktiviteler sonucunda topugun oldugu bölge şişiyor topugun altı özellikle ayakta uzun durunca yanma yapıyor parmaklarımın hemen altin da keskin agrilar olusuyor kaval kemigimde şiddetli agrilar oluyor ne yapmam gerekiyor.

 6. Merhaba 42 yaşındayım çocukluğumdan bu yana içe basma sorunum vardı fakat son yıllarda daha da arttı bel ağrılarım oldu doktora gittiğimde bel fıtığım olduğunu söyledi. Dizlerimde de yoğun ağrı hissediyorum Egzersizleri her zaman yapmak zor oluyor sizce ne yapmam gerekir? Özel tabanlıklar zamanla düzelme sağlar mı?

 7. Merhaba, kızım 9 yaşında ve daha önce böyle bir durum olmamasına rağmen sol ayağında daha belirgin olmak üzere 3-4 aydır hızla gelişen bir taban çökmesi mevcut. Doktor röntgen çekip taban veya yürüme analizi yapmadan bir tabanlık alabilirsiniz dedi. Hiç egzersizden bahsetmedi. Ne önerirsiniz? Düzelme ihtimali var mı?

 8. Merhaba bende duztabanlik var yas 25 bas parmağını kaldirdigim zaman çukur oluşuyor ama biraktigimda ice basma ve taban kavisi oluşmuyor ne yapmam lazim askeri pernelom benim icin cok onemli

 9. Merhaba kızım 4 yaşında düz tabanlık var dediler şimdi de içe basmalar yoğunlaştı çok yoruluyor yürürken yada koşarken çok çabuk düşüyor ayakkabı önerdiler birde bale ve yüzme bale ye başladı şimdi oluşan vürüs dolayısı yüzünden ara verdik birde gün içerisinde en az 5 dk kadar parmak ucunda yürüyüş yapıyoruz beraber sizde izlediğim yol doğrumu ne yapmalıyım yada neler yapmam gerekiyor şimdiden teşekkür ederim.

 10. 13 yaşındayım ayak içi kısmında çok büyük bir kemik var düztabanlıkta çıkan o çıkıntı ara sıra ağrı yapıyordu ama sol ayağımdaki kemiği masaya çok sert bir şekilde çarptım büyük ihtimalle kırıldı diye tahmin ediyorum kırık konusunda çok deneyimliyim vücüdumda kırlılan bölgeler vardı aynı belirtiler ayağımda var koronanavirüs sebebiyle hastaneye gidemiyorum evde ne yapabilirim? Birde bu düztabanlığı nasıl yenebilirim?

 11. merhaba 3.5 yaşındaki kızımda yürürken belirgin bir içe basma problemi var .atlama koşma zıplama hiçbir sorunu yok hepsini rahatlıkla yapıyor.2.5 yaşındayken 2 ortopediste götürdüm bunun tedavisi yok dediler zamanla düzelebilir azalabilir dendi nebir egzersiz nebir ortapedik ayakkabı önerisi yapıldı gerek yok dendi. ancak kızım içe basarak yürümeye devam ediyor W şeklinde oturuyor sürekli uyarmama rağmen.evde yapabileceğimiz herhangibir egzersiz önerebilirmisiniz rica etsem.teşekkürler

 12. kizim 7 yasinda gecen sene duz tabanlik teshisi kondu dr cok umursamadi zaten hic bisey olmaz dedi ve asla gecmez dedi o donem oglumunda ayak rontgeni cekildiginde iki yasindaydi onda yok dediler ama o da ablasi gibi oldu 6 ay once ortobedis e gittik ikisinede tabanlik yazdi oglum pek kullanmadi ama kizim devamli kullandigi halde ayni basiyo sadece otururken biraz kavis var ama oglumda hic kavis yok ne yapicagimi bilmiyorum bi oneriniz varmi

 13. Hocam. 12 yasinda ogluma duz taban icin ameliyat dedi dr( kemik kaldirilip vida gibi birsey takilacakmis. Bir iki hafta da hastanede kalir dedi) . Daha once tabanlik verilnisti duzenli kullanim olmadi.osteomiyelit ameliyati da olmustu. dr cocuklarda yapiyiruz bu ameliyati dedi. Acele etmeliyimiz gec kalmadan( kac yasina kadar yapilir ameliyat yoksa bir sure egzersiz vs deneyerek aneliyatsiz atlatilirmi.

  1. en iyi yöntem birden farklı gerekirse il dışından çocuk ortopedistlerininde fikrini almak. Çocuklarda gelişim ve büyüme hızlı olduğu için erken karar vermek önemli ancak verilecek yanlış bir karar da çocuğun tüm ömrünü etkileyebilir. Özellikle podiatri(ayak bilimi) alanında uzmanlaşmış hekimlere başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

   1. Merhaba kızım şimdi 17 yaşında. Küçüklüğünden beri düz tabanlık sorunu var. Ayakkabılarda sorun yaşıyoruz. Anne bunun tedavisi yokmu diye üzülüyor. Haliyle çabuk yoruluyor ve beli dizleri ayakları da ağrıyor. Ne yapmalıyım. Tıp henüz bu alanda ilerlemedi mi.

    1. Asiye hanım merhaba, düz tabanlık kas ve kemiklerle ilgili bir durum olup, kas ve kemiklerin doğru pozisyonlanması ile düzelmektedir. Ayağına uygun bir tabanlık ve yukarıdaki egzersizlerin düzenli olarak haftada en az 3 gün, 6 ay boyunca yapılması gözle görülür farklara ,şikayetlerin düzelmesini sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir