LORDOZ (ANTERIOR PELVIC TILT) NEDİR ? ve TEDAVİSİ

LORDOZ NEDİR ? NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

lordoz,bel ağrısı

Vücudumuz her hareketlerin doğru yapılabilmesi ve hareketlerimiz esnasında vücudun her bölümüne eşit yük dağılması için omurgamızda doğuştan gelen eğrilikler mevcuttur. Bu  eğrilik boyunda öne doğru, sırt bölgemizde geriye doğru(kifoz) ve belde de öne doğru olup lordoz veya bel çukuru olarak bilinir. Lordoz bel çukurunun artması olarak bilinir ve bel ağrısının en yaygın nedenidir. Lordoz (bel çukurunun artması) sonucu vücudumuzda birçok değişiklik meydana gelerek bel,sırt,diz ve birçok ağrıya neden olabilir. Bu yazımıda lordozun neden meydana geldiği ve nasıl tedavi ediliceğini ve evde kendi kendinizi tedavi etmeniz için hertürlü bilgiyi bulabiliceksiniz.

Lordozun Nedenleri ve Vücuda Etkisi ?

Lorduz (bel çukurunun artması) anterior pelvik tilt olarak adlandırılır ve kalça kemiği(pelvisin) öne rotasyonu(dönmesi)’ neden olarak başta omurgada devamında kasların çekiş açısını değiştirerek birçok yaralanmaya ve ağrıya neden olur. Kilo alımı, hamilelik, kalça kaslarının zayıflaması, yaralanma,sakatlıklar(bel kayması,bel fıtığı vb) lordozu(bel çukurunun artması) arttırarak vücut biyomekaniğinde bozulmalara neden olur.

Lordoz(anterior pelvik tilt) veya bel çukurunun artması pronasyon distorsiyon sendromuna, glute amnesia sendromuna, iliotibial band, bel ağrısı ve başın omuz seviyesinden öne gelmesine neden olabilir.

LORDOZ NASIL ANLAŞILIR ? NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

Eğer kısa süreli tedavi veya sıcakla azalan ama uzun süredir devam eden bel ağrınız varsa nedeni lordozdan kaynaklı olabilir. Lordoz (bel çukurunun artması) ‘ u deneyimli bir fizyoterapist veya hekim(ortopedist) gözlemleyerek ve lordozla ilişkin testleri yaparak anlayabilir.

Lordoz sonucu aşağıdaki kaslar kısalır ve bu kaslara germe, yumuşak doku mobilizasyonları hareketi limitlenmiş eklemlere mobilizasyon ve maniplasyonlar uygulanmalıdır. Ayrıca lordoz(anterior pelvik tilt) ‘i teşhis etmede kısalmış kasların esnekliğine bakılabilir.Bu kaslar : 

Psoas -Tensor Fasciae Latae  Kalça Flexorleri
Latissimus Dorsi
Thoracolumbar Fascia
Erector Spinae
Multifidus
Iliocostalis Lumborum
Quadratus Lumborum
External Obliques (Posterior)
Quadriceps
Adductor komplexi
Peroneals
Biceps Femoris (Hamstring)

Evde kendi başınıza yukarıdaki kas gruplarına hergün 5 tekrarlı her tekrar 30 saniye sürecek şekilde germe egzersizleri uygulayabilirsiniz. Lordoz tedavisinde fizyoterapistler germe egzersizlerine yardımcı olmakla birlikte masaj ve mobilizasyonlar ile tedavi sürecinin hızlanmasını sağlar.

Aşağıdaki kas gruplarının kuvvetlendirilmesi gerekir.

Kalça kasları-Priformis
İnternal / external kalça rotatörleri
Ructus abdominis – internal/external oblikler – transversus abdominis (karın kası)
Semitendinosus(Hamstring kas grubu)
Gastrocnemius
Core egzersizleri

Lordoz egzersizleri

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir