Shin Splints (Kaval Kemiği Ağrısı)

KAVAL KEMİĞİ AĞRISI (SHIN SPLINTS) NEDİR ? NEDEN OLUŞUR ?

shin splints

Bacağın ön kısmında dizin altından başlayıp ayağa kadar uzanan ağrılara neden olan yaralanma shin splint olarak bilinir. Kaval kemiğinde kırılmış veya darbe almış gibi hissedilen bu ağrı özellikle sert zeminde koşma, ip atlama, uzun yürüyüşler, yokuş çıkılan yürüyüşler sonrasında oluşabileceği gibi 1 gün sonrasında da hissedilebilir.
Uzun süredir hissedilen kaval kemiği ağrısı, kemik zarında (periost) iltihaplanmaya neden olacağımdan topikal tedavi edici kremler, bantlama ,yumuşak doku mobilizasyonları ve egzersiz modifikasyonu ile shin splint başarı ile tedavi edilebilir.

Aşağıda kaval kemiği ağrısının nedenlerini, belirtilerini, tedavisi ve egzersizleri ile ilgili herşeyi bulabilirsiniz.

Shin Splits (Kaval Kemiği Ağrısı ) Nedenleri ?

Shin split,kaval kemiği ağrısı veya diğer ismiyle medial tibial stres sendromu sıklıkla yavaş yavaş ortaya çıkar ve tibia(kaval kemiği) ‘nin iç kısmında ağrılar oluşturur. Kaval kemiği ağrısı egzersiz başında hissedilirken egzersiz esnasında ısınmayla birlikte kaybolur, egzersiz sonunda ise ağrı tekrar şiddetlenebilir.
Kaval kemiği ağrısı genellikle sabah uyanıldığında daha kötüdür. Kaval kemiği kırılmış gibi ağrır ve ısınmayla ağrı rahatlar. Ancak daha sonra ağrı tekrar başlar ve kaval kemiğine dokunduğunuzda şişlik,topaklıklar ve şiddetli ağrı hissedilir. Bunun nedeni kaval kemğinde tekrarlı travmaya yanıt olarak kemiği saran zarın kronik inflamasyonunun gerçekleşmesidir.

Shin splits (Kaval Kemiği Ağrısı) Neden Oluşur ?

Kaval kemiği (tibia) anatomik olarak 4 yönüde ayak bileğini kontrol eden kaslardan meydana gelmektedir. Bu kasların görevi yürürken, koşarken veya ayakta kaldığımız esnada başta ayağımız olmak üzere tüm vücudumuzu zeminin reaksiyon kuvvetini eşit olarak dağılmasını sağlamaktır.

  • Kaval Kemiğinin ön yüzünde : Tibialis Anterior, Extensor hallucis longus, Extensor digitorum longus ve Peroneus tertius.
  • Kaval Kemiğinin arka yüzünde :flexor digitorum longus, Tibialis posterior, Flexor hallucis longus, Gastrocnemius ve Gastrosoleus.
  • Kaval Kemiğinin dış yanında : Peroneus brevis ve longus

Bu kaslardan özellikle tibialis anterior ve posterior kaslarının disfonksiyonu kaval kemiği ağrısında sıklıkla rol oynamaktadır.
Ayrıca kaval kemiğini saran kasların kas dengesizliği, esnekliğinin azalması, sıkılaşmaları veya ayak biyomekaniğinin bozulması( ayak bileği burkulması sonucu bağ yaralanması, ayağın içe veya dışa basması, düz tabanlık veya halluks valgus) tibiaya(kaval kemiğine) aşırı yük binmesine neden olur. Aktviteye devam edilmesi ve ağrının önemsenmeyip temponun artması sonrası kaval kemiğinde kalıcı hasar ve ağrılara neden olur.

Kişinin yaşı,cinsiyeti,boy ve kilosu, kalça ve diz anomolileri,ayak biyomekaniğinde bozukluklar,kasların esnekliği,kuvveti,denge,koordinasyondaki bozuklukların tamamı kaval kemiği ağrısına shin splinte neden olabilir.

Ayrıca spor yapılan zemin,ayakkabı tipi, hava koşulları ,spor yapılıyorsa gerekli ekipmanların varlığı kaval kemiği ağrısını doğrudan etkiler.

Shin Splint ( Kaval Kemiği Ağrısı ) Tedavisi

Kaval kemiği ağrısı(shin splint) tedavisinde amaç ağrı ve inflamasyonun azaltılması, antrenman ve biyomekanik problemlerin düzeltilmesi, kas dengesizliğinin tedavi edilerek germe,kuvvet egzersizlerinin yanında kemikteki ödem ve inflamasyonu azaltmayı amaçlar, düzenli bir rehabilitasyon programı uygulanarak 3-12 hafta arasında kaval kemiği tedavisi tamamen tamamlanabilir.

Kaval ? kemiği çevresindeki ödemi ve inflamasyonun azalması için en etkili yöntem; Karakafes ? bitkisi ekstratlı kremlerin kullanımıdır. Karakafes bitkisi içerisinde bulunanan allantoin , rosmanic asit, silika ve musilaj gibi moleküller kemik ağrılarında en etken kullanılan bitkidir. Türkiye’de sadece Isokinetic kremde bulunan Karakafes bitkisi kemik ağrılarında ,kemik ödeminde ve kırık sonrası ağrılarda başta sporcular olmak üzere 6 yaşından büyük çocuklar dahil geniş kullanıma sahiptir. Kaval kemiği çevresine sürülüp üzeri streç ile sarılarak uygulanan İsokinetic krem düzenli 1 aylık düzenli kullanımda dokunun onarılmasını ve rejenerasyonunu sağlayarak dokunun tedavisini sağlar.

Evde Tedavi

Kaval kemiği ağrısında  krem uygulaması dışında günde 1 kez buz, bandaj(kompresyon) ve ayağı kalp seviyesinden yukarı kaldırarak,mümkün olduğu kadar ayağın üzerine basmamak kaval kemiği  ağrısını geçirmenin temelini oluşturur.
Buzdan önce  ağrısız yapılan parmakları kendine çekme, parmakları çekme gibi hareketler dokunun iyileşmesinini hızlandırmada çok etkilidir.Ağrının şiddetli olduğu ilk 2-3 gün soğuk ve sıkı bandaj ağrı, inflamasyon ve ödeminin azalmasında tek tedavi seçeneğidir.Buz semptomlar hafifleyene kadar her 3 saatte bir 10 dakika uygulanmalıdır.

Dinlenme tedavinin temelidir. Ancak dinlenme demek hiçbirşey yapmama anlamına gelmez. Ağrı oluşturan aktivitelerden uzak durulmalı ağrı oluşturmayan aktiviteler kuvvet ve germe egzersizlerine en erken dönemde başlamak rehabilitasyon ve iyileşmeyi destekler. Koşu,atlama veya ağrı oluşturucak sporlar yerine bisiklet,yüzme vb sporlar yapılmalıdır.
Bantlama kaval kemiği ağrısının semptomlarını azaltmada en etkili yoldur. Bantlama sayesinde ağrılarınız azalmakla birlikte birçok aktiviteyi ağrısız yapmanızı sağlar. Bantlama kasları destekleyerek yumuşak dokuları kaval kemiğine doğru çekerek kasların kasılma esnasındaki oluşturduğu gerilme kuvvetini azaltarak dokuların dinlenmesini ve ağrının azalmasını sağlar.

Egzersiz ile birlikte uygulanan masaj overactive yapıların gevşemesini sağlamada önemli ve sık kullanılan bir yöntemdir. Ancak kaval kemiği ağrısında yaralı doku fasya ve interrosseas membran olduğu için derin doku masajı,myofasyal germe,gevşetme,kas enerji teknikleri kullanılmalıdır.,

shin splintsKaval kemiği ağrısı ilk hissetiğiniz andan itibaren kullancağınız kaval kemiği kompresyon desteği /ateli kaval kemiği ve kasları destekleyerek inflamasyonun azalmasının yanında ağrıların azalmasını ve ağrılı bölgenin korunmasına yardımcı olur. Ayrıca ayakkabınızın altında şok emilimini arttıracak yumuşak tabanlık kullanılması erken dönemde ağrıların azalmasını sağlayacaktır.

KAVAL KEMİĞİ AĞRISI (SHİN SPLİNT) KESİN TEDAVİSİ

Ancak egzersizdir. Hiçbir masaj,kuru iğne  kaval kemiği ağrısının tedavisinde uzun zamanlı etkili değildir. Germe egzersizleri aşırı kullanılan dokuların gevşemesi ve üzerindeki yüklerin azalmasını sağlarken kas ve tendonlar için doğru seçilmiş kuvvet egzersizleri kasların taşıma kapasitelerini arttırarak inflamasyon ve ağrının azalmasını, dokuların iyileşmesini sağlar.

Akut faz(ağrıların yeni hissedildiği ilk hafta)

Kaval kemiği ağrısında bu dönem konservatif tedavi ve dinlenmeye başlar. Bir terapist 2-6 hafta dinlenmenizi tavsiye eder. Bu dinlenme kesinlikle uygulanmalıdır. Aksi halde belirtiler daha da kötüleşebilir. Uzun süreli dinlenme bir sporcu için ideal değildir, bu nedenle fizyoterapi yöntemleri sporcular için mutlaka gereklidir.
Bu dinlenme döneminde Karakafes extratlı kremlerin kullanılması dokunun iyileşmesini başlatarak ağrıların ve iltihaplanmanın kısa sürede iyileşmesini destekler.

NSAID’ler ve Asetaminofen sıklıkla analjezi için kullanılır. Bir terapistin söyleyeceği ikinci şey, buz ve kremlerin kullanılmasıdır. Kriyoterapi(buz uygulaması), egzersizden sonra 20 dakikalık bir süre boyunca kullanılabilir. Akut fazda kullanılmak üzere bir dizi fizik tedavi modalitesi vardır, ancak ultrason, yumuşak doku mobilizasyonu, elektrik stimülasyonu gibi bu tedavilerin kanıtı yoktur. (Kanıt düzeyi: 1a) etkili olabilir diyen bilimsel çalışmaların (Kanıt Düzeyi: 3a) Kortikosteroid enjeksiyonu kaval kemiği yaralanmasında kontrendikedir(kesinlikle kaval kemiği ağrısında kortikosteroid yaptırmamalısınız), çünkü yaralanmış dokunun iyileşmemesine neden olarak dokuyu tekrar yaralar.(Kortikosteroid sağlıklı dokuların tedavisinde kullanılmalıdır.)

Subakut Faz

Ağrıların başladığı ilk 1 hafta sonrasındaki dönem subakut faz olarak isimlendirilir. Kaval kemiği ağrısı 1 haftadan uzun süredir varsa kaval kemiği tedavisi spor yapılan koşulları, antrenman yoğunluğunu,sıklığını ve süresi değiştirilmelidir. Genel olarak tüm bunların %50 oranında azaltılması gerekir. Ayrıca ayakkabı ve zemin tekrar gözden geçirilmelidir.Yokuş,engebeli,sert zeminlerde yürüme ve koşu yapılmamalıdır.
Subakut fazda kaval kemiği ağrısı (shin splint) tedavisinde vücuttaki biyomekanik anomaliliklerin düzeltilmesi amaçlanmalıdır.
Rehabilitasyon döneminde 1 hafta dinlendikten sonra antrenman yoğunluğu ve süresi yavaşça arttırılır. Ağrısız olmak şartıyla koşulara başlanılır. Kas yorgunluğunu önlemek için germe ve egzantrik kuvvet çalışmaları yapılmalıdır.

Kaval kemiği ağrısında (shin splints) core kaslarının güçlendirilmesi,abdominal, gluteal ve kalça kaslarının kuvvetlendirilmesi yürüme ve koşu mekanizmasını geliştirerek yaralanmaları önleyebilir.

Proprioseptif denge eğitimi nöromüsküler eğitimde çok önemlidir. Propriosepsiyon eklem ve postural kasların etkinliğini arttırarak vücudun koşu esnasında zeminin reaksiyon kuvvetine etkisini azaltarak, yaralanmaların önlenmesinde anahtar rol oynar.(Kanıt düzeyi: 5)

Kaval kemiği ağrısı( shin splint) sakatlığının önlenmesinde yardımcı olabilecek şey iyi şok emilimi olan ayakkabı seçmektir. Bu nedenle her 250-500 mil arasında ayakkabılarımızı değiştirmek gerekir. Aynı ayakkabıyı uzun süre kullandıkça ayakkanının şok emici özelliğinin %40 ı kaybolur ve ayağa dolayısıyla kaval kemiğinde oluşan şok yaralanmalara neden olur.

Ayağın biyomekanik problemleri birtakım ortezler ile düzeltilebilir. İçe veya dışa basma, düz tabanlık, ayak tabanı,topuk ve aşil tendonundaki problemler ayakkabı tabanına yerleştirilen ortezler ile desteklenerek kaval kemiği tedavisinin etkinliği arttırılabilir.

Kaval Kemiği Ağrısında (Shin Splint) Ameliyat Olmalı mıyım ?

Kaval kemiği ağrısı (shin splint) sakatlığında öncelikle ilaç ve fiziktedavi uygulanmalı. Bu tedavi süreci 3 ila 12 hafta arasında değişir. Yukarıda belirtilen tedavi seçeneklerinin tamamı uygulanmasına rağmen ağrılarda büyük ölçüde azalma olmazsa yürüme ve koşma çok ağrılıysa ameliyat o zaman düşünülmelidir. Ancak hastaların çoğunda ameliyata gerek duyulmamaktadır.

Kaval Kemiği Ağrısı (shin splints)  Germe Egzersizleri

KAVAL KEMİĞİ (SHIN SPLINTS) KUVVETLENDİRME EGZERSİZLERİ

kuvvet egzersizleri 3 setten 4 tekrar olucak şekilde yapılmalıdır. Egzersiz videoları ardışık seri şekildedir sadece ilk videoyu değil devamındaki tüm videoları da yapmalısınız.

Proprioception ve Denge Egzersizleri

Core Egzersizleri

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir