KASIK FITIĞI NEDİR? NASIL ANLAŞILIR ? NASIL TEDAVİ EDİLİR ?


Kasık fıtığı karın duvarındaki zayıflıktan dolayı karın içindeki yağ,kas ve bağırsağın cilt altına çıkarak şişlik oluşturmasına denilir. Kasık fıtığı inguinal herni olarak da isimlendirilir.

Bu yazıda kasık fıtığı, kasık fıtığı nedir ,kasık fıtığı belirtileri, kasık fıtığı neden olur,kasık fıtığı riskleri nedir,kasık fıtığı ağrısı nereye vurur,kasık fıtığı tedavisi,kasık fıtığı ameliyatı hakkında herşeyi bulabilirsiniz.

Kasık fıtığı ile ilgili en çok merak edilen sorular ve yanıtları öğrenmek için tıklayın

Kasık fıtığı belirtileri :

 • Egzersiz esnasında kasık ağrısı
 • Öksürürken,hapşırırken veya kahkaha atma esnasında şiddetlenen kasık ağrısı 
 • Kasık bölgesinde yumru şeklinde şişlik
 • Bazı kişilerde karnın bir kısmında  sürüklenme(bir tarafa doğru sürünerek kayması) hissi.
 • Kasıkta güçsüzlük ve baskı hissi
 • Erkeklerde skrotumda ağrı ve şişlik

Kasık fıtıkları ağır bir yemekten sonra veya uzun süre ayakta kalındıktan sonra şiddetlenme eğilimindedir. Kasık fıtığı ağrısı genellikle keskin ve lokalizedir.

Kasık fıtığı nedir ?
Kasık fıtığı , karın duvarındaki zayıflıktan dolayı karın içindeki yapıların ( bağırsak,kas ve yağ dokusunun) karınboşluğunsan dışarı çıkmasına denilir.

kasık fıtığını genellikle kasık bölgesindeki şişlik şeklinde ortaya çıkar ve 2 şekilde meydana gelir:

1- Doğrudan oluşan kasık fıtığı:

Bağırsağın bir bölümünün karın duvarındaki zayıf noktadan doğrudan dışarıya çıkarak karın ile kasık arasında şişlik oluşturması doğrudan oluşan kasık fıtığı olarak adlandırılır.Doğrudan oluşan kasık fıtığı kasık üçgeni denilen (heselbach triangle) bölgede oluşur.

Doğrudan oluşan kasık fıtığı belirtileri:

 • Genellikle ağrısız olup belli başlı hareketlerde ağrı oluşur.
 • Sırtüstü yatışta kasık ağrısı azalır.
 • Kasık kaslarının derininde (pubis kemiği çevresinde) ağrı veya ufak şişlik gözlenir.

2- Dolaylı oluşan kasık fıtığı:

Bağırsağın bir kısmının derin inguinal halkadan aşağı itilerek erkeklerde testislere, kadınlarda labiaya doğru itilmesi sonucu oluşur. Dolaylı oluşan kasık fıtıkları kan akışını ve sinir iletim hızını azaltarak tehlikeli durumlara yol açabilir. Bu yüzden acil tedavi gereklidir.

Dolaylı oluşan kasık fıtığı belirtileri:

 • Zorlanma ile ağrı 
 • Sırt üstü yatışta ağrıda azalma
 • Karın içi basınç arttığında kasık ağrısı artar.

Kasık fıtığı nedenleri

 • Doğuştan veya sonradan gelişen karın kası  zayıflığı
 • Kronik kabızlık
 • Kronik öksürük
 • Prostat büyümesi
 • kistik fibrozis
 • fazla kilo, obezite,hamilelik
 • Sigara içmek
 • Aşırı efor
 • karın duvarında basıncı arttıran durumlar.

Yukarıdaki nedenler karın duvarının zayıflatarak karın duvarının yırtılmasına ve kasık fıtığına neden olabilir.

KASIK FITIĞI İLAÇ TEDAVİSİ

Kasık fıtığına bağlı enfeksiyon şüphesi veya iskemi var ise şikayetlerin azalması için antibiyotik reçete edilir. Reçetesiz veya reçeteli satılan ilaçlar kasık fıtığı ameliyatını takiben kullanılır.

KASIK FITIĞI NASIL TEŞHİS EDİLİR?

KASIK FITIĞINA HANGİ DOKTORA GİDİLİR?

Kasık fıtığı teşhisi için doktorun ayrıntılı tıbbi öykü ve  fiziki muayene yapar. Hekim fizik muayene esnasında kasık ağrısının nedeninin kasık fıtığından kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için palpasyon,klinik testler,oturmadan ayağa kalkması ve öksürmesini isteyebilir. Bazı durumlarda kasık fıtığını anlamak için ultrason ve CT taraması istenebilir.
Kasık fıtığına üroloji ve genel cerrahi bölümü bakmakta olup kasık ağrısının kasık fıtığına bağlı olduğu düşünülüyorsa üroloji veya genel cerrahi bölümünden randevu alınmalıdır.

KASIK FITIĞI AMELİYATI OLMALI MIYIM?

Minimal semptomlarla ortaya çıkan kasık fıtıklarında, cerrahi onarımı tercih etmek yerine mevcut durumu gözlemlemek ve konservatif tedavi yöntemi denenmelidir. Destekler ve trusslar, fıtığın tutulması ve boyutunun artmasını önlemek için kısa vadeli bir seçenek olarak kullanılabilir. Ayrıca fıtığı kontrol altına almak için çemberleme teknikleri kullanılabilir.

Akut fazda kasık fıtığı boyutu küçük olduğunda, yerine geri itilerek azaltılabilir. Bir kişi ellerini kullanarak manuel olarak kasık fıtığını yerine geri itebilir. Kasık fıtığına bağlı şişlik fıtığın geri itilmesini engelliyorsa etkilenen bölgenin üzerine buz yerleştirilebilir. 

KASIK FITIĞI TEDAVİSİ

Kasık ağrısı kasık fıtığından şüpheleniyorsa ürolog veya genel cerrah tarafından muayene edilmelidir. Dinlenme ve kasık ağrısının geçmesini bekleyerek kasık fıtığı iyileşmez. Ürolog veya genel cerrah karın duvarındaki hasara göre ameliyat veya fizik tedavi önerecektir. Her kasık fıtığı durumunda ameliyat gerekli olmayıp karşılaştığımız çoğu durumda kasık fıtığını ameliyatsız tedavi ederek spora döndürmekteyiz.

KASIK FITIĞI TEDAVİSİ OLMAZSAM NE OLUR?
Kasık fıtığı tedavi edilmezse bağırsak ve karnınızın içindeki diğer yapılar bulundukları kanallardan çıkarak fıtığın büyümesine neden olur. Karın içindeki yapıların dışarı doğru kayması hem bu yapıların beslenmesini,sinir iletimini bozarak canlılıklarını yitirmelerine hemde vücut içinde sıkışmalara,kan damarlarının tıkanmasına neden olarak ölümcül sonuçlara neden olabilir.

KASIK FITIĞI TEDAVİSİ

Kasık Fıtığı küçükse, hekim tarafından aktivite modifikasyonu ve konservatif olarak tedavi edilebilir (fizik tedavi ve ilaç tedavisi). Ancak bağırsaklar fıtık içinde sıkışırsa hayatı tehdit eden bir durum olabilir. Bu durumda acil ameliyat gerekli olacaktır. Ek olarak büyümeye devam eden veya semptomlara neden olan kasık fıtıkları cerrahi olarak tedavi edilir. Çocuklarda, karın duvarındaki yapıların sıkışmasını önlemek için kasık fıtıkları cerrahi olarak onarılır. Kasık fıtığı onarımları tipik olarak ayakta tedavi bazında tedavi edilir ve aşağıdaki yöntemlerden biri ile cerrahi olarak tedavi edilir.

Kasık fıtığı ameliyatları:

Herniyorafi (Açık kasık fıtığı onarımı) :Lokal veya genel anestezi uygulanarak Cerrah kasıkta ufak bir kesi yapar ve kasık fıtığını tekrar karın içine hareket ettirir ,dikişlerle kas duvarını güçlendirir.


Laparoskopi :Genel anestezi uygulanır. Cerrah alt karın bölgesine bir laparoskop yerleştirir ve sentetik ağ kullanarak kasık fıtığını onarır. Tipik olarak, hastalar daha kısa bir iyileşme süresi ve daha az komplikasyon yaşarlar.


Kasık fıtığı estetiği :Ek destek sağlamak için karın duvarındaki kas güçsüzlüğü alanı sentetik bir ağ veya perde ile güçlendirilir. Bu yöntem açık veya laparoskopik onarımlarda kullanılabilir.

Kasık fıtığı ameliyatı sonrası ağrı tedavisi için ilaç reçete edilir. Kasık fıtığı ameliyatı sonrası spor aktiviteleri ve ağırlık kaldırma birkaç hafta boyunca kısıtlanır.

KASIK FITIĞI FİZİK TEDAVİSİ

Kasık fıtığı tedavisinde hastalarımızın kasık fıtığı durumu, şikayetleri genel vücut mekaniği, duruş analizi, nefes alma paterni,günlük yaşam aktivitelerini ayrıntılı değerlendirerek öncelikle şikayetlerini ,devamında kasık fıtığı ağrısına sebep olabilecek bozulmuş duruş ve vücut mekaniğini, gerginleşmiş kas iskelet sistemi rahatsızlıklarını, karın içi basıncı arttırmayacak aktivite programını , nefes alma paternini tedavi ederek kasık fıtığının ilerlememesi yönünde kasık fıtığı egzersizleri ile kasık fıtığı fizik tedavisini gerçekleştiriyoruz.

Kasık fıtığı ameliyatı sonrası fizik tedavi 

Kasık fıtığı ameliyatı sonrası fizik tedavi genellikle önemsenmesede kasık fıtığı ameliyatı sonrası günlük işlere veya sportif aktivitelere erken dönüşü sağlamak, kasık fıtığı ameliyatı sonrası komplikasyonları önlemek amacıyla çok önemlidir. 
Kasık fıtığı ameliyatı sonrası fizik tedavi de duruş bozukluğu, merkez kas kuvvetinin sağlanması,nefes teknikleri ile uygun yaşam ve spor aktivitelerine hazırlıklarını sağlıyoruz.

 

 

 

 

 

 

Bunları da sevebilirsiniz

KASIK FITIĞI NEDİR? NASIL ANLAŞILIR ? NASIL TEDAVİ EDİLİR ?” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir