TARSAL TÜNEL SENDROMU

TARSAL TÜNEL SENDROMU NEDİR ?

ayak agrisi,tarsal tünel sendomuTarsal tünel sendromu ayak ve ayak bileği ağrısının nedenlerinden biridir. Ayak iç kenarındaki ağrı (medial ark boyunca), topuk ve ayağa yayılan ağrı, ayakta yanma ve uyuşmalar temel belirtilerdir. Topuktaki uyuşmaların nedeni ayak medialindeki tarsal tünelden geçen tibial sinirin sıkışmasıyla ayak bileği ve ayağa yayılan ağrılar oluşur. Aşağıda tarsal tünel sendromu belirtileri, tarsal tünel sendromu tedavisi, tarsal tünel sendromu egzersizleri ve rehabilitason programı hakkında tüm detayları bulabiliceksiniz.

Tarsal Tünel Sendromu Belirtileri

Tarsal tünel sendromunda hastalar tipik olarak ayak baş parmağında ve ilk üç parmakta ağrı,yanma,elektrik çarpması,ayak ve topuğun altında karıncalanma nedeniyle uyuşukluk şikayetinde bulunurlar.

Ayak bileğinin iç yanına(medial malleolün altındaki alan) dokunmada hassasiyet ve ağrı olabilir.Tarsal tünel sendromunu teşhis etmek için Tinels Testi kullanılır.Bu test ;medial malleolün (ayak bileği iç yanındaki belirgin kemiğin) arkasına reflex çekici ile vurulması sonucu ağrı oluşuyorsa test pozitif demektir.

Tarsal Tünel Sendromu Belirtileri Şunlardır.

 • Ayak bileği ve ayak parmaklarında ağrı,karıncalanma
 • Ayağın şişmesi
 • Ayak ve bacakta yanma,karıncalanma,uyuşma hissi.Uzun süre ayakta kalındığında ayak ağrısı kötüleşir ve yayılır.Topuk ağrısı aktivite ile daha da kötüleşir dinlenme ile rahatlar.
 • ayakta uyusmaayakta karıncalanmaAyak ve topukta elektrik çarpması hissi
 • Ayak kemerine,ayak parmakları ve topuğa doğru yayılan ağrı
 • Ayakta sıcak ve soğuk hissi
 • Ayak tabanında hissizlik
 • Otomobil kullanılırken ayak bileğinde ağrı ve acı
 • Ayağın altından başlayıp dize kadar ulaşan yanma hissi
 • Ayak tabanında iğne batması hissi
 • Tibialis Posterior Sinir hattı boyunca yayılan ağrı

Tarsal Tünel Sendromu Testi

 

Topuk ağrısınını birçok faktör tetikleyebilir. Plantar fasilit başlarda iç topukta ve ayak kemerine doğru yayılan ağrılar ile karakterizeyken. Tarsal tünel sendromunda aynı bölgelerde ağrıdan ziyade karıncalanma ve uyuşukluk gibi nörolojik belirtiler mevcuttur.Plantar fasilit ile tarsal tünel sendromunu ayırt etmede duyarlılık yerine dokunmayla ağrı durumu yada karıncalanma ayırt edici faktördür.

Tarsal Tünel Sendromu Nedenleri ?

Tarsal tünel sendromu, ayak bileğinin içinden parmaklara doğru uzanan posterior tibial sinir sıkışması sonucu ortaya çıkar. İçe basarak yürüme(düz tabanlık)(ovepronate) bu sendromun ana faktörlerinden biridir.Yürüme ve koşma esnasında güç aktarımının doğru yapılamaması sinire baskıya neden olur. Ayrıca genetik,kendiliğinden veya bir travmaya bağlı olarakta oluşabilir.Aşağıda tarsal tünel sendromuna neden olabilecek faktörler sıralanmıştır.

Ayrıntılı olarak:                             Dış Faktörler

-Ganglion kisti                                    *Ayakkabı

-Tendinopati                                       *Travma/kaza

-Tenosinovit                                        *Anatomik deformiteler / Talus disfonksiyonu,valgus

-Tümör                                                 *Ameliyat sonrası skar doku varlığı

-Perinöral Fibrosis                             *Ayak ve bilek etrafındaki ödem

-Osteofitler

Abductor digiti quinti ve abductor hallucis kasları daha az aktif olup ayağın dorsiflexionu ve eversionu ağrılıdır.

Ayağı dorsiflexion ve eversiona alıp medial malleol arkasına 5-10 saniye taping uygulaması sonucu ayaktaki karıncalanmalarda tarsal tunel sendrom belirtisidir.

Koşucu veya koşma sporu ile uğraşan kişilerde gözlemelenen tarsal tünel sendromu genellikle içe basma sonucu meydana gelir.

Bel Fıtığı Ayakta Ağrı Yapar Mı ?Disk Herniasyonu Tarsal Tünel Sendromuna Neden Olur Mu ?

L4-L5-S1 bölgesindeki disk herniasyonu(bel fıtığı)her iki yönlü kök basısı nörofibroma oluşumunu provoke ederek komplex bölgesel ağrı sendromunun yanında tarsal tünel sendromuna da yol açabilir.Eğer bölgesel (belde) ödem,ısı değişimi,hiperestezi,allodini varsa tarsal tünelde nöfofibromalar çoğalarak basınç yaratabilir.Buda ayakta ağrılara ve parmaklara kadar uzanan karıncalanmalara neden olabilir.

Tarsal Tünel Sendromu Tedavisi

Tarsal tünel sendromu ağrısını şiddetlendirecek aktivitelerden sakının ve ayak veya ayak bileğinin ağrı ve inflamasyon olduğu  akut fazda buz tedavisi uygulayın.Doktorunuz ağrı ve inflamasyonu azaltmak için anti-inflamatuar ilaçlar reçete edebilir.

İlk ağrı ve infllamasyon azalmaya başladıktan sonra germe egzersizleri,ayak bileği güçlendirme egzersizlerini içeren tam bir rehabilitasyon programına derhal başlanmalıdır.

Tarsal tunel sendromu germe egzersizleri calf(gastrocnemius,soleus),ayak tabanındaki plantar fasyayı,tibialis posterior ve parmak extansörlerini içerirken kuvvetlendirme egzesizleri ise ayak bileği burkulması protokolü takip edilerek 4 yönlü ayak bileği egzersizleri yapılmalıdır.

Ayak ve topuk ağrısı,tarsal tünel sendromunda sorunun esas kaynağını bulmak ve tedavi etmek için ayak ve bacağın  biyomekanik sorunları araştırılmalıdır..

X-ray ve MRI görüntülemeleri ayrıntılı olarak ayak yapılarındaki ve çevre dokulardaki kist,artrit,tarsal birleşmeleri göstererek tarsal tunel sendromunun neden kaynaklandığı hakkında bilgi verirken tarsal tünel sendromunu emg çekilerek teşhis edililir.

Tarsal Tünel Sendromu Rahabilitasyon Programı için tıklayın

Tarsal Tünel Sendromu Germe Egzersizleri için tıklayın

Tarsal Tünel Sendromu Güçlendirme Egzersizleri için tıklayın

Tarsal Tünel Sendromu Tedavisinde Kortikosteroid Tedavisi

Tarsal tünel sendromu enjeksiyonu egzersizve ilaç (konservatif) tedavinin başarısız olduğu durumlarda kortikostereoid enjeksiyonu uygulanabilir.İnatçı ve kalıcı durumlarda sinir sıkışması için cerrahi işlem gerekebilir.

Tarsal Tünel Sendromu için Ameliyat olmalı mıyım ?

Tarsal tünel sendromunun teşhis ve tedavisinden sonra (konservatif ve fiziktedavi) 3-6 ay sonra tedaviye yanıt alınamıyorsa (ganglion kisti varsa,emg bulguları pozitifse,ağrı ve uyuşmada değişiklik yoksa) cerrahi işlem gerekli olabilir.Operasyon bölgedeki yumuşak dokuların rahatlatılmasını ve sinir üzerideki basıncı kaldırmayı hedefler.

Ameliyat sonrası özel bot veya alçılar ile tolere edebilindiği kadar üzerine basılabilir.Eğer operasyon geçiren sporcu ise Tarsal tünel sendromu cerrahisi sonrası 4-6 hafta arasında antrenmanlara başlanılabilir.

Tarsal Tüneli Sendromu için Öneriler

 • Topuklu,kundura ve yıpranmış ayakkabılardan uzuk durum.
 • Önü ve topuğu geniş spor ayakkabılar tercih edin.
 • Yürüyüş bozuklukluklarında ayak analizi yaptırarak tabanlık,özel pedler kullanabilirsiniz.
 • Ağrılar hafiflemeden uzun yürüyüş,koşu ve ayakta uzun süre kalmayın.

İlgili Semptomlar

Topuk altında ağrı                    Ayak arkında(ayak kemerinde)ağrı

Ayakta karıncalanmalar         Ayak bileği içinde (medialinde) ağrı

Ayakta uyuşma              

Bunları da sevebilirsiniz

TARSAL TÜNEL SENDROMU” için 2 yorum

  1. genellikle ağrı oluştuğu veya semptomlar oluşmaya başladığında yürüyüşü durdurmanız gerekli. Önce tedavi ve rehabilitasyon almalısnız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir