YÜZME BEL AĞRISINA İYİ GELİR Mİ ?

Bel ve boyun ağrılarında , bel ve boyun fıtıklarında en çok tavsiye edilen yüzme egzersizi bel ağrısına iyi gelir mi ? Yüzme bel fıtığı için faydalı mı ? Bel ağrısında nasıl yüzmeliyim  ? Bel fıtığında neden yüzme tavsiye edilir ve yüzmenin ağrılarımıza iyi gelip gelmiyeceği hakkında tüm bilgileri araştırma kaynağı olarak bilimsel çalışmalardan derlediğimiz yazımızda bulabilirsiniz.

Yüzmenin Faydaları :

  • Kalp damar sağlığına iyi gelerek aerobik kapasitemizin artmasını sağlar. Bu sayede gün içinde yorulmadan daha fazla iş yapabilir vücudumuzun dinç olduğunu hissederiz.
  • Yüzme vücudumuzdaki tüm kasların aynı anda ritmik olarak çalışmasını sağlayarak vücudumuza oksijen girişini hızlandırır. Bu sayede kas gevşemesi sağlanır, solunum sorunlarının azalmasını sağlar.
  • Yüzme ile suyun direncine karşı hareket etmemiz ve yüzme esnasında kaslarımız çok tekrarlı çalıştığı için yüzme ile kas kuvvetimiz gelişir ve kilo vermede kalori yıkımını hızlandırır.
  • Yüzme esnasında veya su içinde suyun vücudumuza uyguladığı hidrostatik basınç sayesinde yaralanma ve sakatlığa bağlı oluşan ödem ve kanamanın azalması sağlanır. 
  • Yüzme esnasında suyun bedenimize uyguladığı kaldırma kuvveti eklemlerimize daha az yük binmesine neden olarak eklemlerimizde stres oluşturmadan kas kuvvetinin arttırılmasını, kemik erimesi, ortopedik cerrahi sonrası rehabilitasyon sürecini kısaltarak günlük yaşama ve spora geri dönüşü hızlandırır.

YÜZME BEL AĞRISINA İYİ GELİR Mİ? 

Yüzmenin bel ağrısına ve yüzmenin bel fıtığına iyi gelip gelmemesi , yüzmenin bel fıtığını iyileştirici etkisi olup olmadığı hakkında birçok araştırma yapılmış olup yüzmenin bel fıtığında bel ağrısını azalttığı ve yüzmenin bel fıtığına bağlı yapılamayan aktiviteleri geliştirdiği belirtilmiştir.

SU İÇİNDE BEL FITIĞI ve BEL AĞRISI TEDAVİSİ NASIL YAPILIR ?

Bel, boyun ve sırt ağrısında, boyun ve bel fıtığında vücudun etkilenimine göre kişinin mesleği , günlük aktiviteleri ve hangi fonksiyonu yapıp hangisini yapamadığı analiz edilerek kişiye su içerinde kuvvet,esneklik, güç ve dayanıklılık egzersizlerinin yanında fizyoterapist eşliğinde yapılan fonksiyonel çalışmalar su içi egzersizler olarak tanımlanır. Su içinde geliştirilen fonksiyonel kapasite ve kas gücü ile günlük yaşamda bel fıtığına bağlı bel ağrısı ve diğer duruş bozukluklarının tedavisi yapılır.

BEL AĞRIM VAR NASIL YÜZMELİYİM ?

Bel ağrısında yapıcağınız su içinde yürüme, genel mobilizasyon hareketleri ve aşağıdaki videoda yapıcağınız egzersizler bel ağrısının azalmasını sağlayacaktır. 

Bel ağrısında nasıl yüzüleceği ile ilgili yapılan bilimsel araştırmalarda bel ağrısında yüzüstü yüzme pozisyonunun faydalı olduğu bildirilmiştir.

HAVUZDA YAPILABİLEN EN FAYDALI BEL AĞRISI EGZERSİZLERİ

BEL FITIĞIM VAR NASIL YÜZMELİYİM ?

Bel fıtığında yüzme ile ilgili yapılan bilimsel çalışmalar bel fıtığında hem yüzüstü yüzme hemde sırt üstü yüzmenin bel fıtığı ağrısını azalttığını göstermektedir.

 

 

 

 

 

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir