Vücut Tipleri Nedir ? Vücut Tipine Göre Nasıl Çalışılmalı ve Beslenilmeli

vücut tipleri

Vücut geliştirmede kişinin vücudunu tanıması ve ona göre antreman/beslenme programı oluşturması, sonuca ulaşabilmesi açısından oldukça önemlidir. Bu yazımızda Ektomorfi-Mezomorfi-Endomorfi vücut tipleri arasından Ektomorfi vücut tipinden bahsedeceğiz. Yazıyı okuduktan sonra Ektomorf vücut tipine sahip olup olmadığınızı, sahipseniz programlarınızı nasıl şekillendirmeniz gerektiğini öğrenebileceksiniz.

vücut tipleri

Ektomorfi Vücut Tipi

Çevrenizde gördüğünüz ‘yiyorum yiyorum ama kilo alamıyorum’ diyen kişiler ektomorf vücut tipine sahip insanlardır. Bu insanlar zayıf yapılıdırlar. Kemikleri ince ve uzundur. Omuzları ve göğüs kafesleri dardır. Metabolizmaları çok hızlı olduğu için vücutlarındaki yağ oranı düşüktür. Ektomorf vücut tipine sahip olanlar kolay kolay kilo alamazlar. Aldıklarında ise kiloyu önce sıvı, daha sonra yağ ve kas olarak alırlar.

Uzmanlara göre, sol elinin baş parmağıyla işaret parmağını kullanarak sağ bileğini rahatlıkla kavrayabilen bireyler ektomorf vücut tipine sahiptir. Ektomorf vücut tipine sahip olanların vücut geliştirme yaparken sabırlı olmaları gerekmektedir. Yağlanmayı sorun yapmamalı, dengeli bir şekilde vücudu genişletmeye çalışmalıdırlar. Kilo almayı kendilerine dert etmemeleri, kilo alma konusunda büyük hedefler koymamaları gerekir. Ektomorf vücut tipine sahip olanlar; sigara, alkol, asitli içeceklerden ve stresten en çok etkilenen vücut yapısına sahiptirler. Bu nedenle beslenmelerine ve uykularına ekstra dikkat etmelidirler.

Ektomorflar vücut tipine sahip olanların dezavantajı, diğer vücut tiplerine göre daha zor kas inşa etmeleridir. Bunun için kısa sürede gelişmeyi beklememelidirler. Ancak en büyük avantajları; yağ yakmakla ve kardiyoyla diğer vücut tipleri gibi uğraşmalarının gerekmemesidir. Üstelik uzun yıllar bu sporu yaptıklarında çok şişkin bir vücut yerine; doğal, estetik bir vücuda sahip olurlar.

Endomorfi Vücut Tipi

Endomorf vücut tipine sahip olanlar kolay yağlanabilen kilolu insanlardır. Kemik yapıları kalındır. Omuzları, göğüsleri ve bacakları geniştir. Göbek ve bel çevresi gibi sorunları vardır. Yağ oranlarını düşürmek endomorflar için çok zordur. Ancak güçlüdürler. Çok çabuk hacim kazanabilirler.

Ektomorf vücut tipine sahip olanlar için kilo almak ne kadar zorsa endomorf vücut tipine sahip olanlar için de kilo vermek o kadar zordur. Bu kişiler spora çok yoğunlaşıp insan dışı görünüme sahip olmamaya dikkat etmelidirler. Beslenme düzenlerini oturtmaları, sağlam diyetler yapmaları gerekmektedir.  Akşam saatlerinde çok ağır şeyler yememeli ve çok fazla uyumamalıdırlar. Endomorf vücut tipine sahip sporcuların besin takviyelerine ihtiyaçları çok yoktur.

Mezomorfi Vücut Tipi

Mezomorflar doğuştan gelen atletik ve kuvvetli bir yapıya sahiptirler. Vücut geliştirmeyle kolay kas inşa edebilirler. Yağ yakmak da onlar için zor değildir. Aşırı yağlanma riskleri yoktur. Kemikleri orta irilikte, kasları esnek ve kuvvetlidir.

Mezomorf vücut tipine sahip olanlar, diğer vücut tipleri gibi kas inşa etmek için çok uğraşmak zorunda değildirler. Çok ağır antremanları kaldırabilirler. Vücutları aldıkları besinleri çok iyi işleyebilir. Bunun için kesinlikle bu yeteneklerini kullanmalıdırlar.

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir