SÜRÜCÜLERDE BEL ve BOYUN AĞRISI

SÜRÜCÜLERDE BEL AĞRISI

araba kullanırken boyun ağrısıAraba kullanırken bel ağrılarısı buna ek sırt ve boyun ağrılarınız varsa bu yazımız size göre.Uzun süre araç kullanmak bel ağrılarınızı arttırabilir hatta ağrılarınızın  başlangıç sebebi bile olabilir.Sürüş sırasında belinizi nasıl desteklemeniz gerektiği,ağrıların nasıl önleneceği ve hafifletileceği,belin yanında boyun ve omuz problemlerinin nasıl oluştuğu bu yazımızda.

Araç kullanmak neden bel ağrısına sebep olur ?

-Uzun süre araç kullanmak bel çukuru diye adlandırılan bel eğrisinin azalmasına veya yok olmasına sebep olur.Bu eğrideki değişiklikler omurga(vertebrae) ve vertebra arasındaki disklere ekstra yükler bindirir.

-Araç içinde omurga önemli ölçüde titreşim ve sarsıntıya maruz kalır.(özellikle kamyon,otobüs ve yerden yüksek araçlarda)

-Modern araçların daha alçak tavan ile dizayn edilmesi aracın iç hacmini azaltır.Araç koltuğunun indirmek ve geriye doğru yaslamak bacağın düz  şekilde pedallara basması hamstring (uyluk arka yüz kasları) kaslarında zorlanma ve gerilmeye neden olur,bu  pozisyon pelvik yapıları geriye doğru çekmesinden dolayı pelvis kayması olur ve ağrılar meydana gelir.

-Koltuğu geri yaslamak ve yolu görebilmek için boyunun öne flexionu(öne doğru eğilmesi,kırılması )araba kullanırken boyun ağrılarısının temel nedenidir.

En iyi sürüş poziyonu nedir ?

araba kullanırken belim ağrıyor-Baldır(uyluk ) bölgesi tamamen koltuk üzerinde destekli olmalıdır.

-Pedallardan uzağa oturmak sırt ve boyuna ek yüklenme oluşturarark ağrıya neden olur.Rahat edilecek şekilde pedallara yakın oturulmalıdır.

-Direksiyon  ayarı el bileklerinin tamamen düz  veya 2 derece ,dirseklerinden 10 derece bükülmüş pozisyonda ayarlanmalıdır.Dirseklerin  tamamem düz veya fazla bükülmesi  dirsek ve omuz ağrılarına neden olur.

-Sürücü koltuğunda bel destekleyiciniz varsa  sizi rahatsız etmecek şekilde bel çukuruna hafif baskı oluşturmalı ve emniyet kemeri takıldığında huzursuzluk yaratmayacak şekilde kullanılmalıdır.

SÜRÜŞ SIRASINDA BEL AĞRISI NASIL HAFİFLER ?

araba kullanırken belim ağrıyor-Sürücü koltuğu için bel desteği çok önemlidir.Aracın bel desteği yoksa ağrıların önlenmesi için bel desteği alınmalıdır.

-Otomatik vitesli araçlarda lumbal disk (bel bölgesine) daha az gerilim(stress) biner.Manuel vitesli araçlada kavrama noktası için sık debriyaj kullanımı bel bölgesinde fazla  gerilmeler oluşturarak ağrıya neden olur.

-Sürüş esnasında ağrı oluşmuşsa yolculuğu tamamlamaya çalışmayın, ağrınız hafifleyene kadar sürüşe ara verin.

-Düzenli molalar vermek ve aracın durdurmak sinirlerinizi etkileyen titreşim, sarsma kuvvetini  ve kaslarınıza uygulanan gerilmeyi azaltarak ağrıların önlenmesi ve azaltılmasını sağlar.

-Uzun süre araç kullanmak bel ve sırt kaslarınız güçsüzleştirir ve yaralanmaya karşı müsait bir hale getirir.Bu yüzden mola ve sürüş sonrasında zor olsa bile mutlaka germe egzersizleri yapılmalıdır.

ARAÇ KULLANIRKEN NEDEN BOYNUM VE OMUZUM AĞRIYOR?

Genellikle sürüş esnasında boyun ve omuzun gerilmesi  veya direksiyonun sıkı tutulması bu ağrılara neden olur.

-Direksiyondan uzak olmak dirseklerin hafif bükülü şekilde olmaması ve sürücü koltuğunun dik olmaması

-Bazı araçlarda direksiyon simidinin sürücü koltuğunun merkezine doğru kaymış olması  ve sürücünün vucudunu belli bir açıyla aracı kullanması boyun  ve omuz ağrılarına sebep olur.

araba kullanırken baş ağrısı

ARAÇ KULLANMA ESNASINDA DOĞRU KOLTUK POZİSYONU NASIL OLMALIDIR ?

Koltuğunuzun doğru pozisyonda olup olmadığını 1 test uygulayarak anlayabilirsiniz:

Her iki elinizi direksiyonaya yerleştirin ve 2 kolunuzun arasından bacaklarınıza bakın. Her iki bacağı eşit aralıkta görmeniz gerekir.Sık sık sağ bacak sağ bacak sağ omuz tarafından gizlenerek kısmen görünür.Bu ise omuz kuşağının pelvis(kalça kemiği) ile ilişkili olarak sola döndürülmüş olmasından kaynaklanır.

Özetle koltuk dik olmalı,

Uyluk kemiğinin tamamı koltuk üzerinde  olucak şekilde oturulmalı ve diz hafif bükülü olmalı(diz kesinlikle tamamen düz olmamalı)

Direksiyon sürüş esnasında sıkılmamalı

Direksiyon iki el ile kavrandığında kollar arasından bacaklara bakıldığında bacaklar birbirine eşit uzaklıkta olacak şekilde konulmalı  ve her ikiside net görülmelidir.(omuz ve kollar görüş açısını kapatmamalıdır.)

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir