BEL AĞRISINDA SICAK MI SOĞUK MU KULLANMALIYIM ?

BEL VE SIRT AĞRIM İÇİN SICAK MI SOĞUK MU DAHA FAYDALI 

Hem sıcak hem soğuk uygulamalar bel ve sırt ağrılarısının etkin biçimde rahatlamasını sağlayabilir ancak ne zaman sıcak ne zaman soğuk kullanacağını bilirseniz.

sıcak tedavi

Soğuk(buz) uygulaması ilk 24 saatten 72 saate kadar bel ağrısında kullanılmalıdır. Eğer bel ağrınızı hissedeli 0-3 gün arasındaysa (yani bel ağrısını hissetmenizden itibaren 3 gün geçmemişse) bel ve sırt ağrılarınız için bel ve sırtınıza buz(soğuk) uygulamanız gerekmektedir. Buz(soğuk) uygulama ağrı bölgesinde inflamasyonun azalmasında ve ağrının rahatlamasında son derece etkilidir. Ayrıca buz doku hasarını azaltarak ağrılı dokuları uyuşturarak ağrı kesici özelliğine sahiptir.

Buz(soğuk) tedavisi için bir çok seçeneğiniz var: Dondurulmuş sebze torbası, soğuk jel paketler , buzu havlu veya buzu poşete sararak soğuk uygulamayı bel ağrınızda uygulayablirsiniz.

Soğuk(buz) uygulamsında en dikkat edilecek şey buz yanıklarının önlenmesidir.Buzu cildinize doğrudan hiçbir zaman temas ettirmemelisiniz. Bir seferde en fazla 20 dakika soğuk tedavisi uygulamalısınız ve günde en fazla 8-10 kez soğuk tedavi uygulayabilirsiniz.

Bel ağrısında sıcak uygulamanın 2 yolu vardır: kuru ve nemli sıcaklık

Kuru sıcak uygulamak cildi kurutsada birçok insan bu yolu tercik etmekte. Sıcak uygulama soğuk uygulamaya göre uygulanması daha zahmetli olsada kas içine ısı girmesi soğuk girmesinden daha kolaydır.

İYİLEŞMEYİ DESTEKLEMEK İÇiN SICAKLIĞI KULLANIN

Şişlik ve inflamasyon azaldıktan sonra(yaklaşık 3 gün sonra) bel ağrısının olduğu yere sıcak tedavi uygulamak bölgedeki kan akışını uyararak bel ağrısının olduğu alanın oksijenlenmesini ve beslenmesini sağlar.Ayrıca bel ağrısı ile birlikte sertliklerin yumuşaması için sıcak kullanmak ağrı sinyallerinin beyine iletilmesini engelleyerek belin yumuşamasını sağlar ANCAK AĞRININ OLUŞTUĞU GÜNDEN 3 GÜN SONRA.

HANGİ DURUMLARDA SICAK KULLANMAMALIYIZ ?

Eğer diabetiniz, açık yaranız ve cilt hastalıklarınız varsa kesinlikle sıcak uygulama yapmamalısınız.Ayrıca bel ağrınız yeni oluşmuşsa kesinlikle sıcak uygulamamalısınız. Ağrılarınız için herzaman soğuk uygulayabilirsiniz. Soğuk(buz) uygulamasının hiçbir sakıncası olmamakla birlikte sıcak herzaman tercih edilmemelidir.

KRONİK BEL AĞRISI(UZUN ZAMANDIR VAR OLAN BAZEN ŞİDDETLİ BAZEN HAFİF HİSSEDİLEN BEL AĞRISI)

Yukarıda anlattıklarımızın hepsi bir yaralanma veya kendiliğinden oluşan bel ağrısının tedavisi için kullanılmakta ancak kronik bel ağrısında yani ara ara gelip şiddetli olduktan sonra kaybolan belli bir süre sonra tekrar başlayan bel ağrılarında ne yapılmalı ?

kronik bel ağrısında hangi uygulamanın kullanılacağına dair kesin bir karar yoktur.Bazı kişiler kronik bel ağrısında sıcak tedaviden fayda görürken bazıları soğuk uygulamadan fayda görüyor.Hatta 1 dakika soğuk 3 dakika sıcak uygulaması kronik bel ağrısının hafiflemesinde son derece etkili olmakta.

Eğer kronik bel ağrısı çekiyorsanız 3 yöntemi de deneyerek hangisinden fayda görürseniz onu uygulayabilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir