QUADRICEPS YARALANMALARI TEDAVİLERİ ve EGZERSİZLERİ

Quadriceps Ağrısı , Quadriceps Yaralanması ve Tedavisi

quadriceps

Quadriceps kası bacağın ön üst kısmında bulunan 4 başlı bir kas grubu olup,rectus femoris, vastus intermedius, vastus medialis ve vastus lateris’ten oluşur. Quadriceps alt bacak kemiklerini yukarı doğru çekerek bacağın düzleştirilmesinin yanında (diz extansionu), dizlerimizi karnımıza çekme hareketi ( kalça flexion) hareketini sağlar.

Aşağıda quadriceps yırtılması (quadriceps strain’i), quadriceps ağrısı ve tedavisi, rehabilitasyonu ve quadriceps egzersizleri hakkında herşeyi bulabileceksiniz.

Quadriceps Ağrısı Neden Oluşur ?

Ön uyluk kası olarak adlandırılan quadriceps kası spor aktvitelerinde ve diz yaralanmalarında en sık hasar gören bölgedir. Spor aktivitelerinde darbe veya düşmeye bağlı kontuzyon (ezilme) ve strain (zorlanma) quadriceps yaralanmasının en sık nedenidir. Bunun dışında sakroiliak eklem, bel bölgesindeki patolojilerde ön üst uyluk( quadriceps ) ağrısına neden olabilir.

Quadriceps Ağrısının Nedeni Nasıl Anlaşılır ?

Ön üst adelede ağrı hissedildiğinde ağrının nedenini bulmak ve teşhisi koymak için olayın nasıl gerçekleştiği ağrının neyin sonucunda oluştuğu belirlenmelidir. Eğer bir spor aktivitesinden sonra quadricepste bir ağrı hissedildiyse, ağrının nedeni muhtemelen kontuzyon veya strain’dir.

Kontuzyon quadriceps’in heryerinde oluşabilirken genelde ön dış (anterolateral) veya vastus medialis kası çevresinde gözlenir. Strain(zorlanma veya kas yırtığı) ise uyluğun orta hattında ağrı hissi oluşturur.

Kontuzyon (kas ezilmesi) genellikle darbe alınması ve düşme sonucu oluşurken, kas zorlanması,yırtığı sporcunun extra çaba göstererek koşması, sprint atması veya şut çekmesi sonucu oluşur.

Eğer her iki quadricepstede ağrı oluşuyorsa bunun nedeni belden kaynaklı olabilir

Ayrıca koşucularda aktiviye ile artan quadriceps ağrısı femur kemiğinde stress kırığı belirtisi olabilir.

Quadriceps Ağrısında Doğru Tanı Nasıl Konur ?

Quadriceps ağrısında veya yaralanmasının doğru tedavisinin yapılması için fizyoterapistiniz veya doktorunuz doğru bir inceleme ve testleri yaparak tedavi planını oluşturmalıdır. Genellikle bir iki soru sorup, birkaç test ve ağrı olup olmadığının sorulup direk tanıyı koyan veya aşağıdaki adımları uygulamadan direk MR’a yönlendiren fizyoterapist ve doktorlar ne yazıkki tanıyı doğru koyamadığından tedaninde kesinlikle doğru uygulanamayacağının habercisidir.

Quadriceps ağrısı ile gittiğiniz doktor veya fizyoterapist aşağıdaki mutlaka size uygulamalıdır. Quadriceps yaralanmasında tanı aşağıdaki yollar izlenerek konur :

quadriceps muayenesi

1.Gözlem

hasta ayakta sabit duruşu , hastanın yürüyüşü ve sırt üstü yatar pozisyonda gözlemlenmeli.

2.Hastadan aşağıdaki hareketleri yapıp yapamadığı istenmeli

Kalça flexionu, diz flexionu, diz extansiyonu

3.Pasif olarak fizyoterapist veya hekim hastaya aşağıdaki hareketleri yaptırarak ağrısının olup olmadığını sormalı

Diz ve kalça hareketleri, quadriceps ve kalça flexion germeleri

4.Aşağıdaki hareketlere direnç uygulanarak kas kuvvetleri incelenmeli

Diz extansionu, düz bacak kaldırma, kalça flexionu

5.Fonksiyonel Testler : Hastadan aşağıdaki hareketleri yapıp yapamadığı veya yaparken ağrısı olup olmadığı gözlenmeli

Squat, zıplama, sıçrama, tekme atma

6.Palpasyon : Hastanın tüm kas grubu elle muayene edilmeli.

7.Özel Testler :

Femoral stres fraktürü, nörodinamik testler, lumbar omurga muayenesi, sakroiliak eklem muayenesi ve diz reflexleri test edilmelidir.

Yukarıdaki testler yapılmadan doğru bir teşhis konamadığı gibi başka hasarlı yapıların olup olmadığı bilinmeden yapılan egzersizler verimli olmayıp başka bir yaralanma geçirmenizi önlemeyebilir.

QUADRICEPS KONTUZYONU

Özellikle spor aktivitelerinde, kazalarda ve biryere çarpma,düşme sonucu gelişen kontuzyon quadriceps ağrısının en yaygın nedenlerinden biridir. Uyluğun ön yüzünde darbe sonucu gelişir. Dokunmayla, kasın aktif kontraksiyonu ve pasif gerilmesiyle ağrı şiddetlenir. Bazı durumlarda uyku esnasında uyluğun ön yüzünde ağru hissedilir. Quadriceps kontüzyonu sonrası tedavi yaralanmanın seyri gözlemlenerek yapılmalıdır. Kontuzyon eğer uluğun alt 1/3 parçasında ise patellofemoral eklemi etkileyerek eklem hareket kısıtlılığına neden olabilir.

Quadriceps kontuzyonu Tedavisi

Quadriceps tedavisi 4 aşamadan oluşur :

1.hemorajın(kanama) kontrolü

2.ağrının azalması ( Dizin ağrısız açılıp tamamen kapanması)

3.fonksiyonel rehabilitasyon

4.aktiviteye geri dönüş

Tedavinin en önemli zamanı ilk 24 saattir. Yaralanmanın ardından 2 gün her iki saatte bir  15 dakika buz,uyluğun sıkıca sarılması,ağrısız yapılabilen aktivitelerin yapılması ağrıya neden olanların yapılmaması ve uyluğun kalp seviyesinden yukarı kaldırılması gerekir.

Eğer yürüyüş esnasında ağrı hissediliyorsa koltuk değnekleri kullanılmalıdır.

Yaralanma sonrası buz uygulaması kasın ağrısız en gergin pozisyonunda uygulanmalıdır.

Dizin ilk 24 saat 120 derece flexionda immobilizasyonu faydalı olabilir.

Eklem hareket açıklığında kısıtlılık ağrısız olmaksızın varsa atletik aktvitelere başlanabilir.

Quadriceps kontuzyonu sonrası ilk 7-10 gün çok dikkatli olunmalıdır. Mutlaka stretching elektroterapi,sıcak tedaviler ve masaj yapılmalıdır. Ancak KESİNLİKLE KAS FAZLA GERİLMEMELİ GERMEDE AĞRI OLMAMALIDIR.

Yaralanmanın ardından ilk 48 saat yumuşak doku tedavisi yapılmamalı 2 gün sonrasında yumuşak doku tedavisine başlanabilir. Yumuşak doku tedavisi ağrısız olmalıdır.

QUADRICEPS ZORLANMASI(QUADRICEPS STRAIN’i) QUADRICEPS YIRTIĞI

Quadriceps zorlanması tıp dilinde quadriceps strain’i olarak bilinmektedir. Kas zorlanması 3 aşama olup 3. aşama kas yırtığıdır.

Quadriceps zorlanması genellikle sprint atma,zıplama veya şut çekme esnasında olabiliceği gibi futblcularda sprint sonrası yavaşlama esnasında meydana gelmektedir. Yorgunluk,quadriceps kasının zayıflığı ve vücuttaki kas gruplarının dengesiz kuvvetlenmesi sonrası quadriceps zorlanması veya yırtığı oluşmaktadır. Quadriceps zorlanması(strain) genelde rectus femoris kasında meydan gelmektedir.

Bir aktivite esnasında üst ön uylukta ani bir ağrı hissi quadriceps zorlanmasının ilk belirtisidir. Uyluğa dokunmayla ağrı ve hassasiyet vardır. Yaralanmanın şiddetine bağlı bölgede şişme ve çürüme oluşabilir.

Grade 1 kas zorlanmasında kasın kasılmasına direnç verilmesinde ve dizin pasif olarak gerilmesinde ağrı vardır. Dokunmayla ağrı kasta ağrı hissedilir.Grade 1 kas zorlanmasında bir aktivite yapılıyorsa yaralanma sonrası ağrı çok olmadığından aktiviteye devam edilebilir.Ağrı genelde aktivite sonrası veya ertesi gün artar.

Grade 2  kas zorlanmasında şiddetli ağrı ile birlikte pasif germede ağrı vardır. Grade 2 kas zorlanmasında kasın hareketine karşı direnç çok fazla direnç verilemez. Ağrı bölgesine dokunmayla ağrı artar ve eğer bir aktivite yapılıyorsa grade 2 kas zorlanması sonrası aktiviteye devam edilemez.

Grade 3 kas zorlanması kas yırtığı olup yukarıdaki anlatılanlar ile aynı belirtilere sahiptir. Dokunmayla kas yapısının birbirinden ayrıldığı anlaşılabilir. Kas yırtılmasıyla birlikte 2-3 saat içinde şişme gözlemlenir ve diz hareketleri yapılamaz.

QUADRICEPS ZORLANMASI, QUADRICEPS YIRTIĞI TEDAVİSİ

Quadriceps zorlanmasında tedavi programı ve süresi yaralanmanın şiddetine bağlı değişir.

Grade 1 zorlanma 10-14 gün içinde kendiliğinden iyileşebilmektedir. Aşağıdaki tedavi yöntemleri günlerine uygun bir biçimde uygulanmalıdır. 2.günden sonra yumuşak doku mobilizasyonları ve masaj yapılabilir.Ancak masaj yapılırken kesinlikle ağrı hissedilmemelidir.

 

 

Quadriceps zorlanması(strain’i) veya quadriceps yırtığı sonrası hemen tedaviye başlanmalıdır. Travma sonrası 10 ricedakika içinde etkilenen bacağın 120 derece flexion (yandaki şekilde bükülmesi gerekir) Bu pozisyonlama kas spazmının yanı sıra hemoraj(kanama) ve myositirs ossifikans gelişme riskini en aza indirir.Bu pozisyonlama 15 dakika buz uygulaması ile birlikte yapıldıktan sonra ağrı olmayacak şekilde istenilen pozisyonda kalınılabilir.

Yaralanma sonrası ilk gün her iki saatte bir 2. ve 3. gün 3-4 saatte bir resimdeki pozisyonda 15 dakika buz uygulanması, sıkı bir bandaj ile uygulanmalıdır. Quadriceps zorlanması veya yırtığı tedavisi boyunca ağrısız hareketleri yapmaya en erken dönemde başlanılmalı ve ağrı oluşturan hareketler yapılmayarak erken dönemde kasın kuvvet, dayanıklılık, esnekliğine kavuşturulmasıdır.

İlk 2 gün boyunca buz ve sıkı kompresyon uygulamasının yanında ağrı veren aktivitelerden uzak durmak temel tedavidir. 2 günden sonra ağrı oluşturmayacak(hangi açıda ağrı olmuyorsa o açıda kalınmalı) germe egzersizleri yapılmalıdır. Aşağıdaki germe egzersizleri günde en az 5 defa ve gerilmiş pozisyonda 15-20 saniye kalınarak yapılmalıdır.

kalça flexor germe

quadriceps germe

 

 

 

 

 

Güçlendirme Egzersizlerinin amacı  kasın yüklenme kapasitesini kademeli bir şekilde arttırmaktır. Yaralanma sonrası kademeli şekilde kasın kuvvetlendirilmesi hem ileri yaşlarda hem diğer yaralanmalara karşı en önleyici egzersizlerdir. Temel seviyede güçlendirme egzersizlerine 5.gün germe egzersizlerinden sonra başlanılmalıdır. Hem quadriceps germe hem quadriceps kuvvetlendirme egzersizlerinde kesinlikle ağrı hissedilmemeli ağrı hissediliyorsa yapılmamalıdır. Aşağıdaki egzersizler temel seviyeden başlayıp ilerleyici bir şekilde sıralanmıştır. Yaparken ağrı hissedilmeyen egzersizleri yapabilirsiniz.

3. günden itibaren yapılabilicek egzersizler

5 ve 6. güne kadar yukarıdaki egzersizler 10 tekrardan 4 set halinde ağrı oluşmayacak şekilde yapılmalıdır. 6.günden itibaren dirençli egzersizlere geçilmelidir.

ileri seviye diz kuvvetlendirme egzersizleri (10 gün ve sonrası için yapılabilecek egzersizler)

 

 

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir