OSTEİTİS PUBİS NEDİR ? NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

OSTEİTİS PUBİS NEDİR ? 

osteitis pubis

Osteitis Pubis patojen mikrop itiva etmeyen tek taraflı veya çift taraflı olan yavaş yavaş gelişen pubiste kemik aşınmasına neden olan inflamatuar bir durumdur.

Osteitis pubis genelde sporcularda görülen sıklıkla kasık ağrısı, alt karın ve pubis kemiğinin ortasında ağrıyla hissedilen bir yaralanmadır. Genellikle futbol, basketbol, dans ve dövüş sporları ile uğraşan sporcularda görülmektedir.

Osteitis pubis futbolcularda özellikle koşma, sıçrama,pas atma, dönüş esnasında pubis kemiğine makaslama streslerinin fazla binmesi osteitis pubis nedenlerinin başında yer alır.

Osteitis Pubis Belirtileri Nelerdir ? , Osteitis Pubiste Ağrı Nerede ve Nasıl Hissedilir ?

  • Kasık,alt karın,kalça ve testislerede vurabilen ağrı
  • Kasık ve alt karındaki ağrı daha sonra pubiste şiddetli ağrılar oluşur.
  • Ağrı genelde koşu,şut atma ve ani dönüş sırasında( yani tek ayak üzerinde kalınan hareketlerde) artar.
  • Osteitis pubis ağrıları başlangıçta kasık kasları olarak bilinen adductor kaslarda sertleşme, yorgunluk , alt karının pubise yapışma yerinde ağrı daha belirgin olabilir. Aktivitelere devam edildiğinde simfisiz pubiste batıcı ve yanıcı tarzda ağrı hissedilir.
  • Osteitis pubisin başlangıç döneminde ağrı ısınınca geçer , yorgunluk ve soğuyunca osteitis pubis ağrısı artar.Osteitis pubisin ileriki dönemlerinde pubis ağrısı sportif faaliyetleri özellikle dönme, şut atma ve sprintleri kısıtlayacak hatta yapamayacak düzeye getirecektir.
  • Öksürme ve hapşırma esnasında osteitis pubiste ağrı hissedilebilir.
  • Oturma pozisyonundan ayağa kalkarken, yatak içinde dönerken veya düzgün olmayan zeminlerde yürürken osteitis pubiste ağrı hissedilebilir.

Osteitis Pubis Teşhisi Nasıl Konulur ? Osteitis Pubis Nasıl Anlaşılır 

osteitis pubisOsteitis pubis sporcuların uzun süreli tedavi olmasının yanında ameliyat olması durumunda en az 2- 3 ay sahalardan uzak kalmasına neden olabileceğinden dolayı osteitis pubis tanısının doğru konulması ve doğru bir şekilde tedavi edilmesi gerekir. Aşağıdaki yaralanmlar ve sakatlıklar osteitis pubis gibi belirtiler göstericeğinden osteitis pubis tanısında adduktor zorlanması,karın kası zorlanması,üriner enfeksiyonlar, prostat, inguinal herni, kasık fıtığı, osteomylelit, ankilozan spondilit, adductor tendiniti, acetebular labrum yırtıkları, bursitler, varikosel ve femora acetebular inpingement gibi sakatlıkların testleri ve değerlendirmeleri yapılmalı bu sakatlıkların testleri negatifse osteitis pubis’in kesin tanısının doğru konmasını sağlayacak MRI, sintigrafi ve bilgisayarlı tomografi sonuçlarından kesin tanı konulabilir.

 OSTEİTİS PUBİS TEDAVİSİ

Osteitis pubis te öncelikle ameliyat olmadan konservatif tedavi uygulanmalıdır. Konservatif tedavi 8-12 hafta osteitis pubisarasında uygulanarak ağrıların geçmesi sağlanabilir. Eğer konservatif tedavi ile ağrılarda azalma olmuyorsa ameliyat düşünülmelidir. Osteitis pubis tanısı konulduktan sonra ayrıntılı bir değerlendirme ile vücudun hangi bölümlerinin etkilendiği ve etkilenen yapıların düzeltilmesi amaçlanılmalıdır. Osteitis pubiste özellikle ayak arkından başlanılarak, eklemler, kas kısalıkları, omurgadaki anomaliler değerlendirilmeli osteopatik maniplasyon ve mobilizasyonlar, yumuşak doku mobilizasyonları, kuvvet ve esnekliğin yanında motor kontrolün sağlanması gereklidir.

OSTEİTİS PUBİS AĞRISI NASIL GEÇER ?

Osteitis pubiste genellikle kasık kasları ve simfisiz pubise yapışan kaslarda spazm oluşarak ağrıya bunun yanında simfizis pubisteki inflamatuar kemik erezyonu ağrılara neden olur. Spazma uğrayan kaslara elektroterapi, masaj, sıcak soğuk uygulamalar ,pre, proprioseptif egzersizler ve stretching uygulamalar pubis ağrısını azaltacaktır ayrıca aktivitelerden sonra pubis ve ağrılı kasların üzerine üzerine soğuk uygulanması, lumbal, sakroiliak eklemlere uygulanacak mobilizasyon ve maniplasyonlar pubis ağrısının azaltılmasını sağlar.

OSTEİTİS PUBİSTE İLAÇ , İĞNE TEDAVİSİ ve OSTEİTİS PUBİS AMELİYATI

Osteitis pubis tedavisinde ağrıların azalması için non-steroid anti inflamatuar ilaçlar , lokal anestetik ve kortikosteroid enjeksiyonları yapılmaktadır.

Osteitis pubis ameliyatında kas-tendon gevşetmeleri , ramus pubis drilleme, kama rezeksiyonu ve küretaj yapılmaktadır .

OSTEİTİS PUBİSİ NASIL TEDAVİ EDİYORUZ ? 

https://www.instagram.com/p/BhGV5omHIDQ/?hl=tr&taken-by=tedavihareketleri

Osteitis pubis yapılan spor aktivitesi ile ilgili olmakla beraber vücudunuzdaki bir bozukluk osteitis pubise neden olabilen faktörlerden biridir. Vücudunuzdaki tüm omurgaların ayrıntılı değerlendirerek , kaslarınızın esneklik, kuvvet, dayanıklılıklarını , tüm eklemlerinizin hareketliliğini biyomekanik ölçütlere uyup uymadığını belirleyerek uymayan yapıların düzeltilmesini, pubisteki ağrıların azaltılmasını, pubise yapışan kaslar gevşetip ve kuvvetlendirerek normal fonksiyonuna gelmesini sağlıyoruz.

Bunları osteopatik eklem maniplasyon ve mobilizasyonları, yumuşak doku mobilizasyonları, fasyal düzeltme, derin  doku masajı, trigger point tedavisi, kuru iğneleme ve diğer fizik tedavi yöntemlerini kullanarak yapmaktayız.

Osteitis Pubis Egzersizleri

Osteitis pubiste özellikle kalça kasına yapışan kaslarının tamamının belli oranlarda kuvvet ve esnekliğe sahip olması gereklidir. Aynı şekilde karın ve bel kasları içinde bu gereklidir. Bunun içinde düzenli germe ve kuvvetlendirme egzersizleri yapılmalıdır. Aşağıda ayrıca kendi kendinize yapabiliceğiniz mobilizasyonlar ile ağrılarınızın azalmasını sağlayabilirsiniz.

Yukarıda belirtilenlerin yanında core ve proprioseption egzersizlerinin yanında spora özgü fonksiyonel egzersizlerde osteitis pubis tedavisinde mutlaka yapılmalıdır.

OSTEİTİS PUBİS GERME EGZERSİZLERİ

Aşağıdaki videoda sırasıyla 4 video bulunmaktadır. Her egzersizde gerilmiş pozisyonda en az 20 saniye kalınarak 10kez tekrarlanmalıdır.

OSTEİTİS PUBİS KUVVETLENDİRME EGZERSİZLERİ 

OSTEİTİS PUBİS CORE EGZERSİZLERİ

OSTEİTİS PUBİS KENDİ KENDİNİZE YAPABİLİCEĞİNİZ MOBİLİZASYONLAR

https://www.instagram.com/p/BeF7aU8Hlyn/?hl=tr&taken-by=tedavihareketleri

https://www.instagram.com/p/BeDQWQOHmCh/?hl=tr&taken-by=tedavihareketleri

https://www.instagram.com/p/Bd2FRmcHMBd/?hl=tr&taken-by=tedavihareketleri

https://www.instagram.com/p/Bd01U49nMqS/?hl=tr&taken-by=tedavihareketleri

https://www.instagram.com/p/BeSJf9oHntx/?hl=tr&taken-by=tedavihareketleri

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir