KASIK YIRTIĞI

KASIK YIRTIĞI NEDİR ?

KASIK YIRTIĞI, KASIK ZORLANMASI NEDİR ?

Kasıkta , pubis kemiği çevresinde ve uzantısı boyunca , adduksiyon hareketi esnasında ağrı oluşması kasık yırtığının en temel belirtileridir. Kasık yırtığının yırtılma derecesine bağlı yürüme esnasında, topa vurma esnasında, oturmadan kalkış esnasında ve spesifik hareketlerde kasık yırtığına bağlı kasık ağrısı olabilir.

Kas yırtığı hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız

Spor aktiviteleri esnasında kasık kaslarında güçlü egzantrik kasılmalar meydana gelir. Oluşan egzantrik kasılmalar kasık bölgesinde tendon, kas tendon kavşağında ve kasık kaslarında zorlanmalara neden olarak kasık ağrısına neden olur. Zorlanmanın şiddeti arttıkça bu yapılarda travma oluşarak yaralanmaya neden olur. Spor aktivitelerinde en sık adductor longus kası yaralanır. Kasık kaslarının pubis kemiğine yapışması nedeniyle kasık yırtığına bağlı ağrılarda pubis kemiği çevresinde ağrılar oluşabilir. Bu nedenle kasık ağrısında ; ağrının nedeni iyi sorgulanmalı kasık fıtığı, kasık yırtığı, kasık tendinopatisi ve osteitis pubis ayrıntılı değerlendirilerek doğru teşhis konulmalıdır. 

Bu yazıda kasık yırtığı nedir, kasık yırtığı belirtileri, kasık yırtığı egzersizleri, kasık yırtığı tedavisi,  kasık ağrısının nedenleri hakkında herşeyi ve daha fazlasını bulabilirsiniz.

KASIK NERESİDİR ? KASIK ANATOMİSİ

Kasık üst bacağımızın iç kenarı (femur medial kompartmanı), bacaklarımızın birbirine bakan iç kısmı yada karın ile uyluk arasındaki bölgeye denilir.

Kasık bölgesinde yaralanabilen 3 büyük kas grubundan oluşur : karın, iliopsoas ve addüktör grubu.

İliopsoas grubu: iliakus ve psoas major kaslarından oluşan kalça fleksörleri  omurga ile alt ekstremiteyi doğrudan birbirine bağlayan bölgedir.

Karın kas grubu: rektus abdominis, oblik internus ve eksternus abdominis kaslarını içerir.

Kasık kas grubu: Kasık bölgesinde 6 kas bulunur.Addüktör longus, addüktör magnus, addüktör brevis,gracilis, pectineus, obturator externus.

3 kas grubu ve bu kas gruplarındaki kasların herhangi birinin yaralanması kasık ağrısına neden olabiliceğinden kasık ağrısında hangi kas grubunda travma olduğu iyi değerlendirilmelidir.

KASIK YIRTIĞI NASIL OLUŞUR ?

Kasık ağrına neden olan kas yırtığı özellikle spor aktvitelerinde dönme, yön değiştirme, koşu, tekme veya şut atma içeren spor branşlarında meydana gelir. Kasık ağrına neden olan kasık yırtığı en sık futbolcularda meydana gelir ve tüm yaralanmalar arasında %11-16 oluşturur.

Kasık yırtığı yaralanma mekanizmasına bağlı 3 gruba ayrılır : 

  1. Direkt travma : Çarpışma , darbe ile kasıkta kanama ile sonuçlanan yaralanmadır.
  2. Kuvvetli kasılma : Kasık yırtığı spor aktivitesi esnasında yön değişikliği, tekme- şut -pas atma, sıçrama esnasında oluşur. 
  3. Tekrarlayan yaralanmalardan kaynaklanan mikrotravma: kasıktaki kas-tendinöz yaralanmalar esas olarak kronik kasık ağrısına yol açan kümülatif mikro travmaların (aşırı kullanım travması, tekrarlayan küçük yaralanmalar) bir sonucudur.
Sporcularda oyun esnasında kas yırtığı oluşum mekanizması

KASIK YIRTIĞI BELİRTİLERİ

Kasık yırtığının temel belirtisi kasık ağrısıdır. Kasık ağrısı ile birlikte yaralanmanın ilk oluştuğu andan itibaren kasıkta gerginlik ve kaslarda gerilme hissi, ödem, hematom(kanama) ve dirençli hareketlerde kasık ağrısı  kas yırtığının belirtileridir.

Kasık yırtığı belirtilerileri  kasık yırtığının seviyesi ile farklılık gösterebilir. Kasık yırtığı grade 1,2,3  şeklinde sınıflandırılır.

Grade 1 kasık yırtığı belirtileri: Kasıkta dokunma ile spesifik noktalarda hasssasiyet , kasık ağrısı,  güç kaybı ve hareketlerde ağrı minimal veya yoktur. Kasık bölgesinde hafif ödem ve hematom(kanama).

Grade 2 kasık yırtığı belirtileri: Kasıkta bıçak saplanır tarzı ağrı ,yalalanmanın lokalizasyonuna bağlı kasıkta şişlik ve kanama, dirençli addüksiyon hareketi( bacakları sıkıştırma) ‘nde ve kasık kaslarını germede ağrı hissedir. Kasık kaslarında güçsüzlük ve zayıflık mevcuttur..

Grade 3 kasık yırtığı belirtileri: Grade 3 kasık yırtığı genellikle kasık kasının insersiyonda meydana gelir. Kasıkta şiddetli ağrı, bacak hareket ettirelemez. Yürüme ve oturmadan ayağa kalkma çok ağrılıdır, dirençli addüksiyon hareketi  gerçekleştirilemez. Dokunma ile kasık ağrısı şiddetlenir.

KASIK YIRTIĞI KAÇ GÜNDE İYİLEŞİR

Grade 0-2 kasık yırtığı : 1.5-3 hafta arasında şikayetler tamamen iyileşir ve 2-4 hafta arasında takımla birlikte çalışmalara başlanabilir.

Grade 3 kasık yırtığı : 1 – 2.5 aya kadar şikayetler tamamen iyileşir ve 2-3 ay arasında takımla birlikte çalışmalara başlanabilir.

Ayırıcı Tanı

Karın , kalça fleksörleri ve kasık kasları doğrudan ve dolaylı olarak kasık ağrısına neden olabilir. Kasık kaslarında ağrı,güçsüzlük hissi herzaman kasık yırtığı olmayabilir. Kalça kaslarının aşırı gergin olması, kalça eklem hareket açıklığının azalması, bel kaslarının ve omurga sorunları, kasığı çevreleyen kas grupları arasındaki stabilizasyon bozuklukları kasık ağrısına neden olabilir. Bu yüzden kasık ağrısında ayrıntılı değerlendirme yöntemleri ile kasık yırtığı teşhisi doğru konulmalıdır.

KASIK YIRTIĞI TANISI NASIL KONUR ?

Kasık yırtığı tanısı spor hekimleri, ortopedistler, fizik tedavi hekimleri ve alanında uzman fizyoterapistler tarafından konulur. Kasık ağrısının ne zaman ve nasıl oluştuğu hasta öyküsü dinlenir, palpasyon, kas kuvvet testleri,eklem hareket açıklıkları, fonksiyonel değerlendirme ve radyolojik değerlendirme yöntemleri ile kas yırtığı tanısı konulur.

KASIK YIRTIĞI MUAYENESİ 

Kasık ağrısı veya kasık yırtığında doğrudan Mrı veya ultrason’a başvurmak özellikle kasık bölgesi için yanıltıcı olabilir. Mrı veya ultrasonda ödem ve kanamadan göz ardı edilebilen durumlar olabileceği gibi , görüntüler sadece patolojiyi gösterir ağrının asıl nedenini göstermez.

KASIK AĞRISI SIKIŞTIRMA TESTİ

KASIK YIRTIĞI TEDAVİSİ

Kasık yırtığı tedavisi 3 fazlı bir rehabilitasyon programıdır. 1.Faz akut dönem olup tüm kas yaralanmalarındaki protokol uygulanır. Kasık yırtığı tedavisi 1.fazda neler yapılacağını öğrenmek için tıklayın.

Kasık yırtığında ilk fazda üst ekstremite egzersizleri, gövde kuvvetlendirme egzersizleri, yaralanma geçirmemiş bacağın kuvvetlendirilmesi yapılabilir.

KAS YIRTIĞI TEDAVİSİNDE 1.FAZ AĞRI OLMADAN  YER ÇEKİMİNE KARŞI YAPILAN ADDÜKSİYON EGZERSİZİ İLE SONLANIR ve KAS YIRTIĞI TEDAVİSİNDE 2. FAZ BAŞLAR.   ⬇️

ANTALYA KASIK YIRTIĞI TEDAVİSİ

Antalya kasık yırtığı tedavisi ( addüktör kas yırtığı veya addüktör tendon yırtığı)  yaralanmanın şiddeti ve yaralanma esnasında farklı dokuların travmaya uğramasına göre farklılık gösterir. Kasık yırtığı (addüktör kas yırtığı)  doğru tedavi edilmediği takdirde nüksedebilir, osteitis pubise, pubaljiye ve kasık fıtığına sebebiyet verebilir. Bu nedenle en erken sürede kasık fıtığı tedavisinde ödemin,kanamanın azaltılması gereklidir. Ağrının kısa sürede tedavi edilmesi kasık fıtığı tedavisinde temel noktadır. Antalya kasık fıtığı tedavisinde en erken sürede kanama,ödem ve ağrıyı azaltıp ,kasık ve kasık ile etkileşimli yapıların dolaşım sistemini uyarıyoruz. Erken dönemde dolaşım sisteminin tedavisi ağrısız fonksiyonel egzersiz ile devam ettirilerek en erken sürede sporcuları sahaya çıkartıyoruz.

 Kasık kasları, pelvis dediğimiz kemiğin ön yüzeyine aşağıdan yapışmaktadır. Pelvis kemiğini önden karın, arkadan bel ve kalça kasları tutunmasından dolayı kasık yırtığı tedavisinde tüm bu kasların ayrıntılı değerlendirilmesi , travmaya veya kas dengesizliğine bağlı biyomekanik bozulduysa doğru müdahaleleri uygulayarak antalya kasık yırtığı tedavisini özellikle sporcularda hızlı bir şekilde tedavi ediyoruz.

Yerçekimine karşı ağrısız yapılabilen addüksiyon egzersizi ile kasık yırtığı tedavisi 2. faz başlar. Kasık yırtığı tedavisinde 2. faz egzersizleri şöyledir:

KASIK YIRTIĞI GERME ve MOBİLİZASYON EGZERSİZLERİ  

Kasık yırtığı germe ve mobilizasyon egzersizleri ısınma ve soğuma  egzersizi olarak 10 – 15 tekrar 1 veya 2 set halinde yapılmalıdır.

 

KASIK YIRTIĞI EGZERSİZLERİ

Kasık yırtığı egzersizleri kasık bölgesini ve kasık bölgesi ile etkileşim kuran tüm yapıların kuvvetlendirilmesi ve aktivasyonu esasına göre hazırlanmıştır. Aşağıdaki kasık yırtığı egzersizleri kasığınızda ağrı olmadan veya 10 üzerinden maksimum 2 şiddetinde ağrı olacak şekilde 10 tekrar 3 veya 5 set halinde yapılmalıdır.

KASIK YIRTIĞI TEDAVİ PROTOKOLÜ

KASIK YIRTIĞI SAHAYA DÖNÜŞ ÇALIŞMASI

 

Antalya kasık yırtığı tedavi ve randevu için 

UZMAN SPOR FİZYOTERAPİSTİ MUHAMMED BÜYÜKDEMİR

0543 517 73 84

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir