KASIK FITIĞI İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER?

KASIK FITIĞI HAKKINDA MERAK EDİLENLER 

Bu sayfada kasık fıtığı hakkında sık sorulan soruların bilimsel cevapları yer almakta olup , kasık fıtığı nedenleri, kasık fıtığı belirtileri, kasık fıtığı tedavisi ve kasık fıtığı egzersizleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için yönlerdiğimiz diğer yazımıza tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Kasık fıtığı nedir ?
kasık fıtığı nedir hakkında bilgi almak için tıklayın

Kasık fıtığı neden olur ?
Kasık fıtığı neden olur hakkında bilgi almak için tıklayın

Kasık fıtığı belirtileri nedir ?
Kasık fıtığı belirtileri hakkında bilgi almak için tıklayın.

Kasık fıtığı olduğumu nasıl anlarım ?
Kasık fıtığı kolayca anlaşılabilen bir durumdur. Cildin hemen altında şişkinlik farketmeniz, ağır eşyaları kaldırırken, öksürdüğünüzde,idrar yaparken,uzun süre oturduğunuzda veya ayakta kaldığınızda kasıkta ve kasık ile göbek deliği arasında ağrı hissetmeniz kasık fıtığı belirtilerinden olup kasık fıtığını anlamanızı sağlar.

Kasık fıtığı nerede olur ? Kasık fıtığı hangi bölgede olur ?
Kasık fıtığı karın duvarı ile kasık kaslarının birleştiği alanda oluşarak kasık üçgeni denilen alanda oluşur.

Kasık fıtığına hangi doktor bakar ,kasık fıtığı bölümü, kasık fıtığı için hangi doktora gidilir ?
Hastanelerde kasık fıtığı ile üroloji ve genel cerrahi bölümü ilgilenmektedir. Kasık fıtığı için ürolog veya genel cerraha muayene olunmalıdır.

Kasık fıtığı çeşitleri nelerdir ?
Kasık fıtığı çeşitleri doğrudan kasık fıtığı ve dolaylı kasık fıtığı olmak üzere iki çeşit kasık fıtığı olup, farklı belirti ve tedavi yöntemleri vardır. Kasık fıtığı çeşitleri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.

Kasık fıtığı cinselliği etkiler mi ? Kasık fıtığı cinsel isteksizlik yapar mı? 
Kasık fıtığı ,cinselliği hem erkeklerde hem kadınlarda etkileyerek ciddi sorunlara neden olabilir. Uzun süredir varolan kasık fıtığı erkeklerde testisin mikro yapısını ve spermatik sistemi olumsuz etkileyebilir. Skrotumda basınç oluşturarak testisin termoregülasyon sürecini kesintiye uğratır ve sperm üretimini bozar. Bu yüzden kasık fıtığı cinsel isteksizlik, doğurganlığı doğrudan etkileyen bir durumdur. 12

Kasık fıtığı bacak ağrısı yapar mı ?
Kasık fıtığı sonucu karın duvarından çıkarak yer değiştiren bağırsak ve diğer dokular damar ve sinir ağına baskıya neden olarak birçok bölgede ağrı,uyuşma,karıncalanma ve renk değişimine neden olabilir. Kasık fıtığının oluştuğu kasık üçgeni bölgesi bacak ve ayaklara kadar uzanan damar ,sinir ağının başlangıcı olmasından dolayı kasık fıtığı bacak ağrısına , diz ağrısına, kasık ve karın ağrısına, güçsüzlüğe ve sinir iletiminde bozukluklara neden olabilir.

Kasık fıtığı çözümü nedir ?
Kasık fıtığı çözümü ürolog veya genel cerrahi bölümünden randevu alınarak kasık fıtığı başlangıcı ise fizik tedavi , ilerlemişse cerrahi tedavi yöntemi ile tedavi edilmesidir.

Kasık fıtığı doğuma engel mi?
Kasık fıtığı çeşitleri ,kasık fıtığının ne zamandır devam ettiği, kasık fıtığının enfekte olup olmaması,hastanın klinik durumu gibi birçok faktör ürolog veya genel cerrah tarafından değerlendirilerek  kasık fıtığının doğuma engel olup olmadığı karar verilebilir.

Kasık fıtığı iyileşir mi?
kasık fıtığı doğrudan veya dolaylı olarak oluşup kişiden kişiye farklı belirtilere sahiptir. Kasık fıtığına bağlı göz ile görülen herhangi bir şişlik yoksa, karın duvarındaki yırtık büyük değilse ve kasık fıtığına bağlı belirtiler hekimlerin ve fizyoterapistin değerlendirmesi sonucu tedavi edilebilir seviyede ise kasık fıtığı hem sporcularda hem normal bireylerde ameliyat olmadan iyileşebilir. Kasık fıtığına bağlı şikayetler ve belirtiler daha ağırsa kasık fıtığı amaliyay ile tedavi edilerek iyileşebilir.

Kasık fıtığı hareket eder mi ?
Kasık fıtığı karın duvarındaki yırtığa bağlı Bağırsağın bir bölümünün bu yırtıktan dışarı çıkarak cilt altına gelmesini ifade eder. Kasık fıtığı hareket eder mi sorunsalında bağırsağın yırtıktan hareketi fıtığın hareketi olarak tanımlansada fıtık ilerler ancak hareket etmez. Kasık fıtığı hareketi bağırsağın dışarıya doğru kayma hareketidir.

Kasık fıtığı hemen ameliyat edilmeli mi?

Kasık fıtığının hemen ameliyat edilip edilmemesi değerlendirme sonucu hekimin tavsiyesi üzerine olmalıdır. Eğer hekiminiz ameliyat tavsiyesinde bulunduysa birkaç farklı ürolog ve genel cerraha daha muayene olunulmalıdır. Kasık fıtığı ameliyatı kasık fıtığını tedavi etsene farklı birçok semptoma neden olabileceğinden ,şikayetleriniz ve belirtileriniz sizi aşırı rahatsız etmiyorsa birden farklı ürolog ve genel cerraha başvurarak kasık fıtığı ameliyatı hakkında bilgi almalısınız.

Kasık fıtığı ilerlerse ne olur?
Kasık fıtığı ilerlerse ne olur ve kasık fıtığı tedavi edinilmeli edilmemeli hakkında bilgi almak için kasık fıtığı tedavisi bölümüne tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kasık fıtığı hacamat tedavisi

Birçok ağrı ve sakatlıkta hacamat bize en sık sorulan sorulardan biri. Kasık fıtığı hacamat yapılmalı mı , yapılmamalı mı? halk arasında çok merak edilmektedir. Kasık fıtığı tedavisi konservatif tedavi ve cerrahi tedavi olarak iki çeşittir. Kasık fıtığı hacamat ile kesinlikle tedavi edilemez ve kasık fıtığı hacamat ile tedavi edilmeye kalkışılırsa doğrudan ölüme sebebiyet verir. Hacamat ile ilgili bilimsel tedavileri ve cevapları öğrenmek için tıklayabilirsiniz.

Kasık fıtığı boğulması belirtileri ?
Kasık fıtığı boğulması belirtileri ; karın içerindeki bağırsağın dışarı çıkarak kan akışını kesebilir, dışarı çıkan bağırsak parçası ölebilir. Kasık fıtığı boğulması belirtileri ayrıca ağrı, mide bulantısı, kusma, oturmadan ayağa kalkamama,ateş,titreme,karın şişmesi olup acil durumdur, acil cerrahi tedavi gereklidir. 11

Kasık fıtığı ameliyatı sonrası komplikasyonlar nelerdir?
Kasık fıtığı ameliyatı sonrası cerrahi müdahaleden kaynaklı kalp durması, kardiyak aritmiler,kan damarlarında hasar,aşırı kanama ve kan pıhtısı oluşabilir.

ayrıca kasık fıtığı ameliyatı sonrası deride kızarıklık ve iltihaplanma,skar doku oluşumu,şişme gözlenebilir. Bu yüzden kasık fıtığı ameliyatı sonrası komplikasyonları önlemek için uzman fiziktedavi desteği alınmalıdır. 10,11

Kasık fıtığı fiziktedavisi ve kasık fıtığı fizik tedavi hareketleri 

Kasık fıtığı fizik tedavisi , kasık fıtığı fizik tedavi hareketleri ve sporcularda kasık fıtığı tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayın.

Kasık fıtığı ameliyatından önce neler yapılır ?

Çoğu fıtık ameliyatı ayakta tedavi bazında yapılır ve bu nedenle muhtemelen kasık fıtığı ameliyatı yapıldığı gün eve gideceksiniz.
Kasık fıtığı ameliyatı öncesi hazırlık, yaşınıza ve tıbbi durumunuza bağlı olarak kan değerleri, tıbbi değerlendirme ve bir EKG’yi içerir.
Cerrahınız sizinle kasık fıtığı ameliyatının potansiyel risklerini ve faydalarını gözden geçirdikten sonra, ameliyat için yazılı onay vermeniz gerekecektir.
Ameliyattan önceki gece veya sabah antibiyotikli sabunla duş almanız önerilir.
Ameliyattan önceki gece yarısından sonra, cerrahınızın ameliyat sabahı bir yudum su ile almanıza izin verildiğini söylediği ilaçlar dışında hiçbir şey yememeli ve içmemelisiniz.
Aspirin, kan sulandırıcılar, antienflamatuvar ilaçlar (artrit ilaçları) ve E Vitamini gibi ilaçların ameliyattan birkaç gün ila bir hafta önce geçici olarak kesilmesi gerekebilir. Cerrahınız bunu sizinle tartışacak ve ameliyat sırasında ilaçlarınızla ilgili talimatlar verecektir.
Diyet ilaçları veya St. John’s Wort ameliyattan önceki iki hafta boyunca kullanılmamalıdır.
Sigarayı bırakın ve evde ihtiyacınız olabilecek her türlü yardımı ayarlayın. Sigara içmek fıtığın tekrarlama veya ameliyattan sonra tekrar gelme riskini artırabilir. Bazı durumlarda cerrahınız ameliyattan önce sigarayı bırakmanızı isteyebilir.

KASIK FITIĞI AMELİYATI SONRASI NE BEKLEMELİYİM?

Kasık fıtığı ameliyatı ardından, tamamen uyanana kadar 1-2 saat izleneceğiniz uyanma odasına transfer edileceksiniz.
Uyanık olduğunuzda ve yürüyebildiğinizde, sıvı içtiğinizde ve idrarınızı yapabildiğinizde, eve gönderileceksiniz.
Herhangi bir fıtık ameliyatında, çoğunlukla ilk 24 ila 48 saat içinde bir miktar ağrı bekleyebilirsiniz.
Ameliyattan sonraki gün ayakta kalmanız teşvik edilir.
Laparoskopik fıtık onarımı ile muhtemelen bir hafta içinde normal aktivitelerinize geri dönebileceksiniz. Bu faaliyetler arasında duş almak, araba kullanmak, merdiven çıkmak, kaldırmak, çalışmak ve cinsel ilişkide bulunmak yer alır.
Ameliyattan sonraki 2 hafta içinde bir takip randevusu arayın ve planlayın.

KASIK FITIĞI AMELİYATI SONRASI NE KOMPLİKASYONLAR OLUŞABİLİR?

Herhangi bir ameliyatt komplikasyonlar oluşabilir. Laparoskopik fıtık ameliyatı sonrası nadir görülen kanama ve enfeksiyondur.
İdrar kesesi, bağırsaklar, kan damarları, sinirler veya testise giden sperm tüpünün yaralanma riski çok düşüktür.
Ameliyattan sonra idrar yapma zorluğu ortaya çıkabilir ve ameliyattan sonra mesaneyi boşaltmak için bir kateter veya tüp yerleştirilmesini gerektirebilir. Ameliyatınızdan önce bunun olmasını engellemenin yollarını cerrahınıza sormalısınız.
Skrotumda, penisin tabanında ve testislerde morarma ve şişme, açık ve laparoskopik onarımda nadir değildir. Bu, hastaların büyük çoğunluğunda yavaş yavaş kendiliğinden düzelecektir.
Ne zaman bir fıtık tamir edilirse geri gelebilir. Bu uzun süreli nüks oranı, deneyimli bir cerrah tarafından laparoskopik onarım yapılan hastalarda düşüktür. Cerrahınız, laparoskopik fıtık onarımının risklerinin, durumu tedavi edilmeden bırakma riskinden daha az olup olmadığına karar vermenize yardımcı olacaktır.
Laparoskopik veya açık olsun herhangi bir ameliyata girmeden önce cerrahınıza ameliyatla ilgili eğitimini ve deneyimini sormanız gerektiğini unutmamak önemlidir.

 

 

 

 

 

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir