HAMSTRİNG YARALANMASI

HAMSTRİNG ZORLANMASI (ÜST ARKA ADELE ÇEKMESİ)

arka adele çekmesiHamstring zorlanması arka üst adeleninin aktivite esnasında gerginliği veya yukarı doğru çekmesiyle oluşan ani bir ağrı olarak hissedilir. Tedavisine aktiviteyi bırakarak dinlenme,buz ve kompresyon olarak adlandırılan baskılama ilk yardım tedavisi olarak başlanır.Bunu takiben full rehabilitasyon ve egzersiz programı uygulanır. Aşağıda hamstring anatomisi,hamstring yaralanması belirtileri,nedenleri,egzersizleri ve detaylı rehabilitasyon programını bulabilirsiniz.

ADELE ÇEKMESİ BELİRTİLERİ

Genellikle hızlı germe(stretching) ,sprint,darbe veya yükseğe tekme atma vari hareketlerde arka uylukta ani keskin bir ağrı ilk semptomdur.Hamstring strain’i(zorlanması) yaralanmanın şiddetine bağlı olarak grade 1,2,3 olarak sınıflandırılır. Grade 1 yaralanmasında  hafif sancılı bir durum mevcutken grade 3 yaralanmasında şişlik,morarma ve şiddetli ağrı ile sporcunun yürüyememesi ile sonuçlanır.Hekim yaralanmanın ne kadar kötü olduğunu saptayabilmek için (tam yerini,boyutunu,dercesini belirlemek için) MRI isteyebilir.

Belirtileri ve teşhisi hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

HAMSTRİNG ZORLANMASI (Arka üst adele çekmesi ) NEDİR ?

Hamstring kas grubu Semitendinosus,Semimemranosus ve Biceps Femoris isimlendirilen 3 ayrı kastan oluşur.Bu kas grubu pelvis(kalça kemiği)’nin alt kısmından başlayarak tibia(kaval kemiği)ne yapışır.Temel olarak diz ekleminin bükülmesi(flexionu)nda ve kalça ekleminin düzlemesinde(extansiyonunda) görev alır.Akut veya ani arka adele çekmesi genellikle 2 yol ile oluşur.Bunlar Spirint veya ani germe(stretching)’dir.Örneğin futbol,dans,jimnastik

Sprint atma sırasında ayağın yere vuruşu(foot strike)nu ve tibia(kaval kemiğini)’nin hızını yavaşlatmak için hamstring kas grubu çok fazla zorlanır.Yüksek ihtimal ile yaralanma bu esnada (egzentrik kasılma) oluşur.

Germe ile ilgili yaralanma ise genelde semimembranosus kasının tendonunda meydana gelir.Spirint ile ilgili yaralanma diğerine göre daha şiddetli olsada iyileşme süreci daha hızlıdır.Oysa germe esnasında oluşan zorlanma kan akışının daha az olduğu tendonda meydana geldiği için daha uzun süre tedavi gerektirir.

Adele Çekmesi Nedenleri ve Önlemeyle ilgili daha fazla bilgi edinmek için tıklayın

HAMSTRİNG ZORLANMASI TEDAVİSİ

Hamstring zorlanması tedavisi,yaralanmanın hemen sonrasında akut müdahale ile başlar bu periyodun hemen sonrasında uzun süreli tedavi ile devam eder.

Yaralanma sonrası akut müdahale PRICE olarak adlandırılan koruma,dinlenme,buz,sıkıştırma ve tedavi bölgesini kalp hizasından yükseltme ilkesiyle başlar ve yaralanmanın şiddetine bağlı 3-4 gün surer.

buz tedavisiYaralanma sonrası ilk gün her saat başı 10-15 dakika boyunca buzu bölgeye sıkıca bandajlamak gerekir.İlk günden sonra 2-3 saatte bir genellikle yeterlidir.Kasta yaralanma sonucu olan kanamayı en aza indirmek,şişmeyi control altına almak için sıkıştırma bandajı veya uyluk desteği kullanılabilir.Bandaj veya destek çıkartılınca şişkinliğin boşaltılması için mümkün olduğunca dinlenin

Akut dönem (ilk 3 gün)geçtikten sonra tedavinin sonraki aşamalarında kan akışını sağlamak ve kasları rahatlatmak için tek başına 20 dakika sıcak uygulanabilir.

Profesyonel bir terapist, sporcu masajı,ultrason ve elektroterapi modalitelerini kullanabilir, aynı zamanda germe, güçlendirme ve fonksiyonel egzersizleri içeren tam bir rehabilitasyon programında tavsiyelerde bulunabilir.

Ayrıca  foam roller egzersizleri hamstringe masaj etkisi yaratarak kasın myofasyal gevşemesini sağlar.Rollerdaki basınç kan akışının yönünü takip ederek dizin hemen üstünden uygulanır.

Arka adele çekmesi tedavisi hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

HAMSTRİNG EGZERSİZLERİ

Tedavi sürecinde germe ve kuvvetlendirme egzersizleri eşit oranda önemlidir.4 evreli hamstring  zorlanması rehabilitasyon programı sporcunun tamamen fit olana kadar kademeli olarak artan egzersizleri içerir.Egzersize başlama zamanı ise yaralanmadan 2-3 gün sonrasında olmalı ve yapılan egzersizlerin şiddeti ağrının izin verdiği ölçüde olmalıdır.Egzersiz esnasında ağrı hissedilirse ağrı hemen kesilmelidir.

Hamstring Germe(stretching) – başlangıçta akut evreden sonra(yaralanmadan 2-3 gün sonra) ağrısız olduğu sürece çok yumuşak germe egzersizlerine başlanabilir. Bu germeler basit statik egzersizler olmalı ve kasın farklı bölümlerini hedeflemek için bacak  düz ve hafif bükülmelidir. Rehabilitasyonun sonraki aşamalarında daha dinamik ve fonksiyonel (spora özgü) germe egzersizleri yapılmalıdır.

Hamstring rehabilitasyonunda germe konusunda daha fazla bilgi ve videolar için tıklayın

Hamstring Güçlendirme egzersizleri her zaman akut dönemden hemen sonra en kısa zamanda ağrı olmayacak şekilde statik veya izometrik kasılmalarla başlanır.Hareketi içeren ciddi, daha dinamik ve fonksiyonel egzersizlerle kademeli olarak ilerleyecektir.En son aşamada ise spora özgü antrenmanlar ,yetenekleri, performansı arttırmaya yönelik çalışmalar ile müsabaka ya da atrenman seviyesine çıkmak için egzersizler modifiye edilir.

10 temel hamstring güçlendirme egzersizi için daha fazla bilgi için tıklayın

Yaralanmanın akut evresinden sonra sabit direnç veren makineler (izokinetik cihazlar) genellikle sık kullanılır.Sporcuda önce jogging ardından akselerasyon ve deselerasyon ismi verilen hızlanma,yavaşlama çapraz koşuların ardından en hızlı koşulara sprint atmalara ilerlenmelidir.

Hamstring egzersizleri hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

Aşama aşama hamstring rehabilitasyonu hakkında herşeyi öğrenmek için tıklayın

 

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir