FİBROMİYALJİ NEDİR ? FİBROMYALJİ NASIL TEDAVİ EDİLİR

  FİBROMİYALJİ (YUMUŞAK DOKU ROMATİZMASI)

fibromiyalji

30-50 yaş arası kadınlarda sık görülen omuzda, eklem yerlerinde, sırtta (kürek kemikleri çevresinde) kulunç ağrısı ile kendini gösteren sonrasında kas ağrıları, uyku bozuklukları, yorgunluk, endişe (kendi kendine söylenmelerle) sabah tutukluğu ve geçmeyen ağrılar ile kendini gösteren hastalıktır.

Fibromiyalji sistemik bir hastalık olup tüm vücudu etkileyerek birçok yaralanma ve sakatlığa zemin hazırlayabilir. Bu yazıda Fibromiyalji Nedir? Fibromiyalji Belirtileri? Fibromiyalji Nedenleri? Fibromiyaljinin Teşhisi? Fibromiyalji Tedavisi? ve Fibromiyalji Egzersizleri hakkında son güncel bilgileri bulabileceksiniz.

Fibromiyalji Nedir ? (Fibromiyalji Sendromu,Yumuşak Doku Romatizması)

Hayati çekilmez kılabilen bu rahatsizlıkta kimi hastalarin çesitli agri kesiciler,masaj,hafif egzersizler,hipnoz,akupunktur,antidepresanlar ile kismi rahatlama sağlasada tamamen iyileşmediği vücutta uzun zamandır ağrı varlığından yakınıldığı bir hastalıktır.  Yumuşak doku romatizması olarak da bilinir.

Fibromiyalji Belirtileri

Fibromiyalji ilginç bir şekilde çok çalışkan, baskalarının yardımına koşan, kendi sıkıntılarını etrafa yaymaktan kaçınan insanlarda daha sık görülüyor.

Fibromiyalji belirtileri her kişide faklı seyretsede tipik olarak sabah tutukluğu, her gece uykusunun bölünmesi, omuzlarda, sırtta ve boyunda ağrılar ve yorgunluktur.

Eğer yukarıdaki belirtiler gözardı edilirse fibromiyalji vücudun diğer sistemlerinde de bozukluklara yol açarak aşağıdaki belirtilerede yol açabilir.

 • el ve ayaklarda karıncalanma veya uyuşma
 • günlük işlerde hafıza problemi,
 • çarpıntı,
 • mide problemlemleri/ishal,gaz şikayeti,kabızlık),
 • gün içinde genel yorgunluk hissi,
 • uyku kalitesinde azalma,
 • kol ve bacaklarda soğukluk hissi
 • kronik baş ağrısı
 • çabuk yorulma

Fibromiyalji Nedenleri ? Fibromiyalji Neden Oluşur ?

Fibromiyalji tıp dilinde myofasyal ağrı sendromu olarak bilinir yani ağrı myofasya ile yayılır ve fibromiyalji ağrısının esas nedeni fasyadaki sorundur. Bu yüzden fasyanın ne olduğu, fonksiyonu ve sorunu anlaşılırsa fibromiyalji tedaviside açıklığa kavuşturulabilir. Vücudumuzda kaslarımızın dışında ”fasya ” isminde bir zar bulunmaktadır. Fasya bağ dokusundan oluşup tüm vücüdu derimiz gibi kaplar. Fasyanın temel görevi kaslarımız ile organlar arasındaki iletişimi kurmak ve hareketlerimizde vücudumuza yüklenen yüklerin eşit dağılmasını sağlar( örneğin çok ağır bir eşyayı kollarımız ile taşırken belimizede yük biner bu iletimi fasya sağlar.

Fasya organlarımızın fonksiyonundan, psikolojik ruh halimizden ve hormonal durumumuzdan doğrudan etkilenir. Eğer vücut duruşumuz düzgün değilse (fazla kilonuz varsa,bel düzleşmesi,lordoz,hafif kamburluk,kifoz,boyun düzleşmesi,fıtık,bacak ve ayaklarınızda sakatlıklar vb.),bunlarla birlikte hormonal değişiklikler, stres, sinir, uyku bozuklukları, kan değerlerinizdeki düşüklükler ve diğer nedenler vücudunuzda ağrıya neden olan sakatlığın iyileşmesini engeller bunun yanında ağrılarınıza kulak vermemeniz ve hormonal değişiklerin yanında yaralı bölge sürekli yaralanmaya devam ederek kronikleşir. Bu kronik durum fasyada kronik inflamasyon ve kronik ağrı ile sonuçlanır.

Fasya kronik inflamasyon sonucu düğümlenerek ağrı ve kas fonksiyonlarının doğru yerine getirilememesine yol açar. Fibromiyaljinin oluşum mekanizması kısaca var olan sakatlığınız veya yaralanmanızı önemsememek, tedavi olmamak veya yaralanma anı ile stres,sinir ve psikolojik olayların eşzamanda meydana gelmesi ve bu sürecin uzayarak kronikleşmesi yatmaktadır.

Fibromiyalji Nasıl Teşhis Edilir ?

Fibromiyalji tanısının doğru konması için tüm ayrıntıları hekiminize veya fizyoterapistinize detaylı olarak anlatmanız gerek. Ağrılarınız 3 aydan uzun süredir devam ediyorsa( bazen hafifleyip bazen artıyorsa)fibromiyalji ağrınız sıcak,masaj,sıcak duş,orta dereceli aktivite, tatil ve çevre değişikliği ile azalıp

Yorgunluk, stres, soğuk, aşırı aktivite, ortam ve çalışma koşullarının memnuniyetsizliği ile fibromiyalji ağrınız artıyorsa ve

Vücudunuzdaki 18 belirli noktanın hekim tarafından muayenesinde 11  inde dokunmayla ağrı hissediyorsanız fibromiyalji olma ihtimaliniz var demektir. Ancak yinede fibromiyalji tanısı konması için vücudunuzda diğer ağrı yapan sorunların dışlanması gerekir. Örneğin bel veya boyun fıtığı, bel kayması gibi yada kireçlenme sonrası bu belirtilerin tamamı vücudunuzda görülebilir. Bu yüzden önce belirli sorunların tedavi edilmesi gerekir. Fibromiyaljiyi teşhis eden kan tahlili veya görüntüleme yöntemi yoktur.

Fibromiyalji ağrı noktası :

 • Oksiput : Suboksipital kas yapışma yerinde
 • Alt servikal :C5-C7’de intertransvers aralığın ön yüzleri
 • Trapezius : Üst kenarının orta noktası
 • Supraspinatus : Skapula spinası üzerinde iç kenara yakın
 • İkinci kot : 2. Kostokondral bileşkede
 • Lateral epikondil : Epikondillerin 2 cm distalinde
 • Gluteal : Gluteal kasın ön kıvrımında gluteusun üst dış kadranları
 • Büyük trokanter : Trokanterik çıkıntı arkası
 • Diz : Eklem çizgisinin proksimalinde medial yağ yastığında

FİBROMİYALJİ TEDAVİSİ

NEDEN HASTANE ve TIP MERKEZLERİNDE ALINAN FİZİK TEDAVİ FİBROMİYALJİYİ TEDAVİ ETMEZ ?

Fibromiyalji kronik ve sistemik bir hastalık olup tek bir tedavi yöntemi veya klasik tedavi yöntemlerinin fibromiyalji tedavisinde etkili olmadığı belirtilmişir. Hastane ve tıp merkezlerinde uygulanan fiziktedavi yöntemleri SGK(Sosyal güvenlik kurumu)’nun ödeme yaptığı tedavileri kapsamaktadır. Bunun dışındaki tedavilere ödeme yapmadığından hastane ve tıp merkezlerinde farklı tedavi yöntemleri uygulanamaz. Hastane ve fiziktedavi merkezlerinde uygulanan ultrason, hotpack, parafin, elektroterapi gibi yöntemler fibromiyalji tedavisinde etkisizdir.

Ayrıca fibromiyalji herkezde aynı belirtileri göstermez bu yüzden doktor veya fizyoterapistin herkese verdiği  egzersiz kağıtlarındaki egzersizler tam anlamıyla size uygun olmayıp size uygun egzersizlerin seçilmesi gerekmektedir. Bu yüzden fibromiyalji tedavisinde sizin tüm kaslarınızı ve eklemlerinizi değerlendirerek sizi dinleyerek doğru egzersiz ve tedavi programı uygulanılarak iyileştirilebilir.

FİBROMİYALJİ TEDAVİSİNDE İLAÇ KULLANIMI

Fibromiyalji ile ilişkili semptomları olan hastalar için çeşitli reçeteli ilaçlar bulunmaktadır. Her ilaç, fibromiyalji ile  ilişkili farklı semptomları veya komorbiditeleri tedavi etmeyi amaçlamaktadır; Bu nedenle, bir doktor ilaçları reçete ederken birden fazla seçeneği göz önünde bulundurur. .Aşağıda birkaç seçeneğin bir listesi bulunmaktadır

 • NSAID’ler, Asetaminofen, Tramadol – Ağrı ve inlamasyonu azaltmak için
 • Siklobenzaprin – Ağrıyı azaltmak ve uyku düzenini geliştirmek
 • Antidepresanlar (Cimbalta, Amitriptilin, Trazadone) – Ağrıyı azaltmak, uykuyu düzeltmek ve altta yatan duygu durumu bozukluklarını tedavi etmek
 • Antikonvülzanlar (Lyrica) – Ağrının azaltılması ve uyku sorunlarının iyileştirilmesi (Bu ilaç grubunu desteklemek için sınırlı kanıt vardır.)

FİBROMİYALJİYİ GERÇEKTEN TEDAVİ ETMEK İSTİYOR MUSUNUZ ?

Fibromiyaljiyi dünya üzerinde kendinizden başka hiçbir kimse tedavi edemez. Bu yüzden fibromiyaljiyi tedavi etmek istiyorsanız kendinizi eğitmeniz gerekmekte. Fibromiyalji tanısı konduğunda bulunduğunuz durumu kabul edip, fibromiyalji belirtileri başa çıkma ve gevşeme tekniklerini öğrenip bunu uygulamanız fibromiyalji tedavisinin temel noktası.

Ağrılarınızın ölçüsünde aktiviteleriniz düzenleme,dinlenme,tatil yapma,sizi geren ve strese sokan durumlardan uzak durmanız,gevşeme teknikleri, doğru nefes alıp verme, uykunuzu düzene sokma egzersizi yaşam stili haline getirerek fibromiyaljiyi tedavi edebilirsiniz.

Fibromiyalji Fizik Tedavisi ve Fibromiyalji Egzersizleri

Fibromiyalji fizik tedavisinde en etkili yöntem dirençli egzersiz ve aeorobik egzersizlerdir. Ayrıca vücudunuzda ağrılar yüzünden bilinçaltı duruşunuzu ağrısız pozisyona sokar. Bu pozisyon bazı kasların aşırı aktifleşmesini bazı kaslarınızın yeteri kadar kullanılmasını engeller. Bu yüzden aşırı aktif kasların belirlenerek gevşetilmesi, aktif olmayan kasların ise aktivasyonun sağlanması gereklidir.

Genel olarak yapılan egzersiz, genel yaptırılan masaj, elektroterapi,ultrason kısa süreli ağrıların azalmasını sağlasada fibromiyaljiyi tedavi etmez.

Fibromiyaljide akupunktur tedavisi ağrıların azaltılmasında ve yorgunluğun tedavisinde kullanılabilir.

Genel vücut veya sırt,bel masajı fibromiyalji tedavisinde etkili olmayıp belirli tetik noktalara etkili teknikler ile masaj uygulanabilir. Uyguladığımız fibromiyalji masajını aşağıda bulabilirsiniz.

Fibromiyalji egzersizleri

Fibromiyalji egzersizlerinin yapılması için öncelikli olarak eklem hareket açıklıklarının mümkün olduğunda fazla olması gerekir. Eğer boyun ve sırt bölgenizde ağrılarınız varsa egzersizlere germe egzersizi ile başlamalısınız.Germe egzersizlerinin ardından dirençli egzersizler boyun ve sırt kaslarınızı güçlendirerek ağrılarınızın azalmasını sağlıyacaktır. Germe egzersizleri 30 saniye boyunca gerilmiş pozisyonda kalınarak 5 tekrardan 2 set halinde yapılır. Egzersize germe egzersizi ile başlamak hem eklem hareket açıklığınız arttıracak hemde kuvvet egzersizleri esnasında yaralanmanızın önüne geçicektir.

Boyun kasları germe egzersizleri için tıklayın 

Boyun egzersizlerinin yanında kalça ve bel ağrılarınız var ise bel ve kalça kaslarınızıda gerebilirsiniz.

Sırt ve bel kasları germe egzersizleri için tıklayın.

Kalça ve bel kasları germe egzersizleri için tıklayın.

Fibromiyalji Dirençli Egzersizler

Fibromiyalji egzersizleri aşağıda temel kas grupları düşünülerek hazırlanmış olup her fibromiyalji hasta için uygun değildir. Aşağıdaki egzersizlerin size uygun olup olmadığını anlamak için bu  fibromiyalji egzersizlerini yaparken ağrınız olmamalıdır. Eğer egzersizler esnasında ağrınız oluyorsa hareketleri yapmayı durdurun.

Aşağıdaki fibromiyalji egzersizleri 3 setten 10 tekrarlı olacak şekilde yapılmaldır. Egzersizler esnasında ağrınız oluşmamalı, nefesinizi tutmamalı ve hareketleri mümkün olduğunca yavaş yapmalısınız. Germe egzersizlerini haftanın 2 günü dirençli egzersizleri haftanın 3 günü yapmanız ve fibromiyalji egzersizlerini en az 3 ay boyunca düzenli olarak yaparak ağrılarınızın azalmasını yaşam kalitenizin arttığını deneyimleyebilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir