DÜZ TABANLIK – İÇE BASMA

DÜZ TABANLIK NEDİR ? NASIL ANLAŞILIR ?

düz tabanlık

Düz tabanlık yada içe basma 3-6 yaş cocukların yarısında,erişkin nüfusunda %20 sinde görülen bir bozukluktur.Yaş,cinsiyet,serebral palsi,down sendromu,kötü ayakkabı seçimi,büyüme ile kas-iskelet sistemindeki değişiklikler düz tabanlık için risk faktörüdür.Aşağıda diz tabanlık nedir,düz tabanlık nasıl oluşur,düz tabanlık tedavisi,düz tabanlık egzersizleri ve düz tabanlık ile ilgili herşeyi bulabileceksiniz.

Ayağın medial(iç kemeri) normal olarak 5-6 yaşına kadar gelişir.Bu gelişme esnasnıda bazı çocuklardaki aşil tendonu ve baldır/calf)kaslarındaki sıkılık, kalça ve core kaslarının zayıflığı sonucu ayak bileği medial kemeri gelişmeyebilir.Bu nedenle düz tabanlık sonradan gelişebileceği gibi doğuştandan oluşabilir.

Düz tabanlık zamanla yürüyüşte değişikliklere,uzun süren yürüyüş sonrasında ayak,diz ve kalça ağrılarına yol açar.

Orta yaşlı kadınlarda en çok yaşla birlikte düz tabanlık görülürken hipertansiyon,diabet,tendonlara uygulanan steroid enjeksiyonu,obezite,kireçlenme orta yaşlı kişilerdeki düz tabanlık için risk faktörüdür.

DÜZ TABANLIĞIN NEDENLERİ

1.Düz Tabanlığın Anatomik Nedenleri

 • Sırt kaslarımızın zayıf olması sonucu baş ve gövde öne kifoz(kamburluk) artar.Bunun sonucu ayağın medial kemerine aşırı yük binmesi sonucu medial kemer çöker ve düz tabanlığa neden olabilir.
 • Dizimizi çevreleyen kasların zayıflığı sonucu halk arasında ‘çarpık bacak’ olarak bilinen durum dizlerimizin yükü eşit paylaşamaması sonucu ayağa dengesiz yüklemeleri aktararak düz tabanlığa neden olur.
 • Sıkılaşmış calf kasları ayağın yürüme esnasında dorsiflexionunu önleyerek aynı anda dizin flexionunuda kısıtlar.Bu kısıtlılık ayağın iç kenarı boyunca aşırı yüklemelere neden olur ve ayak kemerinin düşmesine neden olur.
 • Ayak bileği burkulması sonucu talus veya diğer ayak kemiklerinin yönü ve pozisyonun değişmesi sonucu düz tabanlık görülür.

2.Düz Tabanlığın Fizyolojik Nedenleri

 • Sinir sisteminden gelen yanıtların zayıf olması
 • Kaslar arasında orantısız kuvvet dağılımı

DÜZ TABANLIK NASIL ANLAŞILIR ?

Düz tabanlığın anlaşılmasında bir uzman (fizyoterapist,doktor) desteği alarak testler yaptırabilir röntgen,mr görüntülemeler yardımıyla düz tabanlığın analizi yapılarak anlaşılabilir.

Aşağıdaki videoyu izleyerek evde basit bir yöntem ile düz taban olup olmadığınızı anlayabilirsiniz.

DÜZ TABANLIK VÜCUDU NASIL ETKİLER ?

Ayak kemerinin çökmesi sonucu oluşan düz tabanlık ayağın pronasyona gitmesi olarak isimlendirilir.Düz tabanlık sonucu sürekli içe basıldığından kaval kemiği(tibia) içe doğru çöker.Tibia’nın içe doğru çökmesi sonucu dizde ön çapraz bağda aşırı bir stres oluşur.

Dizde vastus lateralis,biceps femoris ve peroneus longus egzantrik olarak kasılır ve bu kaslarda gerginlik yaratır.Bunun sonucuda yürüme,koşma,çömelme veya dik duruşta dizde valgus denilen çarpık bacak sendromuna neden olur.

çarpık bacak

Düz tabanlık (ayağın pronasyonu) sıkça bel ağrısına neden olur. Kalça flexor komplexinin aşırı strese maruz kalması sonrası kalça ve diz eklemleri stabilize edilemez ve belde anterior pelvil tilt yaratarak bel çukurunun artmasına neden olur.

Düz tabanlık görüldüğü gibi sadece ayakları değil tüm vücudu etkileyerek bel ağrılarına bile neden olabilmekte. Bu yüzden düz tabanlığın tedavisinde sadece ayak ve çevresine odaklanılmamalı etkilenen tüm vücut yapılarına yönelik tedaviler yapılmalıdır.

DÜZ TABANLIK TEDAVİSİ

Düz tabanlık derecelerine ve tiplerine göre farklı şekillerde tedavi edilir.Doğuştan gelen düz tabanlık veya sonradan gelişen düz tabanlık tedavi edilerek düzeltilebilmektedir.

Düz tabanlık sonucu ayakbileği ve ayağınızda şiddetli ağrılar oluşuyorsa

 • Ayağınızı 10 dakika soğuk su dolu kovada bekletmelisiniz
 • Mümkün olduğu kadar ayakta durmamalı,dinlenmelisiniz.
 • Düz tabanlık derecesine bağlı 4-8 hafta düz tabanlık botları kullanabilirsiniz.
 • Ayak kemerini destekleyici ekler kullanılmalıdır.

Ayak bileği ve ayaktaki ağrılar hafifledikten sonra uygun ortezler ve ayak bileği destekleri kullanarak germe ve kuvvetlendirme egzersiz programına geçilerek düz tabanlığın tedavisi gerçekleştirilir.

Düz tabanlıklık ameliyatı

Düz tabanlık sonucu genellikle ameliyat önerilmez ancak doğuştan gelen,kemik ve kıkırdaklarda dejenerasyon yaratan durumlarda düz tabanlık ameliyatı gereklidir.

Doktorunuzun muayenesi sonrası mr ve röntgen sonuçları incelenerek calcaneal osteotomi, tendon transferi,subtalar-calvaneocuboid,talonavicular eklemlerde artroskopi veya genel artroskopiye ihtiyaç duyulabilir.

Tüm düztabanlık ameliyatları sonrasında 2 veya 3 ay plaster cast mutlaka kullanılmalıdır.Düz tabanlık ameliyatı sonrası tamamen iyileşme 6 ay-1 yıl sürmektedir.

Düz tabanlık (içe basma) fizik tedavisi

Aşağıdaki aşırı aktif ve sıkılaşmış kaslara yumuşak doku tedavisi ve etkili germe teknikleri uygulanmalıdır.

 • Peronealler,
 • Biceps Femoris,
 • Vastus Lateralis,
 • Addüktörler,
 • Tensor fascia latae
 • Psoas
 • Tibialis Posterior
 • Gastrocnemius(Calf)

Daha sonra aşağıdaki kasların kuvvetlendirilmesi ve uygun ateşlenmesini sağlamak için aktivasyon egzersizleri uygulanır:

 • Gluteus medius
 • Tibialis posterior
 • Gastrocnemius
 • İntrinsik kaslar

DÜZ TABANLIK (İÇE BASMA) EGZERSİZLERİ

-Düz Tabanlık Germe Egzersizleri

*Peroneus yumuşak doku gevşetme egzersizi

DÜZ TABANLIK KUVVETLENDİRME EGZERSİZLERİ

 

 

 

Bunları da sevebilirsiniz

DÜZ TABANLIK – İÇE BASMA” için 4 yorum

 1. merhaba, 5 yaşındaki oğlumun ayak kavisi oluşmadı, düz taban gibi içe doğru basıyor, bu sene cimnastiğe başlatmayı düşünüyoruz, orada esneklik kazanmasının faydası olur mu? cimnastik bu sorun için doğru spor mudur yoksa başka bir şeye mi yönlendirmeliyiz?

  1. iyi günler, 5 yaş ayak arkının (kavisinin) oluşması için erken 7 yaşına kadar kavis oluşabilir, kavis oluşmasada endişelenmenize gerek yok vücut doğal olarak küçüklükten kavisin oluşmamasına alıştığı için gelecekte sıkıntı yaratmaz. Koşabilir zıplayabilir ve tüm sporları başarı ile yapabilir. Şuanda oğlunuzun esnekliğinde herhangi bir sorun mevcut değildir bence eğer esnekliğinde veya duruşunda bir sorun olduğunu düşünüyorsanız bana fotoğraflarını veya hangi hareketlerde sorunu olduğunu yazarsanız yardımcı olabilir. Cimnastik elbette esneklik için iyi bir spor ancak ayak kavisi oluşturması beklenemez.

   Ayrıca http://www.tedavihareketleri.com/duz-tabanlik yazımdaki egzersizleri yaptırarark ayak kavisinin oluşmasını destekleyebilirsiniz

 2. Merhaba ben 13 yaşındayım erkeğim esnek düz tabanlığım var bu yaşıma kadar hiç ağrı çekmemiştim ama 3 hafta önce ağrım oldu doktora gittim egzersiz verdi. Egzersiz yapıyorum ve tabanlık kullanıyorum içe basma da var geçer mi napabilirim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir