AYAK BİLEĞİ BURKULMASI

AYAK BİLEĞİ BURKULMASI

ayak bileği burkulmasi,ayak burkulmasiAyak burkulması en sık rastlanan ayak ağrısının sebebinden biri olup nüksetme oranı çok sıktır.Ayak bileği burkulmasının en sık nedeni inversion diye adlandırılan ayak bileğinin dışa doğru yuvarlanması yada dışa doğru basmadır.Ayak bileği burkulması sonucunda ayak bileği bağlarında travma,ağrı ve şişlik görülür.

Aşağıda ayak bileği burkulması ayırıcı tanı , ayak burkulması şişmesi , ayak burkulması tedavisi hakkında herşeyi bulabileceksiniz.

AYAK BURKULMASI BELİRTİLERİ

Ayak burkulması ağrısı özellikle ayak bileğinin dışındaki hasar görmüş bağların bulunduğu yerde ve çoğunlukla ayak bileği ekleminin çevresinde hissedilir.

Yaralanmanın şiddetine bağlı bilekte şişme ve morarma hemen yada  48 saat sonrasında ortaya çıkabilir.Hafif yaralanmalarda bu durumun hiç ortaya çıkmayabileceği de belirtilmektedir.Ayak bileği burkulması şiddete bağlı  grade1,2,3 olarak derecelendirilir.

 • Genelde ayak bileğinin dışa veya içe dönmesi sonucu oluşur.
 • Etkilenen ayak üstüne kısmi basılabilir.
 • Ayakta birden soğukluk,karıncalanma,uyuşma hissedilmişse , peroneal sinir bası altında kalmış olabilir.
 • Ayak bileğinin her iki tarafında hassasiyet, şişme ve morarma olabilir.
 • Ayak kemiklerinde hassasiyet,deformite veya krepitasyon(dokunulduğunda çıtırdama) mevcut değildir.
 • Ayak hangi yöne doğru burkulduysa, pasif olarak ayağın o yöne götürülmesi ayak ağrısını şiddetlendirir.

AYAK BURKULMASI MEKANİZMASI

Ağırlık taşıyan ayağın çeşitli nedenlerden dolayı dışa doğru yuvarlanması sonucu ayak bileği dış yanındaki bağların travmaya uğrar.Bağlar yaralanma anında esner ve travma şiddetliyse bağlar yırtılabilir.Ayak bileğinin içe burkulması dışa burkulmaya oranla daha nadirdir.Ayak plantar flexion açısı nekadar yüksekse ayak burkulma olasılığını arttırdığı bildirilmiştir.(1)

Ayak burkulma mekanizmasına göre hangi bağların yaralandığı şekildeki gibidir.

AYAK BURKULMASI KAÇ GÜNDE İYİLEŞİR ?

Grade 1 ayak bileği burkulması 

Ayak bileği hafif ağrılıdır ve şişme çok az veya hiç olmaz. Ayak bileği hareketlerinde sertlik (tutukluk) hissi olabilir,bu da yürüme veya koşu konusunda zorluk yaratır,Yaralanma anında spor aktivitesiyle uğraşılıyorsa(yürüyüş,koşu veya spor branşı) aktivite tamamlanabilir.(sporc oyununu bitirir ).ayak bileği burkulmasında grade 1 de bağlar genellikle tamamen yırtılmak yerine esner  bilek nispeten daha iyi hissedilir. Grade 1. Ayak bileği burkulmalarında iyileşme zamanı genellikle 2 ila 4 hafta arasındadır.Sporcularda ayak burkulması sonrası 14 günde sahaya dönebilirler.

Grade 2 ayak bileği burkulması

Orta şiddetli ağrı ve yürüme zorluğu ile sonuçlanır.Eğer spor yapılıyorsa aktiviteye devam etmek pek mümkün değildir.Morarma ve şişme hemen ortaya veya birkaç saat sonra ortaya çıkar (48 saate kadar sürebilir)Ayak bileği çok sert hissedilebileceği gibi bağların bir kısmı koptuğundan ayakta dengesizlik hissedilebilir.Grade 2 ayak bileği burkulması  4-8 hafta arasında iyileşir.

Grade 3 ayak bileği burkulması

Grade 3 ayak bileği burkulmasında bağlar tamemen yırtılır.Grade 3 ayak bileği burkulması ayak bağı kopması oalrak da nitelendirilebilir.Şiddetli ağrı,ödem ve morarma o anda yada birkaç saat içinde gelişir.Yapılan aktiviye devam edilemez,genelde yaralanma anında ayak bileğinden bir ses duyulduğu ifade edilir.Ayak stabilitesi bozulur ve ayak bileği hareketlerindeki kas kuvveti çok zayıflar.Grade 3 yaralanmadan şüpheleniliyorsa hastanede hekim değerlendirmesine ihtiyaç vardır.Ayrıca ayak bağı kopması sonucu kemikler  birbirine çarparak kırılabilir veya kemik ödemi oluşabilir.Bu yüzden x-ray(röntgen) görüntülenmesine ihtiyaç vardır.Grade 3 ayak bileği burkulması yada ayak bağı kopması iyileşmesi yaklaşık 3 ay gibi bir sürededir.

AYAK BAĞ KOPMASI NASIL ANLAŞILIR ?The Ottawa Ankle Clinical Prediction Rules

Ayak bileği yaralanmasının ardından 1 hafta içinde ayak ayak bileğindeki kırıkları ayırt etmek için Ottowa Ayak bileği Klinik Tahmin kuralları (The Ottawa Ankle Clinical Prediction Rules) uygulanır.Ayak bileği ağrısında aşağıdaki sakatlıkların ayak burkulmasından ayırt edilmesi bağ kopması sonucu tedavi sürecini hızlandırır.

 • Impingement Sendromu
 • Tarsal Tünel Sendromu
 • Sinus Tarsi Sendromu
 • Cartilage yaralanmaları
 • Peroneal Tendinopathy yada çıkık
 • Tibialis Posterior Tendon Disfonksiyonu

AYAK BILEĞİ BURKULMASININ NEDENLERİ

Ayak bileği burkulması genelikle ani dönüş,yanlış adım atma,zıplama sonucu düzgün düşememe,çarpışma gibi nedenlerden dolayı olabilir.Ayak burkulmasının en sık nedeni önceden geçirilen ayak bileği burkulmasıdır.

Kısaca ayak burkulasının nedenleri aşağıdaki gibi sınıflandırılabilir:

 • Zayıf proprioception ve denge,                    – Cinsiyet, boy, ağırlık
 • Kötü ayakkabı seçimi,                                    – Bacak uzunluk farklılıkları
 • Zayıf ayakbileği ve kalça kasları,                 – Bantlamalar
 • Uzun süren spor aktiviteleri.

AYAK BİLEĞİ BURKULMASI TEDAVİSİ

AYAK BURKULMASI AĞRISI NASIL GEÇER?

Tedavi yaralanmadan hemen sonra evde başlar.Evde basitçe buz,sıkı bir bandaj(kompresyon) ve ayağı kalp seviyesinden yukarı kaldırarak,mümkün olduğu kadar ayağın üzerine basmamak ayak burkulması ağrısını geçirmenin temelini oluşturur.Buzdan önce  ağrısız yapılan parmakları kendine çekme, basma hücrelerin profilerasyonunu sağlayarak fibros doku azaltılması ve ayak burkulması iyileşmesinini hızlandırmada çok etkilidir.Ayak burkulmasında ilk yardım akut fazında soğuk ve sıkı bandaj ağrı,inflamasyon ve ayak burkulması ödeminin azalmasında tek tedavi seçeneğidir.Buz semptomlar hafifleyene kadar her saat başı 10 dakika uygulanmalıdır.Yaralanmış bağları korumak ve sürekli bir kompresyon sağlamak için ayak bileği destekleri mükemmel bir yardımcıdır.Bantlama yaralı ayak bileğini korumak için kullanılabilicek başka bir alternatiftir.Bantlama yaralanmayı takiben hareketleri kısıtlar,kompresyon oluşturur ve ayağı oluşabilicek extra yaralanmalara karşı koruyararak güvenli yürümeyi sağlar.

Aşağıda hem yaralanma sonrası hem rehabiltasyon sonrası spora dönüşte ayak bileğinizi nasıl bantlayacağınızı basit adımlarla göstereceğiz.

Ağrı ve şişlik azaldıktan sonra eklem hareketlerini kontrolünü,denge,proprioception,kuvvet çalışmalarını içerir.

İlk yaralanmadan iyileşmeye kadar ayak bileği burkulması rehabilitasyon programı için tıklayın.

Ayak bileği yaralanmalarının rehabilitasyonunda ve yeniden yaralanmaların önlenmesinde en önemli unsurlardan biri de propriosepsiyondur. Yaralanmanın yeniden oluşmasını önlemek için ayak bileği eklem kompleksinin çevresindeki kasları “aktifleştirmek” için propriyosepsiyon egzersizlerinin yapılması önemlidir .

Ayak burkulması sonrası bantlama hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

Ayak burkulması tedavisi ve rehabilitasyonu hakkında daha fazla bilgi  için tıklayın.

AYAK BURKULMASINDA HANGİ İLAÇLAR KULLANILMALI ?

Eczaneden alabilceğiniz non-steroid anti inflamatuar ilaç ve kremler ayak ağrısını,ayak bileği ödemini azalttığı gibi iyileşmeyi de teşvik eder.

Bunları da sevebilirsiniz

AYAK BİLEĞİ BURKULMASI” için 3 yorum

 1. I often visit your website and have noticed that you don’t update it often. More frequent updates
  will give your site higher authority & rank in google. I know that writing posts takes a lot of
  time, but you can always help yourself with miftolo’s tools
  which will shorten the time of creating an article to a few seconds.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir