AŞİL TENDİNİTİ (AŞİL TENDİNOPATİSİ)

AŞİL TENDİNİTİ NEDİR?

aşil tendiniti

Aşil tendiniti (aşil tendinopatisi veya aşil tendinosisi) olarak da bilinir. Aşil tendiniti tendonun tolere edebileceğinden veya adapte olabileceği yükün daha fazlasına maruz kalması sonucu aşil tendonunda ki dejenerasyona bağlı topuk üzerinde ağrı ile karakterize yaralanmadır.

Aşil tendonu calf kaslarını (baldır kaslarını) topuğa bağlayan tek yapı olup, ayak bileği hareketlerinin oluşmasında, koşma, zıplama gibi aktivitelerde yer reaksiyonu kuvvetini kaslara aktaran yapıdır. Aşil tendonu belirli bir kalınlıkta ve elastikiyette bulunarak ayakta yapılan tüm aktive ve hareketlerin oluşmasını sağlayan temel yapıdır.

Aşil tendinitine bağlı tendonda oluşan hasar , tendonun kalınlaşmasına ve elastikiyetinin azalmasına neden olarak başta ayak bileği eklem hareket açıklığını azaltır, buna bağlı şok absobsiyonunun sağlanamaması diz, kalça ve bel eklemlerinde yaralanmalara neden olur.

Aşil tendonu , kas dokusu gibi damarlanma ve beslenmeye sahip olmadığı için masaj , buz,krem gibi tedavi yöntemleri ile tedavi edilemez.

Bu yazıda aşil tendiniti nedir , aşil tendiniti nasıl geçer, aşil tendiniti tedavi,aşil tendiniti bandaj,aşil tendiniti fizik tedavi,aşil tendiniti belirtileri, Aşil tendiniti hakkında herşeyi öğrenebilirsiniz.

AŞİL TENDİNİTİ NEREDE OLUR?

Aşil tendonunu ağrısı ,genellikle tendon ile  topuk kemiğinin birleşme yerinin birkaç santimetre yukarısında başlar ve tüm aşil tendonu boyunca ağrı ve sertlik hissedilir.

AŞİL TENDİNİTİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Aşil tendiniti(aşil tendinopatisi) belirtileri , ayak bileğinin arkasındaki ağrı ve sertlik ile başlar. Ağrı zamanla kademeli olarak ortaya çıkabilir ve genellikle sabahları uyanıldığında ve ilk adım atmada aşil tendonunda ağrı şiddetlenir.5-10 ağrılı adım atıldıktan sonra ağrı azalır . Aşil tendiniti(tendinopatisi) akut veya kronik olabilir.Akut aşil tendiniti yeni ortaya çıkmaktadır ve daha acı vericidir.

Kronik aşil tendiniti(tendinopati) akut tendinitin düzgün tedavi edilmemesi sonucu kademeli olarak ortaya çıkar(haftalar ve aylar).Kronik aşil tendiniti herhangi bir aktiviteyi engellemesede performansı kötü etkliler.Spor aktivitesi,uzun yürüyüş,koşulardan sonra şiddetli ağrılara neden olur.Ayak arkasında şiddetli ağrılardan dolayı aktivite tamamlanamayabilir.

Tendinitin teşhisi için ultrason ve mr görüntülemelerinden faydalanılabilir.

AŞİL TENDİNİTİ NEDİR ?  

Aşil tendonu insan vücudundaki en büyük ve kuvvetli tendondur.Gastrocnemius ve soleus kaslarının(calf kasları)birleşiminden başlar ve topuğun altına kadar uzanır.Aşil tendonu büyük çekme kuvvetlerine direnecek güçte olmasına rağmen kesit alanı başına az sayıda kan damarı içerir.Özellikle topuğun(calcaneus)4- cm üstündeki bölgede kan akışı zayıf olduğu için herhangi bir zorlanma veya travma sonucu yavaş iyileşme ile karakterizedir.

Yumuşak zemindeki antrenman,kötü seçilmiş ayakkabı,sıkılaşmış calf kasları,bozulmuş ayak biyomekaniği aşil tendonda zorlanmalar meydana getirir.Yeteri kadar dinlenmeme,üzerine yüklemeler yapılması tendonda inflamasyon oluşturararak aşil tendinitine(aşil tendinopatisine) neden olur.

AŞİL TENDİNİTİ TEDAVİSİ

ANTALYA AŞİL TENDİNİTİ TEDAVİSİ

Aşil tendiniti nasıl geçer ?

Aşil tendiniti nasıl geçer ? ‘in tek yanıtı ağrılarınıza kulak vermekten geçer.Aşil tendonunda ağrılarınızı arttıran aktivitelerden kaçınmak aşağıdaki önerilerimizi uygulamak ve aşağıdaki egzersizleri planlı bir şekilde yapmanız halinde aşil tendiniti iyileşme süresi 3-7 hafta arasında değişir.

GELENEKSEL AŞİL TENDİNİTİ FİZİK TEDAVİSİ

Aşil tendiniti tedavisi son 30 yıldır aşil tendonundaki ağrı,şişlik ve inflamasyonun azaltılmasını hedefler.Akut dönemde aşil tendiniti tedavisi ağrılı bölgeye buz,sıkı bir bandaj ve ilaç tedavisinden oluşurken kronik aşil tendiniti tedavisine fizik tedavi,manuelterapi,yumuşak doku mobilizasyonları,germe,özel kuvvet çalışması dahil edilir.

Akut dönemde aşil tendiniti tedavisinde  aşil tendon ağrısı için ilk 2-3 gün boyunca tendon boyunca,topuğuda alıcak şekilde 10 dakika buz uygulaması yapılır . İlk gün her saat veya 2 saatte bir.Diğer günler 3-4 saatte bir 10 dakika buz uygulaması ağrının hafiflemesini sağlayacaktır.Buz sarılıyken aşağıdaki hareketlerin yapılması aşil tendiniti ağrının  hafiflemesini sağlamaktadır..

topuklukAşil tendiniti tedavisinde sıkça kullanılan ayakkabı altında kullanılacak topukluk iyileşmenin yanında tendondaki streslerin azaltılmasını,calf kaslarını hafifçe kısaltarak aşil tendon üzerindeki gerginliğin azaltılmasına yardımcı olur.Topukluk diğer ayakta yaralanma olmasada mutlaka kullanılmalı ve kullanımı  kısa sureli olmalıdır(ağrılar geçene kadar)

Basitçe yapılabilen aşil tendonu bantlaması aşil tendonu üzerindeki gerginliği alarak ayakta kalınan süre boyunca tendonun dinlenmesini sağlar.

Aşil tendinitinde anti-pronasyon bantlaması ve klasik aşil tendiniti bantlaması aşil tendonu ağrısının hafiflemesini sağlayarak daha rahat hareket etmenize olanak sağlar.

Aşil tendiniti antipronasyon bantlaması

Klasik aşil tendiniti bantlaması

Kronik aşil tendiniti tedavisinde sıcak uygulaması iyi yanıt verir.Gerektiğinde her iki saatte bir 10 dakika sıcak su torbası/sıcak havlu uygulanabilir.Aşil tendon ve calf kaslarına nazikçe uygulanan masaj faydalı tendon tedavisinde evrensel kullanılan bir metotdur.

AŞİL TENDİNİTİ TEDAVİSİNDE GÜNCEL TEDAVİ

ANTALYA AŞİL TENDİNİTİ TEDAVİSİ

Tendon kan damarları yoğunluğunun en az olduğu dokulardan biri olup,beslenmesi ağırlıklı olarak difüzyon yolu ile gerçekleşir, bu nedenle yaralanması ve yaralanma sonrası iyileşmesi , kan damarları olmamasına bağlı uzun sürer.
Özellikle sporcularda sık ve tekrarlı aktivitelere bağlı oluşan tendinit, üzerine yapılan araştırmalar sonucunda elektroliz tedavisi  tendonit tedavisinde en etkin tedavidir.

Elektroliz tedavisi , kuru iğne aracılığıyla ve ultrason görüntülemesi ile dejenere olmuş dokuya ulaşılır, iğne aracılığıyla dokuya verilen özel akım; antiinflamatuar protein sentezini arttırır, hücrelerin oksijen satürasyonu seviyesini arttırarak, dokunun kendi kendini onarmasını sağlar. 6 hafta uygulanan elektroliz tedavisi tendonun tamamen iyileşmesini , tendinit ağrılarının kısa sürede tedavisini sağlar.

Elektroliz tedavisinin yanında uyguladığımız manuel terapi, biyomekanik değerlendirmeye bağlı kas -iskelet sistemi dengesizliklerinin düzeltilmesini sağlayarak Aşil tendiniti tedavisini tedavi ediyor, ultrason görüntüleme sistemlerini kullanarak Aşil tendiniti tedavisinde en gelişmiş teknolojik tedavi  hizmetini sunuyoruz.

Eğer uzun bir süredir aşil tendinitinden şikayetciyseniz ve tam anlamıyla aşil tendiniti tedavisi olamadıysanız Hakan Alfredson’un egzentrik topuk yükseltme egzersiz protokolü aşil tendiniti hastalarının %90 ında etkili olduğu gösterilmiştir.Bu egzersiz her hafta 180 kez 12 hafta boyunca yavaşça topuk düşürme egzersizini içerir.12 hafta boyunca ağrılar olsada zamanla ağrılar hafifleyecektir.

SABAHLARI UYANINCA OLUŞAN AYAK AĞRISINI ÖNLEME

Aşil tendon ve Calf kaslarının hafifçe gerilmesi aşil tendiniti iyileşmesine yardımcı olabilir.Gece uyurken plantar fasilit gece splinti giyilmesi calf kaslarının uyku esnasında kısalmasını önlemek için mükemmel bir yardımcıdır.Gece uyurken plantar fasilit gece splinti giyilmesi calf kaslarının uyku esnasında kısalmasını önlemek için mükemmel bir yardımcıdır.Bu sayede uyanıldığında topuk ve aşil tendiniti ağrılarının önüne geçilir.

AŞİL TENDİNİTİNDE HANGİ İLACI KULLANMALIYIM ?

Erken dönemde nonsteroid antiinflamatuar ve ibuprofen gibi ilaçların kullanılması yararlı olabilir.Ancak uzun süreli ilaçların kullanılması iyileşmeyi engelleyebiliceğinden uzun süre devam edilmemelidir.

Ultrason,elektroterapi gibi fiziktedavi uygulamaları,calf,hamstring,kalça grup kaslarının gerilmesi,yumuşak doku masajları,aşil tendon üzerine friksiyon masajı,ayak bileği mobilizasyonları tendonun rahatlamasını sağlar.Aşil tendinitinin tamamen iyileşmesi için tendinite sebep olan biyomekanik problemlerin tespit edilmesi ve çözülmesi gerekir.

AŞİL TENDİNİTİ(AŞİL TENDİNOPATİSİ) AMELİYATI

Aşil tendiniti ameliyatının amacı birtürlü iyileşemeyen tendona dışardan müdahale ederek aşil tendonun iyileşmesini uyarmaktır.Aşil tendiniti ameliyatı enfekte tendon alanının çıkarılmasını,perkütan tenotomi gibi işlemleri içerebilir.

Aşil tendiniti ameliyatında tenetomi yapılan kişileri %75 inde 18 ay sonunda pozitif sonuçlar alınmış olup.Aşil tendiniti ameliyatı aşil tendiniti fiziktedavisi ve egzersizlerinden yanıt alınmayan kişilerde uygulanmalıdır.

AŞİL TENDİNİTİNDE NE YAPMAMALIYIM ?

Aşil tendiniti kortikosteroid enjeksiyonu uygulaması

Kortikosteroid injeksiyonu kısa süreli ağrı giderici etkilere sahiptir. ancak uzun vadede yaralı bir etkisi yoktur. Aşil tendiniti kortikosteroid uygulaması sonrası yürüyüşte düzelme görülsede tendon çapında azalma gözlenmiştir. Aşil tendinitinde kortikosteroid iğnesi egzersiz programına devam ederken ağrı hafifletmek için kullanılabilr.

Aşil tendiniti prp uygulaması ?

Aşil tendiniti Prp kronik tendinopatili hastalarda sık uygulansada yapılan bilimsel çalışmaların hiçbirinde pozitif etkisine rastlanmamaştır.

Kronik aşil tendiniti olan bireylere aşil tendon prp uygulaması yapılmış ve 3 ay boyunca gözlenen hastalarda hiçbir değişiklik gözlenememiştir. Bu yüzden aşil tendiniti prp uygulaması sadece para tuzağı olup aşil tendonu ağrısına faydası yoktur.

AŞİL TENDİNİTİ ESWT UYGULAMASI

Aşil tendinitinde eswt uygulamasının hangi dönemde hangi dozda uygulanacağı çok önemlidir. Kronik aşil tendinitinde ağrı kesici ilaç ile birlikte uygulanan aşil tendiniti eswt uygulamasının etkinliği düşük olduğu için, ağrı kesici ilaçlar kullanılmaksızın düşük enerjili aşil tendiniti eswt uygulaması ile iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Aşil tendinitinde ultrason ve düşük yoğunluklu lazer tedavisinin faydasına yönelik hiçbir kanıt bulunmadığından aşil tendiniti tedavisinde ultrason ve lazer aşil tendiniti tedavisinde çok faydalı değildir.

AŞİL TENDİNİTİ EGZERSİZLERİ

Aşil tendinopatisi ağrılarını geçiren egzersiz programı

Aşil tendiniti için özelleşmiş ‘’Hakan Alfredson’’ egzersiz protokolü uygulanması hastaların %90’ında ağrıların geçtiği belirtilmiştir.

12 haftalık programda her hafta en az 180 tekrarla yavaşça topuk düşürme hareketi yapılır.

Egzersiz için bir step-up yada videodaki gibi bir yükseğe çıkılır.Hızlıca parmak ucuna çıkılır ve yavaşça topuk aşağı doğru düşürülür.Günde 2 kez toplamda 180 tekrar olacak şekilde yapılır.12 hafta boyunca devam edilir.

Alfredson Egzersizi

Aşil tendiniti egzersiz programına detaylı kuvvet ve germe egzersizleri eklenir.

AŞAMA AŞAMA AŞİL TENDİNİTİ EGZERSİZ PROGRAMI

1.FAZ

Dizimizi duvara dokundurma egzersizi videodaki gibi 3 x 15 tekrar ile yapılmalıdır.

3 set 20 tekrar

Parmak ucu yürüme – Parmak ucu yürüme ve topuk üzerinde yürüme egzersizleri nöromusküler kontrolü sağladığı için mutlaka 1 dakika boyunca bu haftada 4 kez yapılmalıdır.

Egzersiz programında aerobik kapasite için en az 10 dakika bisiklet sürme egzersiz programına eklenmelidir.

2.aşama aşil tendiniti egzersizleri

3.Aşama aşil tendiniti egzersizleri

Son aşama aşil tendinit egzersizleri

Benzer ve ilişkili:

  • Aşil tendiniti
  • Aşil Tendon Rüptürü
  • Aşil Bursiti
  • Aşil tenosinoviti
  • Aşil tendonu kısmi kopması
  • Haglund Sendromu

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir